Пандемія, загроза дефолту, криза світової економіки — може здатися, що за таких скрутних обставин розвиток культури в Україні просто не на часі. До останніх днів було незрозуміло, чи знайде уряд фінансування на цю сферу, проте прем’єр-міністр оголосив на своїй сторінці у Facebook, що ситуація не настільки катастрофічна, як могла би бути.

За рахунок скасування в цьому році Євробачення та Олімпійських ігор, на які в бюджет закладалися кошти, вивільнилися фінанси, що підуть на діяльність Суспільного мовлення (1,2 мільярди гривень, це більше ніж минулого року). Пізніше прем’єр-міністр уточнив, що на цю статтю додатково знайдено ще 300 мільйонів гривень.

Державна агенція з питань кіно отримає 60% від запланованого фінансування. На жаль, ця галузь культури постраждала найбільше — проте це теж краще, аніж планувалося від початку. Прем’єр-міністр пообіцяв переглянути фінансування після стабілізації ситуації у країні та виступити посередником між кіносферою України та приватними меценатами.

Український Інститут книги отримає часткове фінансування. На збереження історико-культурної і архітектурної спадщини в національних та державних заповідниках виділено 469 мільйонів гривень. Національні театри отримають кошти майже в повному обсязі — 1,2 мільярди гривень.

Найсильніше будуть скорочені видатки на спортивну сферу. Це аргументується тим, що більшість спортивних змагань у світі вже перенесена на наступний рік.

До ухвали цього рішення культурні діячі висловлювали своє обурення щодо різкого зменшення витрат на культуру. Відбувся навіть онлайн-мітинг проти зменшення фінансування, також культурні та громадські діячі підписували відкриті листи до правительства.

Варто додати, що інші країни, що так само переживають кризу через COVID-19, окремо підкреслюють важливість культурної сфери у скрутні часи. Так, міністерка культури Німеччини Моніка Грюттерс започатковує програму підтримки митців, що опинилися у тяжкому становищі через карантин. У своєму інтерв’ю вона прямо сказала, що «не залишить їх у біді». Міністр фінансів Великобританії заявив, що «зробить усе необхідне» для підтримки тих, хто не має можливості працювати через карантин. Рада митців Великобританії виділила понад 160 мільйонів фунтів для підтримки діячів мистецтва. У США та багатьох країнах Європи і Південної Америки стартують численні програми підтримки культури та мистецтв – як державні, так і приватні.

Текст: Дар’я Цепкова