Видавництво MOKSOP з приємністю повідомляє про публікацію «Camera lucida. Нотування фотографії» — хрестоматійного дослідження французького філософа Ролана Барта, що присвячене фотографічному медіуму. Цей без перебільшення найзнаніший текст про фотографію і досі не втратив актуальності, але, на жаль, до сьогодні ніколи не був перекладений українською. MOKSOP також планує видати дослідження фотографії Вальтера Беньямінa, Сюзан Зонтаґ та Вілема Флюссера, започаткувавши серію, аби заповнити лакуни в українських перекладах праць з історії та теорії фотографії.

«Camera lucida» — остання книга в доробку Барта, опублікована за декілька місяців до його смерті. Ця коротка розвідка є одночасно і дослідженням природи фотографічного медіума, і персональною рефлексією на смерть матері, чий істинний образ автор намагається відшукати в її дитячому знімку. Емоційна напруга, з якою Барт оплакує відхід близької людини, перетворює культурологічний аналіз фотографії на феноменологічний: за Бартом, фотографія постає асимволічною, позасеміотичною і такою, що здатна впливати на емоції та тіло, оминаючи раціональний аналіз. Для позначення двох можливих рівнів інтерпретації фотографічного медіума Барт пропонує два терміни — studium та punctum. Якщо перший надається для окреслення культурологічних, лінгвістичних, соціальних та політичних аспектів фотографії, то другий — це та рана, надріз, персональна деталь, що випаровується референтом та дозволяє споглядачу знімка відчути афективний, емоційний та навіть тілесний зв’язок з фотографічним зображенням.

Перекладачка та наукова редакторка книжки Олена Червоник — докторантка історії мистецтва в Оксфордському університеті (Великобританія), де вона пише дисертацію з історії ранньої фотографії. Над літературною редакцією тексту працювала Віра Балдинюк — письменниця, літературознавиця та критикиня, головна редакторка журналу «Korydor». Другу текстову редакцію та коректуру зробила Олена Подорожня.

Візуальний концепт «Camera lucida» створили Надія Кельм та Ольга Жук. Їхньому креативному тандему належить дизайн кількох успішних видань, як-от лібрето опери Сергія Жадана «Вишиваний. Король України» та «Антологія української кінокритики» від Довженко-Центру. Оскільки Барт у «Camera lucida» аналізує аналогову фотографію, що базується на негативно-позитивному паперовому друці, референтною точкою дизайну обкладинки слугував конверт для срібно-желатинового паперу. Характерний червоний колір, у світлі якого друкують аналогові знімки, візуально підсилює матеріальну складову саме того типу фотографії, про який пише Барт.

Партнерами у виготовленні книги є RedZet Editions (Ілля та Тетяна Жекалови), що активно працюють з авторськими фотокнигами.

Видання здійснено за підтримки програми сприяння видавничій справі «Сковорода» Посольства Франції в Україні.

Перший наклад надруковано 7 квітня 2022 року в місті Києві під час загарбницької російської війни проти української незалежності.

Слідкувати за інформацією про проєкт можна на нашому сайті та в соцмережах: