Українські вчені оприлюднили у міжнародному журналі MDPI нові дослідження препарату, який може стати порятунком від укусів найотруйнішої української змії — гадюки лісостепової.

Препарат Varespladib пригнічує дію ферменту фосфоліпази, що є основним токсичним компонентом отрути багатьох змій. Протягом 2018-2019 років досліджувалася дія Varespladib при укусах американських, африканських і азійських змій. Наразі харківські вчені Олександр Зіненко, Ігор Товстуха та Євген Корнієнко заповнили цю прогалину, досягнувши 80% виживання лабораторних тварин, уражених отрутою гадюки лісостепової. Детальніше про дію фосфоліпази та Varespladib можна дізнатися на науково-популярній фейсбук-сторінці  «Стромата».

Один із авторів, Олександр Зіненко, прокоментував своє дослідження ексклюзивно для часопису «Про|стір».

«Ідея проста, але може бути реалізована тільки на сучасному технологічному рівні. Ще наприкінці ХІХ сторіччя була розроблена технологія виготовлення протиотрути шляхом імунізації тварин. Їхня сироватка крові потім використовувалася для лікування укусів. Наразі людство знає склад отрути більшості  змій. Тож ми можемо використати бази даних хімічних речовин і на комп’ютері, або в пробірці змоделювати їхню взаємодію з токсинами отрут. У 2016 році Метью Левін з університету Каліфорнії спробував знайти інгібітор до чи не найпоширеного токсину змій — фосфоліпази А2 — і знайшов Вареспладиб — низькомолекулярну сполуку, яка виявилася дуже ефективною та майже нешкідливою. Трохи раніше отрута гадюки Нікольського (також відомої як гадюка лісостепова, — прим. авт.), поширеної в Україні, була докладно досліджена. Виявилося, що вона містить одну з найвищих концентрації цього токсина, 65 %.

Нині сироватка зберігається лише обмежений час і при низькій температурі. Вареспладиб не вимагатиме суворого дотримання холодового ланцюга, буде дешевшим, не матиме настільки важких побічних ефектів. Вареспладиб можна буде зберігати «про всяк випадок» в аптечці, брати с собою та приймати як засіб першої допомоги, до приїзду в лікарню».