22 серпня в рамках Лабораторії сучасного мистецтва Мистецького Арсеналу зібралися на лекцію «Досить добре місто». Досвідом створення мистецьких публічних просторів ділився засновник ініціативи «HaMiffal» Нета Мeйзельс. Розмовляли про роль мистецтва та пива у створенні міста та шлях від анархії до впорядкованої культурної ініціативи.

Пару слів про лектора

Нета Мейзельс – співзасновник мистецької групи «Empty House», з 2016 року – генеральний директор мистецького й культурного центру «HaMiffal» в Єрусалимі. Має ступінь магістра з філософії Єврейського університету, навчається на Phd. програмі в Інституті історії і філософії науки і ідей Тель-Авівського університету. Нета вже 7 років займається ревіталізацією просторів та їхнім перетворенням на мистецькі центри.

Що таке HaMiffal?

Нета каже, що всі сім років існування ініціативи він задає собі це запитання і досі не може знайти відповіді. Спочатку вона мала анархічний характер – суто мистецькі акції, жодної взаємодії з владою, відкритість до будь-яких учасників та принцип не-сталості. З часом ініціатива відійшла від суто мистецької діяльності до девелопменту.

5 базових принципів роботи HaMiffal:

1. Тимчасовість проектів.
2. «Тіло без органів» — ініціатива не має чіткої структури та ієрархії.
3. Організація працює в Сірій зоні — просторі між тим, що є правильним та неправильним.
4. Хиткі межі між дисциплінами, нероздільність видів мистецтва.
5. Будь хто може приєднатися до ініціативи.

«Люди вимагають визначення, особливо якщо йде мова про спонсорство. Для мене «HaMiffal» — це в першу чергу гавань для обміну ідеями. Інколи я відчуваю що це мистецтво, а інколи не відчуваю. У відкритості і живе мистецтво», – підсумовує Нета.

Все почалося з пічки

«Долучайтеся, ми не можемо робити все самотужки» – продовжує лектор. Ідея перетворення старих будівель на мистецькі центри тримається на людях. Все, що вони створюють та привносять в простір є величезним спільним витвором мистецтва. Саме людський ресурс є найціннішим. «У нас в Україні людей було б складно зібрати», — чутно коментар з аудиторії.

Отож, з чого почати і як залучити людей до ініціативи? Нета відповідає — почати з найпростішого. В першому проекті ініціативи HaMiffal, що називався Kibutz (колективне господарство, щось на кшталт колгоспів — прим. авт.) не було маніфесту та чітко скерованих дій. Все почалося з будівництва пічки. Кухня – найперший та найлегший спосіб об’єднати людей. Це можливість залучити ширшу публіку. Легше зібрати людей на спільну вечерю, аніж на мистецьку акцію.

Потім вже навколо кухні побудували обідню залу, що водночас виконувала функцію галереї. Щодня в Кібуці проходити по 2-3 концерти, виставки, було засновано свою радіостанцію. Нета запевняє: саме кухня зруйнувала кордони того, що є, а що не є мистецтвом. Саме така форма зібрань довела, що домогосподарка, фермер або будівник також є митцями.

Beer runs the world

Не всі ходять дивитися мистецтво, але всі ходять обідати

Добра частина питань, які лунали з аудиторії, стосувалися фінансування проектів. Як продавати свою ідею? Як донести її до влади? Як не потонути в капіталістичній рутині і не забути про мистецтво?

Нета зізнається: дуже складно розмовляти двома мовами одночасно – мовою мистецтва і мовою «тих, що ходять у костюмах», тобто влади. Спочатку виникали думки: «Ми ж такі анархічні, то хіба ми запродалися?» Але, на думку засновників ініціативи, їхні проекти – синтез мистецтва та економіки. «Не всі ходять дивитися мистецтво, але всі ходять обідати». Тому «HaMiffal» не цураються об’єднувати бар і мистецький центр. В барі зустрічаються люди, проводять виставки, діджей-сети для сплячих, рейви для дітей, резиденції для художників.

Фінансувати проект частково допомагає міська влада, решта фінансування надходить від фандрейзингу, кафетерію та продажу квитків на події. Нета жартує: «Пиво править світом – найбільший прибуток ми отримуємо з продажу напоїв під час заходів. Мій друг-митець з Аргентини каже, що 85% прибутку на їхніх перформансах та культурних подіях – це пиво».

Togetherness

Свої проекти Нета називає лабораторією нових моделей спільності. Тільки об’єднана спільною метою громада може створити якісний публічний простір. Впродовж семи років «HaMiffal» досліджують, як мистецтво об’єднує людей. Якщо в першому проекті «Empty house» брали участь 100 митців і близько 1000 глядачів, то вже при базуванні спільноти в «HaMiffal» — ревіталізованій будівлі початку 20 сторіччя – в 60 подіях протягом літа взяли участь від 7000 до 100000 людей.

Нета Мейзельс зауважив, що бажання бути разом та відкритість до всіх має зворотну сторону медалі – втрачається контроль над ситуацією: хтось хоче створити графіті, хтось ображається, що місце розташування його роботи звільнили для наступного митця. Та таким ініціативам завжди притаманна хиткість, розмита межа між правильним і неправильним, законним і незаконним. Як же існувати в таких несталих умовах? Відповідь, каже Нета, криється в назві проекту. Перше значення слова HaMiffal — фабрика. Проте друге – задум, що глибинно щось важить, що не має жодних шансів бути покинутим і забутим: «Саме напруження між цими сенсами і є нашою метою».

Записала Вероніка Шустер