На початку літа ми писали про Школу культури сусідства в Одесі. Її ідея в тому, щоб зібрати сусідів, дослідити двір і вирішити, як покращити його за місяць. Навчальна частина закінчилася, тепер учасники мають втілити задумане і показати це на Фестивалі дворів наприкінці вересня. 

До участі зголосилися 42 двори, з яких відібрали десять для участі. 42 – це багато чи мало як для першої школи? Координаторка проекту Яна Бойцова каже, що в Одесі дворів понад понад 8 тисяч, а вдалося активізувати лише 42. 

Усім дворам виділили кошти на матеріали – по 500 доларів. Додатково Школа надасть учасникам та новим дворам ресурси на підтримку подій під час Фестивалю одеських дворів.

«Радує, що всі двори дійшли до кінця – каже Яна Бойцова. – Деякі зробили нереальні перетворення в короткі терміни. Мені подобається, що є і креативні ідеї, і архітектурні перепланування. Ми так і очікували, що двори різного типу матимуть різні потреби – для когось це туристична ідея, а для когось – функціональне розмежування величезного простору. І ті, і ті проєкти дають потенційну користь і соціальний ефект для багатьох людей одразу». 

Лише один з десяти проєктів стосувався діджиталу, всі інші – благоустрою. Координаторка школи пояснює, що однією з умов було реалізовувати щось фізично, аби було видно, що тут щось відбулося і вирішилися проблеми людей. Далі детальніше про перші 5 проєктів.

Життя канави 24/7. Блиск та злидні. Буніна, 8.

Цей будинок займає квартал Буніна — Олеші — Деволанівський узвіз. Двір, хоче того чи ні, має стосунок до антисоціального життя на закинутій території. Мешканці пропонують цілодобово стрімити його в Інстаграм. У дворі просідає ґрунт, фасад потребує ремонту – але спроби полагодити це все, вважають автори проєкту, не будуть успішними, якщо локація і далі буде занепадати. На їхній задум, відео-арт про життя «канави» приверне увагу громади, а для мешканців зробить середовище безпечнішим.

Двір-мрія. Академіка Корольова, 112/3

Тут історія про класичний благоустрій – перепланувати двір і виділити функціональні зони. Простір шумний, запилений, прохідний, поруч смітники і парковка. Мешканці хочуть відокремити дитячий майданчик, зробити там екопокриття, замінити пісочницю, а потім облаштувати озеленену пішохідну доріжку і поставити круглі лавки, аби було де збиратися. Збоку і позаду будинку пропонують поставити огорожу і будинки для дворових котів, частину стіни розмалювати.

131 метр котячого щастя. Спиридонівська, 18/24

В дворі за цією адресою – дитячий садочок, який не має свого майданчика. Мешканці хочуть розмалювати 130 метрів свого двору в лабіринт і декорувати кошачою тематикою. Гратися сюди запросять дітей з садочку. Адміністрація закладу не проти.

Почнуть з реставрації арки з боку вул. Ковальської, намалюють там мурал – звісно що з котами – і поставлять будинки для котів тривимірних, живих. Окрема частина проєкту – скульптура кішки на фасаді будинку. Зробити її запросять відому скульпторку Тетяну Штикало. 

Театр в затишному дворику. Проспект Небесної Сотні, 77а

Дітям сцену, а бабусям і дідусям – видовище. Замість витоптаної землі, де не росте трава, мешканці двору хочуть облаштувати сцену і проводити там свята і майстер-класи. 

Двір перепланують – частину дитячого майданчика перенесуть, а на місці пісочниці зроблять клумбу з хвойних рослин. Для театру потрібні декорації і костюми, за задумом їх робитимуть сусіди. Якщо захочуть.

Міні-агора. Франка, 47

У дворі, як кажуть мешканці, бракує місця, де збиратися і обговорювати справи. Щоб розвинути добросусідсво, перепланують двір за зразком агори – міської площі у давніх греків. Для дорослих хочуть поставити лавки і стіл під навісом, а для дітей побудувати терасу над гаражем в центрі двору. 

За цією адресою народився і виріс Борис Барський, художній керівник комік-групи «Маски». Крім нього є інші талановиті діти, які будуть в захваті від тераси, жартують мешканці. Також жителі хочуть бачити у дворі полиці для буккросингу та контейнер для відпрацьованих батарейок і акумуляторів. 

Про інші 5 проєктів розкажемо у другій частині

Текст: Христина Петрик