18 травня вкотре святкуватиметься Міжнародний день музеїв – і вкотре проходитиме акція «Ніч музеїв»: по всьому світові музеї лишатимуться відчиненими після звичних годин «з дев’ятої до п’ятої» та запрошуватимуть гостей на спеціальні події та виставки. Цьогорічна тема акції – «Музеї як культурні хаби: майбутнє традицій».

Одеські музеї – не виключення, і теж приймають участь у Ночі музеїв. Публікуємо їхні святкові програми. Як всюди встигнути, радити не беремося – самим би знати.

Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім. О. В. Блещунова

 • Адреса: вул. Польська, 19.
 • Початок: 18 травня о 18.00.
 • Вхід вільний

До Ночі музеїв у Домі Блещунова завжди готуються дуже ретельно, щороку презентуючи оригінальні програми. Ювілейний (в січні музей відсвяткував тридцятиріччя) рік не став виключенням. Окрім тематичних експозицій та екскурсій по головним залам, на вас чекатимуть виставка у просторі «Квартира №6», site-specific performance від групи P.L.O.T.  та справжня одеська фотосушка,  де можна буде поділитися та обмінятися фотографіями, ілюстраціями, листами та нарисами. А у дворі Дому Блещунова о 19.00 відбудеться дискусія з істориком, доцентом ОНУ ім. Мечнікова Олегом Луговим на тему «Минуле заради минулого, чи минуле заради розвитку?».

Тема перформансу та фотосушки однакова: «НеМой Город». Вам пропонують дослідити, де та в який момент народжується відчуття міста як «свого», і коли це відчуття щезає. Що робить ту чи іншу вулицю «своєю», а що її, навпаки, відчужує? Шукайте відповіді на Ночі музеїв у Домі Блещунова.  

Одеський художній музей

 • Адреса: вул. Софіївська, 5а
 • Початок: 18 травня о 18.00
 • Вхід на всі заходи Ночі музеїв вільний. 18 травня Музей відкриється о 14.00 та до 18.00 працюватиме у звичному режимі

Команда ОХМ планує вперше в сучасній історії музею максимально відкритися до якнайширшої взаємодії з відвідувачами: запросити всіх бажаючих подискутувати про майбутнє музею, дати можливість спробувати себе в ролі гіда, показати спеціально відібрані документальні стрічки та поділитися історіями про роботу музею та його колекцію.

Повна програма подій:

 • 18.00-21.00: доповіді-дискусії на тему «Українські музеї, їх колекції – проблеми, больові точки, шляхи пошуку виходу на прикладі Одеського художнього музею». Три блоки доповідей включатимуть питання гендерної проблематики в музейному просторі, тему націоналізації колекцій та колоніального минулого, а також питання, чи має культурна спадщина національність, та що музеям робити з радянською та імперською спадщиною.
 • В цей же час в одному з залів можна буде спробувати практики Mindfulness: спеціалісти з Mindspot навчатимуть поєднувати мистецтво з практиками споглядання музеїв.
 • 21.00-23.00: фанатські екскурсії Одеським художнім музеєм: короткі особисті прогулянки музеєм від найвідданіших прихильників (або просто від тих хто зареєструвався до 10 травня – ми, на жаль, вже не встигаємо).

Також на вас чекатимуть: марафон документальних стрічок про минуле та майбутнє музеїв; одноденна виставка проекту Юлії Бєляєвої «Трансформація» — віртуальний музей дрібної пластики радянського періоду, та діджейські сети від Олени Лебединської, Олександра Власополова та Олександра Топілова.  

Одеський музей західного та східного мистецтва

Цілу низку подій готує і Одеський музей західного та східного мистецтва. Так, об 11.00 та 14.00 по музею проведуть екскурсії метри музею Ірина Тимохова та Володимир Островський. О 12.00 відбудеться фінал тижневої майстерні моди від Баварського Дому, а о 13.00 – презентація  дитячої книжки «Ніч в музеї», авторства Лариси Осипенко та Віктора Солодчука, з ілюстраціями юного художника Володимира Бевзи.

Кульмінацією денної програми стане святкування 500-річчя картини «Мадонна на троні» італійського художника Франческо Граначчі, сучасника Да Вінчі, Рафаеля та Мікеланджело.   

А о 19.00 та 22.00 музеєм стартують квести «Ніч в музеї» від Questoria – квитки можна придбати за посиланням вище або в касі музею.

Одеський літературний музей

 • Адреса: вул. Ланжеронівська, 2
 • Початок: 17 травня о 20.00
 • Вхідний квиток – 100 грн

Ніч музеїв в Одеському літературному музеї святкуватимуть 17 травня. «О беззаконьях, о грехах, бегах, погонях….» або Як пишуть письменники – таку назву отримала цьогорічна літературно-музейна Ніч, із більш ніж насиченою програмою. Вона включатиме:

 • Авторські екскурсії по нічній експозиції музею;
 • Виступи струнного квінтету «Tango Musik  Project» та камерний романс від О. Вишневської та М. Волкова;
 • Виставки: графіка польських митців Лекса Древінського та Лешка Жебровського, живопис Герхарта Кранера «Studien», виставка артефактів письменництва «И творчество, и чудотворчество»;

В Саду скульптур відбудеться виставка «Західне Помор’я на фотографії», відкритий поетичний слем «Вільний мікрофон» та виступ рок-гурту «Человек в очках».

Музей сучасного мистецтва Одеси

 • Адреса: вул. Леонтовича, 5а
 • Початок: 18 травня о 21.00
 • Вхід вільний

Ніч музеїв на вулиці Леонтовича святкуватимуть безкоштовною вечернею екскурсією по виставці Вагріча Бахчаняна «Мы рождены, чтоб Кафку сделать былью». Впродовж всього дня вхід до музею також буде вільним.

Окрім того, 18 травня о 16.00 відбудеться лекція Вадима Беспрозванного «4М – Від модернізма до нового модернізма – через постмодернізм та пост-постмодернізм». Він розповість про те, як кінець ХХ – початок ХХІ століття став часом, позначеним в історії культури як «смерть постмодернізму», та як вступ до цієї епохи дав імпульс розвитку цілого ряду нових напрямків в сучасному мистецтві, таких як метамодернізм, неофутурізм, «нова щирість», стакізм та цифровий модернізм.

Єврейський музей Одеси

 • Адреса: вул. Ніжинська, 66
 • Початок: 19 травня о 15.00

В Єврейському музеї Одеси в неділю гратиме живе музика, відбуватимуться майстер-класи, лекції та кулінарний ярмарок. Серед гостей вечора – головний диригент Українського театру ім. Василька, «Золотий саксофон Одеси» Ігор Знатоков, а також ізраїльський театр «Волшебство поэзии», м. Сдерот, зі спеціальною програмою до Дня незалежності Ізраїлю. Зараз в музеї працює виставка «Одеса музична», присвячена розвитку музичної творчості та інституцій в Одесі, зокрема до Другої світової війни.

Прес-релізи докупи зібрала Євгенія Селезньова