Двори – історично важливий простір для Одеси, та водночас місце, де перетинається багато інтересів та виникають конфлікти. Але можливість співпраці є.
Наприкінці червня в Одесі відкривається Школа культури сусідства – для тих, хто хоче разом з сусідами отримати ресурси та навички й змінити свої двори на краще. Координаторка проекту Яна Бойцова та один з ініціаторів, Дмитро Ковбасюк, розповіли «Про|странству» про Школу.
Як потрапити до Школи і що там вивчатимуть?
Якщо розвивати культуру сусідства, з’явиться довіра і можливість покращувати разом спільні простори. Як це робити на практиці, розкажуть представникам 10 дворів Одеси. Для цього потрібно поговорити з сусідами і вирішити, що саме ви б хотіли покращити, сформувати ідею та подати заявку на участь до 15 червня. Старт школи – 22 червня. Навчання буде по вихідних раз на два тижні, загалом 3 навчальні блоки.
«Маємо два напрямки – будемо навчатися плануванню, менеджменту, як наприклад, провести екскурсію в дворі – це hard skills. І soft skills – розвивати навики, як не сваритись. Для цього будемо разом готувати їжу, малювати, робити те, що об’єднує»,
– каже ініціатор Школи, він же творець локації Двору-сцени, Дмитро Ковбасюк.
Що можна такого розповісти сусідам, щоб вони могли створити якісний культурний проект у себе в дворі?
«В першу чергу ми дивимося на архітектурну і урбаністичну складову»,
– ділиться координаторка Яна Бойцова,
– «ми хочемо, аби мешканці зробили невелике просторове дослідження свого двору і зрозуміли, що можна мінімально змінити.
На школі розглядатимуть управлінську частину – як керувати проектом, як його комунікувати назовні, як його комунікувати з містом. Якщо є якийсь бізнес, який працює у будинку – як співпрацювати з ним, які спільні інтереси можуть бути. Розкажемо, як спланувати цю зміну»,
— пояснює Яна.
Один з акцентів школи добросусідства – медіація конфліктів і побудова діалогу між людьми, це про те, як переконати когось у своїй ідеї, або прийти до консенсусу. «З цим нам підтримку надають наші партнери, німецька миротворча організація Forum Civil Peace Service. Ми запросили з Києва Місто-сад – ініціатива, що перетворює спільно з районом на Подолі пустир у сад. Вони представлять кейс, як ініціатива може працювати довгостроково і що для цього треба, як про це домовлятися», – розповідає Яна.
Щоби посміятися і подружитися, будуть соціальні ігри між учасниками
Ідея проекту в тому, щоб люди, які змінюють простори, співпрацювали і надалі. Реалізовані проекти візьмуть участь у Фестивалі дворів Одеси у вересні – це буде фінал школи.
«Шукаємо людей, які вже мають ідею, чи почали щось робити з сусідами і шукають ресурси чи додаткові навики. Другий момент – шукаємо тих, хто бачить потенціал свого двору, і, почувши про нашу школу, придумає ідею. Тобто це і для новачків, і для тих, хто почав вже щось робити. Від двору може брати участь не більше, ніж двоє людей», – наголошує координаторка.
Яна радить перед тим, як подаватися, розповісти сусідам, що ви хочете брати участь в такій школі і отримати умовну згоду, що в дворі щось зміниться. «Через кілька навчальних блоків будемо просити підпис від сусідів, для того, щоб вже почати щось реалізовувати. Чому нам потрібні підписи? Бо наші партнери і донори дають допомогу – інструменти, приладдя, вуличні меблі, кожному з учасників».
Школа проектна – тож результатом є проект: те, як зміниться двір
У групі буде до 20 учасників, щоб ментори могли ефективно працювати. Для тих, хто просто цікавиться темою, будуть публічні лекції між навчальними блоками у Дворі-сцені на Жуковського. Будуть говорити про практичні речі: наприклад, як і чому варто створювати ОСББ. До речі, для школи такої умови немає, але, за словами організаторів, це був би позитивний ефект, якби хтось з випускників зареєстрував його.
Створити місце, де люди з району можуть заходити і відпочивати – дуже просто, хоч ця думка не є очевидною. Як приклад проекту – арт-об’єкт, мурал, спортивний чи дитячий майданчик, простори для розваги. Дмитро Ковбасюк каже, що мріє, аби хтось створив лабіринт з білизни. Важлива умова – зробити щось за місяць. Це «щось» має бути відкритим простором для усіх хоча б деякий час. «У нас буде історичний курс про креатив та пошук міфу свого дворика. Один з менторів – екскурсовод Олексій Бабич, разом з ним шукатимемо ідею двору», – говорить Яна Бойцова.
«Ми хочемо, аби простір був корисним кварталу, мікрорайону. Якщо школу робити кілька років, матимемо в Одесі в різних кварталах місця для релаксу, куди можна прийти на вихідних, або проходити повз і перепочити.
Важливо не тягати людей з «Поскоту» в Центр, а показати їм, що можна у себе мати культурні розваги і докладати зусиль, аби вони розвивалися. Не нав’язуємо ідею, не кажемо, що «нам подобається ваш двір, давайте зробіть щось тут». Ми за низовий рівень ініціативності, коли сусід запропонував щось сусідові»
– додає Яна.
Дворова культура в Одесі сильніша, ніж в багатьох містах
Вона складена архітектурно та історично – двори з галереями, низька забудова центру. Нагадати, як це – дружити з сусідами, організатори вирішили за допомогою флешмобу на Дерибасівській. 26 травня містян запросили в центр в домашніх капцях, помити бруківку.
Акцію приурочили до Дня народження добросусідства в Одесі. Святкувати День сусідів – європейська традиція: раз на рік, в останню суботу травня, сусіди виходять у двір, разом обідають, обговорюють останні новини, складають плани.
«Суть нашої акції – показати, що ми всі – сусіди в місті, що зробити його кращим можна разом – помити Дерибасівську, щоб блищали капці, якщо по ній пройтися; посидіти на дивані, порозвішувати білизну, покайфувати з цього», – говорить Яна. Вона погоджується, що це алюзія на частину одеського міфу, але його, каже, треба не боятися, а переосмислювати.
Добросусідство – це те, чому не вчать у школі
Це про те, як будувати гарні стосунки між людьми, як не сваритися, дружити. Як робити щось цікаве у спільному просторі – у дворі, розповідає Дмитро Ковбасюк.
«Двір – це конфліктне середовище, там потрібні знання та навички добросусідства. Само по собі воно не з’явиться. Колись в одеських двориках разом святкували свята. Ми вирішили цьому навчатися самі і навчати людей: робити добросусідську громаду, започаткувати нові традиції. Фестиваль одеських дворів, який ми хочемо започаткувати, як на мене, буде автентичніший, ніж 1 квітня і Гуморина».
Чому зникло добросусідство? Це глобальна тенденція, люди індивідуалізуються. У кожного є гаджет і враження про безліч друзів. «Нам треба щось робити з новою якістю, аби це було цікавіше, ніж сидіти з гаджетом», підсумовує Дмитро.
Школа відбувається з ініціативи Двор-Scena. Движение за возрождение Одесских Дворов в партнерстві з Pixelated Realities та Фонд развития города Одессы, за підтримки Forum Civil Peace Service — Ukraine.
Бесідувала Христина Петрик