Зима, нарешті, скінчилася! І не тільки за календарем, а й фактично. І квітень радує розквітом нових виставок. Нам було дуже важко зупинитися, коли ми створювали цей гід найцікавішими квітневими виставками в різних українських містах. Запрошуємо!
Київ
Занурення
Де? Mironova Foundation
Коли? 3.04 – 23.04
Як потрапити? Провулок Лаврський, 9. Години роботи: 11.30-18.00. Вихідні – субота, неділя.
На виставці буде представлено роботи п’ятьох українських митців, що працюють у різних напрямках – живопис, скульптура, арт-об’єкти. Учасники: Юлія Бєляєва, Беата Корн, Антон Поперняк, Сергій Западня та Віктор Мельничук.
Митці пропонують з безлічі доступних варіантів занурення, що надає сьогоднішній світ – від політичних ігор до рейвів та віртуальної реальності – обрати свій, та водночас відчути незбагненну легкість буття.
Петро Ряска. «Я є жінка. Ми є жінки»
Де? Bursa Gallery
Коли? 4.04 – 5.05
Як потрапити? Вулиця Костянтинівська, 11б. Години роботи: 12.00-20.00. Вихідний – понеділок.
Персональна виставка Петра Ряски під кураторством Юлії Курмангаліної представляє роботи 2011-2019 років – живопис, малюнок, перформанс (відео, об’єкти та тексти). Автор розглядає жінку як нескінченну мережу відтворень, провідника поміж метафізичним світом ідей та матеріальним виміром: «Жінка – перший дім кожної людини, вона створює нас зі свого тіла».
Петро Ряска народився 1975 р. на Закарпатті, живе та працює в Ужгороді та рідному селі Білки. Учасник численних виставок та фестивалів, багато працює в галузі перформансу, також займається кураторськими практиками.
Ширін Нешат. Виставка відеоінсталяції «Турбулентність»

Де? Зона креативних мануфактур IZONE
Коли? 04.04 – 16.06
Як потрапити? Вулиця Набережно-Лугова, 8. Години роботи: 10.00-20.00, без вихідних.
Аж до середини червня в IZONE можна буде побачити відому роботу 1998 року іранської художниці Ширін Нешат під назвою «Турбулентність», що порушує тему гендерної нерівності, яка наразі лишається актуальною і для України. В рамках виставки та публічної програми організатори обіцяють розглянути різноманітні питання щодо гендеру, дослідити традиційні гендерні ролі та моделі поведінки, проблему (не)існування відомих українських художниць, а також інтерактивно вивчити проблеми, з якими жінки стикаються у суспільстві.
Скульптурний проект «Реформуючи простір»

Де? Центр сучасного мистецтва М17
Коли? 13.04 – 06.06
Як потрапити? Вулиця Антоновича, 102-104. Години роботи: 11.00-22.00. Вихідний – понеділок.
13 квітня Центр сучасного мистецтва М17 презентує великий скульптурний проект за участі українських митців Назара Білика, Олексія Золотарьова, Сергія Петлюка, а також всесвітньо відомого скульптора Жауме Пленси. Проект досліджуватиме те, як художники бачать реформи у оточуючому просторі.
Виставка супроводжуватиметься лекціями, майстер-класами на тему скульптури та міського простору, також в її рамках відбудеться спеціальна подія – скульптурний форум за участі керівниці кураторської програми Йоркширського скульптурного парку, доктора Хелен Фібі. Отже, всім поціновувачам скульптури радимо слідкувати за оновленнями.
«Післяобраз»
Де? Voloshyn Gallery
Коли? 27.03 – 28.04
Як потрапити? Вулиця Терещенківська, 13а. Години роботи: 11.00-18.00. Вихідні – понеділок, вівторок.
Виставка «Післяобраз» за участі Артема Волокітіна, Тетяни Маліновської, Марії Куліковської та Аліни Федотової, під кураторством Тетяни Маліновської та Юлії Волошиної пропонує дослідити феномен післяобразу – спалаху, що постає перед очима, коли довго на чомусь зосереджуватись, а потім відвести погляд – як «візуалізацію взаємодії між ілюзією та реальністю, коли вони сплітаються настільки щільно, що їх неможливо відрізнити одне від одного». На виставці представлено живопис, відео-арт та скульптури.
Одеса
Соня Делоне: в пошуках ідентичності
Де? Галерея Invogue#Art
Коли? 27.03-15.04
Як потрапити? Вулиця Катерининська, 25. Години роботи: 11.00-20.00
До середини місяця в одеській галереї Invogue#Art можна ознайомитись із творчістю та життям видатної одеситки Соні Делоне. Напрочуд малознана на Батьківщині, в Європі та решті світу вона здобула чималої слави, справивши помітний вплив на мистецтво ХХ століття. Зокрема, вона була першою та єдиною художницею, хто мав прижиттєву виставку в Луврі. Сьогодні її роботи можна побачити в таких великих музеях, як паризький Центр Помпіду.
На виставці можна буде побачити принти її творів, вінтажні плакати з виставок, фотографії, архівні документи тощо, в тому числі – репродукції творів, які нещодавно з’явилися в колекції Національного художнього музею України.
Ода до радості
Де? Одеський музей західного та східного мистецтва
Коли? 5.04-26.05
Як потрапити? Вулиця Пушкінська, 9. Години роботи: 10.30-17.30. Вихідний – середа.
Цінителі більш класичного мистецтва цього місяця знайдуть розраду в Одеському музеї західного та східного мистецтва, де відкривається велика виставка німецького мистецтва XVI-XX століть з колекції музею. На ній можна буде ознайомитись із живописом, графікою, книжковими гравюрами різноманітних митців з Німеччини. А ще – із чудовими зразками мейсенської порцеляни, яка свого часу була визнаним шедевром порцелянової промисловості та неодмінною ознакою статусу.
Назва виставки відсилає до оди «До радості» Шиллера, яка стала основою завершальної частини «Дев’ятої симфонії» Бетховена.
Вагріч Бахчанян, «Мы рождены, чтоб Кафку сделать былью»

Де? Музей сучасного мистецтва Одеси
Коли? 12.04-9.06
Як потрапити? Вулиця Леонтовича, 5а. Години роботи: 12.00-19.00, в неділю – до 18.00. Вихідні: понеділок, вівторок.
Музей сучасного мистецтва Одеси представляє велику виставку «останнього футуриста», одного з засновників радянського концептуалізму Вагріча Бахчаняна. Він народився у Харкові, навчався у Василя Єрмілова, з 70-х років мешкав у Нью-Йорку, де здобув визнання та славу.
«Мы рождены, чтобы Кафку сделать былью» — один з афоризмів, які митець постійно вигадував. Це буде найбільша його виставка в Україні, де можна буде побачити матеріали та документи, пов’язані з творчістю Бахчаняна, що раніше ніколи не виставлялися – їх надала Харківська муніципальна галерея.
Тарасова колекція в уявному музеї
Де? Одеський художній музей
Коли? 15.03-15.04
Як потрапити? Вулиця Софіївська, 5а. Години роботи: з неділі по четвер – 10.30-17.30, п’ятниця та субота – 11.30-19.00. Вихідний – вівторок.
Восени минулого року до Одеського художнього музею звернувся відомий колекціонер українського мистецтва Тарас Максим’юк із пропозицією передати колекцію музею. Але для цього необхідно створити окремий центр – адже фонди ОХМ вже критично перевантажені, а зібрання само по собі має кілька тисяч витворів мистецтва. Отже, аби зібрання пана Тараса могло зустрітися із своїм відвідувачем та стало доступним для одеситів, потрібен новий простір, де воно могло б зберігатись та експонуватись.
До 15 квітня частину колекції можна побачити у залах музею, що тимчасово використовуються як виставкові, на другому поверсі – зокрема, йдеться про твори видатного художника Михайла Жука та пов’язані з Одещиною твори Тараса Шевченка. Щосуботи можна відвідати кураторську екскурсію виставкою.
Львів
«Іван Левинський. Імпульс»
Де? Центр архітектури, дизайну та урбаністики «Вежа»
Коли? 26.03-10.05
Як потрапити? Вулиця Підвальна, 4. Години роботи: 11.00-19.00. Вихідний – понеділок.
Цей рік було проголошено Роком Левинського, аби вшанувати пам’ять видатного українського архітектора та будівничого, який спроектував або спорудив чимало будівель у Львові та на Галичині – наприклад, Львівський залізничний вокзал, Львівський оперний театр (підрядник, архітектор – З. Горголевський), тощо. «Імпульс» — перший захід в рамках цієї програми, що ставить собі на меті дослідити спадщину Левинського в контексті української архітектурної сучасності.
Куратор виставки – Павло Гудімов, проект організовано за участі Арт-центру Павла Гудімова Ya Gallery, Центру архітектури, дизайну та урбаністики «Вежа», а також Львівської обласної організації Спілки архітекторів України.
Мирослав Ягода. Ретроспективна виставка

