Новий місяць – новий гід виставками Одеси, Києва та інших українських міст. Це літо буяє крутими проектами, здається, як ніколи раніше – тільки встигай ходити. Нонконформісти та роботи з приватних колекцій в Одесі, Українська фотографічна альтернатива і безпредметне мистецтво в Києві, «живі скульптури» на шовку у Львові… Липень буде гарячим.


Одеса

Нонконформісти: музейний формат

Де? Одеський художній музей
Коли? З 5 по 29 липня
Як потрапити? Вул. Софіївська, 5а. Години роботи: з неділі по четвер – 10.30-17.30, п’ятниця та субота – 11.30-19.00. Вихідний – вівторок
Що покажуть?

Одеський художній музей спільно з галереєю сучасного мистецтва Nt-Art представить полотна одеських художників нонконформістського кола – таких як Валерій Басанець, Володимир Стрєльніков, Евген Рахманін, Віктор Маринюк, Олег Волошинов, Олександр Стовбур, Сергій Савченко, Володимир Цюпко, Василь Сад, Ігор Божко.

Спеціально для проекту художники, які завжди працювали переважно у камерних форматах, створюють картини більших розмірів – 150х200 см, та збільшують свої абстрактні композиції. В рамках проекту покажуть вибрані роботи Олександра Стовбура, який пішов з життя на початку червня – в пам’ять про митця.

Євген Дємєнок. Кольоровий архів

Де? Музей сучасного мистецтва Одеси
Коли? З 29 червня по 4 серпня
Як потрапити? Вул. Леонтовича, 5. Години роботи: 12.00-19.00, в неділю – до 18.00, вихідні: понеділок, вівторок.
Що покажуть?

Впродовж всього липня в Музеї сучасного мистецтва Одеси експонуватимуть роботи з колекції Євгена Дємєнка. Він відомий своїм зібранням робот одеських митців, та тих, хто так чи інакше були пов’язані з Одесою – а також дослідженнями одеського мистецтва.

На виставці буде представлено широкий спектр художників минулих та нинішніх часів – Давид Бурлюк, Олег Соколов, представники південноруської школи, Олександр Ройтбурд, Ігор Гусєв, Олег Дімов, Стас Жалобнюк та багато інших.

А в новому, відреставрованому виставковому залі з 5 липня по 11 серпня триватиме персональна фотовиставка Лізи Коваль «Культ». Це буде ретроспектива, що представить результати 20 років творчої діяльності, зокрема у жанрах вуличної фотографії та ню. В своїх роботах Ліза досліджує межі прекрасного та намагається встановити цінність цих меж.

Назім Куку. Руки, що розмовляють

Де? Одеський муніципальний музей особистих колекцій імені О. В. Блещунова, виставковий простір «Квартира №6»
Коли? З 1 по 20 липня
Як потрапити? Вул. Польська, 19, у дворі, квитки купувати в касі музею. Години роботи: 10.30-17.30, вихідний – середа
Що покажуть?

Рік тому юний одесит Назім Куку поступився місцем дідусеві у п’ятому трамваї – та сфотографував його руки. Пізніше він відправив це та ще декілька фото на сайт італійського Vogue – і несподівано та сама фотографія увійшла до топ-фото сайту. Після цього Назім продовжив фотографувати руки різних людей в громадському транспорті – і результатом стала серія, яку буде представлено на першій фотовиставці молодого фотографа.

Олег Соколов. 100 робіт до 100-річчя

Де? Всесвітній клуб одеситів
Коли? З 2 по 22 липня
Як потрапити? Вул. Маразліївська, 7. Години роботи: 11.00-19.00, вихідні – субота, неділя
Що покажуть?

100 робіт одного з засновників одеського нонконформізму Олега Соколова із колекції Володимира Осадчого, завідувача кафедри Одеської державної академії будівництва та архітектури. Таким чином в ВКО святкуватимуть сторіччя зі дні народження художника, який вплинув на всю одеську арт-сцену другої половини ХХ століття, організував першу неформальну виставку та започаткував першу в місті неформальну митецьку спільноту.

Також на одеситів у липні чекає Арт-програма Х Одеського міжнародного кінофестивалю, яку ми дуже скоро детально анонсуємо окремим гідом.


Київ

Ахра Аджинджал. Внутрішній пейзаж

Де? Центр сучасного мистецтва «Білий світ»
Коли? До 10 липня
Як потрапити? Вул. Пушкінська, 21а. Години роботи: 11.00-19.00, вихідний – понеділок
Що покажуть?

Живопис українського художника абхазського походження, живописця, графіка та мистецтвознавця Ахри Аджинджала. Його роботам притаманні живі, соковиті кольори, фактурність та чистота. Радимо усім поціновувачам хорошого живопису.

UPHA made in Ukraine

Де? Мистецький простір «АКТ»
Коли? З 20 червня по 4 серпня
Як потрапити? Арт-завод «Платформа», вул. Біломорська, 1. Години роботи: 12.00-20.00, вихідні – понеділок, вівторок
Що покажуть?

