Consumer Electronics Show (CES) — подія, на якій презентуються та обговорюються останні новинки, розробки та технології у сфері споживацької електроніки. Тисячі пристроїв та концепцій водночас постають перед десятками тисяч відвідувачів, дозволяючи відчути майбутнє на дотик.
Уявимо себе поруч із техногіками у січневому Лас-Вегасі і спробуємо оглянути за один текст найважливіше та найяскравіше.
Уперше шоу CES відбулося у 1967 році у Нью-Йорку. Із кінця 1970-х по середину 1990-х подія проводилася двічі на рік: взимку – у Лас-Вегасі, влітку — у Чикаго. Поступово літнє шоу почало втрачати популярність, і організатори вирішили зробити його мандрівним. Але висока конкуренція з боку інших виставок та втрата інтересу традиційних учасників змусили команду відмовитися від такого формату і від літньої події взагалі.
Із 1998 року CES відбувається у січні в Лас-Вегасі. У 2020 році майже 4,5 тисячі компаній-учасниць презентували понад 20 тисяч своїх виробів для близько 170 тисяч відвідувачів. Поруч із усесвітньо відомими технологічними гігантами свою хвилину слави могли отримати і менші бренди, і амбітні стартапери. Паралельно із ярмаркою працювали конференційні та презентаційні секції, присвячені інноваціям та політикам їхнього впровадження, дизайну, сторителінгу, маркетингу, smart cities та smart houses, транспорту, спорту та геймінгу, виробництву контенту, стартапам та візіям майбутнього тощо.
То які ж вектори розвитку на найближчий час задала цьогорічна виставка?
Ключові інгредієнти технологій
Мова йде перш за все про 5G та штучний інтелект. Чимало розробок, презентацій та обговорень так чи інакше оберталися навколо них. На CES можна було побачити різні складові екосистеми, яку потребують ці технології, перш за все рішення у сферах транспорту та телекомунікацій. Учасники виставки продемонстрували, що усе, від телефонів до автомобілів, у теорії може мати 5G-підключення. Воно обіцяє вищу швидкість передачі даних, скорочення затримки… Загалом, усе те, що вже незабаром може стати каталізатором для речей, які сьогодні багатьом видається фантастичним, — автономного водіння, внутрішньо синхронізованих розумних міст та будинків тощо.
Утім, сама технологія поки що більше схожа на концепт, аніж на конкретні алгоритми та механізми. Також значущою перепоною є доступність — і послуг телеком-операторів, і пристроїв, які матимуть 5G-підключення. Світові технологічні бренди на кшталт Samsung чи Lenovo уже працюють над першими зразками, але, безумовно, коштувати вони будуть щонайменше на 75-100 доларів дорожче за вже випущені лінійки. Виходить замкнуте коло: поки в умовній країні не розгорнута мережа 5G, користувач не поспішає купувати телефон із його підтримкою, а оператори не поспішають розгортати мережу, бо немає для кого.
Але варто пам’ятати, що вплив технології виходить далеко за рамки перегляду відео на смартфонах. І 5G, і штучний інтелект, який невпинно «навчається» у багатьох лабораторіях, виведуть на новий рівень і світову економіку, і якість життя користувачів, стимулюватимуть стійке зростання, про яке часто говорять останніми роками. Тому великі компанії продовжують інвестувати кошти у дослідження та розробки технологій майбутнього. І хоч 2020-й, попри попередні прогнози, навряд чи стане проривним у цій галузі, процес запущений, і нам варто вже зараз готуватися до великих змін.
Гаджети — вікно у світ
Почнемо огляд експозиції з її ядра — електроніки, давно звичних для наших кишень, столів, кімнат типів гаджетів.
Смартфони. Одна з найпомітніших ідей — OnePlus Concept One з електромонохромним склом, яке дозволяє заднім камерам «зникати» з виду, тонуючи їх, коли вони не використовуються. Ще одна цікава концепція — The Cyrcle, круглий телефон із діаметром екрану 3,45 дюйма. Компанія TCL також представила відносно недорогі версії смартфонів із підтримкою 5G та гнучким екраном. Xiaomi показала ігровий апарат The Black Shark 2 із потужним процесором та пришвидшеною графікою.