Де? Львівська національна галерея мистецтв ім.. Бориса Возницького
Коли? 21.03-9.06
Як потрапити? Вулиця Стефаника, 3. Години роботи: з вівторка по п’ятницю – 10.30-17.00, субота та неділя – 10.00-17.00. Вихідний – понеділок.
Львівська національна галерея мистецтв запрошує на велику ретроспективну виставку Мирослава Ягоди (1957-2018). Куратори, Станіслав Силантьєв та Галина Хорунжа, називають Мирослава «Томом Вейтсом від живопису» та обіцяють показати його роботи в небачених досі обсягах, зокрема – роботи «чорного періоду» 80-х та деякі з останніх робіт художника. До експозиції потраплять роботи з українських та закордонних колекцій. Це буде перша ретроспективна виставка після смерті художника.
«Координати»

Де? Культурно-мистецький центр «Дзиґа»
Коли? 22.03-21.04
Як потрапити? Вулиця Вірменська, 35. Години роботи: 11.00-24.00
Організатори «Координат» прагнуть показати закарпатське мистецтво, уникаючи певних кліше, які закріпилися за сприйняттям цієї місцевості, та відірватися від прив’язок до авторитетних «тотемів». Най «чистому» глядачеві буде важко зрозуміти, що відбувається в виставковому залі, наголошують куратори, проте вони зможуть сприйняти інформацію в чистому вигляді.
Участь у виставці приймають Олег Сусленко, Беата Корн, Віктор Мельничук, Дарина Задорожня, Іван Небесник, Емма Тремба, Руслан Тремба, Ната Попова, Михайло Ходанич, Оля Пильник, Наташа Шевченко.
Дніпро
Назар Білик. «Уявні відстані»

Де? Галерея «Артсвіт»
Коли? 15.03-04.05
Як потрапити? Вулиця Січових Стрільців, 4а. Години роботи: 12.00-20.00. Вихідні – неділя та понеділок.
Після Києву та Полтави «Уявні відстані» Назара Білика помандрували до Дніпра, де впродовж квітня їх можна побачити в галереї «Артсвіт». Назар Білик – скульптор, автор відомої київської «Краплі».
Роботи з цієї виставки – своєрідний автопортрет, частково сформований під час подорожей турецькою Каппадокією. Також проект досліджує питання близькості, ідентичності, таємниці особистого.
Хмельницький
«Кіптява»
Де? Арт-центр MASLO
Коли? 5.04-27.04
Як потрапити? Старокостянтинівське шосе, 20/3. Години роботи: 12.00-19.00. Вихідний – неділя.
Проект «Кіптява» Даниїла Ревковського та Андрія Рачинського під кураторством Ксенії Малих пропонує результати тривалого дослідження соціального середовища міста Кам’яньске (колишній Дніпродзержинськ) – з усіма притаманними йому проблемами, як-то скрутна екологічна ситуація, тривала економічна та демографічна кризи.
Художники покажуть результати «взаємодій із містом через неоприявнені дії в публічному просторі», а також експонуватимуть відео-роботу, створену на основі зібраних за авторською методикою матеріалів із соціальних мереж. Зверніть увагу, що відвідування виставки можливе тільки для повнолітніх осіб, яким вже виповнилося 18 років.
Текст: Євгенія Селезньова