Прес-служба космічного агентства NASA повідомила, що обрала проєкт для дослідження Сонця. Ним стане система із шести малих супутників типу CubeSat. Їх буде запущено на орбіту Землі, на відстані понад 9,5 кілометрів один від одного. Вони будуть працювати синхронно, як дуже великий радіотелескоп – на тій висоті, де радіоперешкоди з нашої планети не будуть заважати. Новий проєкт назвали SunRISE («Світанок»), що розшифровується як Sun Radio Interferometer Space Experiment.

NASA обрала проєкт SunRISE ще у липні 2017 року, але тільки у лютому 2019-го агентство затвердило план місії. Наразі на будівництво та запуск супутників виділено 62,6 мільйони доларів, орієнтовний термін початку роботи SunRISE — 1 липня 2023 року.

Проєкт очолює Джастін Каспер із Мічіганського університету, а виконує Jet Propulsion Laboratory (Лабораторія реактивного руху), відома такими епохальними місіями як «Вояджер» чи «Кассіні».

Шість супутників будуть одночасно спостерігати за Сонцем у радіоспектрі, реєструючи низькочастотну активність, та передавати дані на мережу NASA Deep Space. Метою місії є створення 3D-мапи сонячної поверхні з відмітками, де саме відбуваються потужні викиди часточок, та динамікою їхнього розповсюдження у космосі. Ці дані допоможуть зрозуміти, що спричиняє такі велетенські викиди. Також SunRISE вперше за історію досліджень Сонця має скласти мапу магнітних полів, що простягаються від зорі в міжпланетний простір.

Інформація про сонячні шторми не просто допоможе зрозуміти, як працює наша зоря та вся Сонячна система, але і продумати як захистити від сонячної непогоди майбутніх астронавтів, що полетять на Місяць та Марс, а може й далі.

«Ми дуже раді додати нову місію до нашого космічного флоту — місію, що допоможе нам краще зрозуміти Сонце і те, як наша зоря впливає на космічний міжпланетний простір», — зазначила Нікола Фокс, очільниця відділу геліофізики в NASA. — «Чим більше ми знаємо про спалахи на Сонці та космічну погоду, тим краще ми зможемо передбачити, як вони вплинуть на космічні кораблі та астронавтів».

Текст: Дар’я Цепкова
Фото обкладинки: NASA