Перша виставка, присвячена Українській фотографічній альтернативі – спільноті фотографів, «заснованій як альтернатива державним фотоспілкам, що зібрала навколо себе біля 200 сучасних фотографів та фотографок, дослідників та дослідниць, кураторів та кураторок, яких цікавить медіум фотографії».

Основою для масштабної експозиції стали матеріали книги видавництва BOOKSHA «UPHA Made in Ukraine», на сторінках якої зібрані різносторонні естетичні підходи учасників об’єднання. Над виставкою працювала велика команда кураторів та консультантів: Вікторія Бавикіна, Ярослав Солоп, Максим Горбацький, Міша Педан, Марина Дякова, Міша Букша.

Олег Голосій. Живопис non-stop

Де? Мистецький Арсенал
Коли? З 13 червня по 11 серпня
Як потрапити? Вул. Лаврська, 12. Години роботи: 11.00-20.00, вихідний – понеділок
Що покажуть?

Картини одного з найзагадковіших митців української Нової хвилі та учасника Паркомуни Олега Голосія (1965-1993). Цей рік відзначився активним вивченням його спадщини – навесні роботи експонувалися в галереї The Naked Room, зараз – в Мистецькому Арсеналі, далі естафету підхопить Національний художній музей. В експозиції представлено понад 70 полотен, 50 графічних творів, 40 фотографій, архівні матеріали з 20 музейних та приватних зібрань України, підготовка тривала більше року.

Міжнародний проект non-objective art «Велике Коло»

Де? Центр сучасного мистецтва М17
Коли? З 4 липня по 8 вересня
Як потрапити? Вул. Антоновича, 102-104. Години роботи: 11.00-22.00, вихідний – понеділок
Що покажуть?

Безпредметне мистецтво від авторів, художніх об’єднань та проектів зі всього світу – від Німеччини та Бельгії до Австралії та США. Напрямок безпредметного мистецтва набув популярності на межі ХХ та ХХІ століть, і сьогодні існує чимало митецьких об’єднань – які будуть представлені у «Великому колі».

Виставка матиме чотири експозиційні зміни, в першій експонуватимуться художники KNO Kyiv Non Objective – серед них, зокрема, Тіберій Сільваші та Олена Домбровська.

Павло Маков. Фікус і ластівка

Де? Ya Gallery
Коли? До 15 липня
Як потрапити? Вул. Хорива, 49Б. Години роботи: 10.00–19.00, вихідний – неділя
Що покажуть?

Новий проект одного з найвідоміших українських графіків Павла Макова. В ньому відображаються нові та старі образи й персонажі: фікус, що захоплює митця своєю довершеністю – «листя сформовані так, що неможливо уявити, що з ними буде далі»; ластівка, що оселилася біля його майстерні; вулиці вигаданого міста майбутнього До По, а ще, вперше з початку 90-х – людина-персонаж в міському пейзажі, глядач.


Львів

Тіберій Сільваші. Роботи на папері

Де? Культурно-мистецький центр «Дзиґа»
Коли? З 25 червня по 25 липня
Як потрапити? Вул. Вірменська, 35. Години роботи: 11.00-24.00
Що покажуть?

Якщо в Києві роботи Тіберія Сільваші можна побачити в «М 17», то у Львові відкривається його персональна виставка в «Дзизі» — роботи, створені на паперовій основі, з журналів та газет, які колись несли низку інформації та смислів, а тепер закриті шаром фарби.

Анна Атоян. Втеча з Едему

Де? Мистецька галерея Гері Боумена
Коли? З 25 червня по 21 липня
Як потрапити? Вул. Наливайка, 18. Години роботи: 13.00-19.00, вихідний – понеділок
Що покажуть?

У «Втечі з Едему» художниця Анна Атоян реалізує ідею-фантазію саду живих скульптур, які можуть самі вирішувати, якими бути, ким бути, де бути – на противагу традиційному сприйняттю античних скульптур, довершених та статичних.

Але ж ви, певно, знаєте, що насправді при створенні їх розмальовували яскравими фарбами, і виглядали вони неначе живі. Так і виникла ідея – спробувати знову зобразити цих античних мармурових героїв та героїнь живими постатями, що розігрують власні історії серед райських садів.


Харків

Більший простір. Ленд-арт симпозіум Могриця. Простір покордоння

Де? Єрмілов-Центр
Коли? До 10 липня
Як потрапити? Площа Свободи, 4. Години роботи: 12.00-20.00, вихідний – понеділок
Що покажуть?

Впродовж першої декади липня у харківському Єрмілов-Центрі можна відвідати виставку за результатами щорічного ленд-арт симпозіуму «Могриця». Учасниками цьогорічного симпозіуму стали більше тридцяти художників. Проект прагне дослідити «маршрути, за якими щороку перезнаходиться ідентичність місця та ідентичність самих учасників симпозіуму в цьому місці. Як відбувається переусвідомлення мистецьких і загальногуманітарних проблем через колективний та особистий досвід у ситуації, де розмиваються межі художнього поля як такого».

Гід склала Євгенія Селезньова