Компанія Samsung оприлюднила більш доступні версії своєї популярної лінійки Galaxy, оголосивши про вихід Galaxy S10 Lite та Galaxy Note 10 Lite. Обидва телефони мають 6,7-дюймовий дисплей Super AMOLED Infinity-O, а також батарею в 4500 mAh, 8-ядерні процесори, 128 Гб внутрішньої пам’яті та 6 чи 8 Гб оперативної пам’яті.
Відмінність від флагманів — у системі задньої камери з трьома лінзами. S10 Lite має 12-мегапіксельний ультраширокий об’єктив, 48-мегапіксельний ширококутний об’єктив та 5-мегапіксельний макрооб’єктив, в той час як Note 10 Lite має 12-мегапіксельний ультраширокий об’єктив, широкоформатний 12-мегапіксельний кутовий об’єктив та 12-мегапіксельний телеоб’єктив.
Ще одна цікавинка — Samsung SelfieType, невидима клавіатура для телефону. Вона використовує AI та фронтальну камеру для картування суглобів пальців і переведення їхніх рухів у натискання клавіш.
Комп’ютери. Lenovo презентувала ігровий ноутбук із процесором Intel Core i9 10-го покоління, але без графічного процесора. За бажання можна буде придбати портативний. Саме це дозволило «стиснути» пристрій до товщини 0,6 дюйма, не жертвуючи потужністю. Крім того, компанія представила гнучкий 13,3-дюймовий ThinkPad X1 Fold із окремою клавіатурою, який надійде у продаж уже в середині цього року.
Samsung представила Chromebook із 4К-дисплеєм та довготривким акумулятором і Galaxy Book Flex Alpha із процесорами 10-го покоління та чималими показниками оперативної пам’яті та об’єму жорсткого диска. HP показала новий ноутбук Spectre x360 із 15,6-дюймовим 4K OLED-дисплей та тонші рамки, ніж у попередника. До моделі HP Elite Dragonfly додали 5G та трекер, який дозволить знайти навіть вимкнений пристрій.
Екрани. Серед новинок від Samsung можна було побачити MicroLED та Q-LED телевізори із майже безмежними екранами та надтонкими рамками, а також телевізор із роздільною здатністю, що працює на квантовому процесорі з розумними моделями Tizen. Після глибинного навчання AI зможе підтягувати будь-який контент до 8К. Управляти пристроєм можна буде за допомогою голосових асистентів Alexa або Google.
LG презентувала Roll-Down OLED-екран, який буде розгортатися униз від стелі, неначе екран для проектора. Ще один сюрприз від них — дисплеї різного рівня прозорості, якими можна покривати стіни, підлогу, перегородки в офісах, автомобілях, літаках. Acer представила 55-дюймовий ігровий монітор, а Panasonic — OLED телевізор, який оптимізує картинку відповідно до яскравості освітлення в кімнаті.
Якість зображення. На CES 2020 неодноразово звучало словосполучення Filmmaker Mode («режисерський режим). Після скарг та нарікань представників кіноіндустрії на «ефект мильної опери», який сильно згладжував зображення на телевізорах і псував таким чином задум фільммейкерів, виробники спробували знайти компроміс.
UHD Alliance, галузева група з фахівців Dolby, LG, Netflix, Panasonic, Samsung і Warner Bros, створила новий режим у співпраці з кінорежисерами та голлівудськими студіями. Він буде суттєво змінювати обробку телевізором зображення та забезпечить подання глядачеві співвідношення сторін, кольорів та частоти кадрів, визначених творцем фільму. За заявами технобрендів, деякі моделі, що надійдуть у продаж цього року, вже матимуть таку опцію.
AR / VR. Менше іновацій, більше зрілих та сталих рішень — так можна охарактеризувати цей сегмент виставки. Ідеться, по-перше, про посилення присутності на виставці та ринку загалом апаратних та програмних платформ віртуальної реальності, а по-друге — про повсюдну інтеграцію можливостей цих технологій у продукцію компаній з іншими спеціалізаціями. AR і VR значно частіше використовують у презентаціях та візуалізаціях, маркетингових кампаніях і навіть мистецьких проєктах. Це було помітно і на демонстраційних стендах.
Якісне життя у розумному середовищі
Але насправді CES — це значно більше, ніж телефони, комп’ютери і телевізори. Це смарт-середовище в усіх розмірах, проявах, аспектах — від транспорту та міст майбутнього до килимка у ванній та шматка м’яса на вашій тарілці. Придивимося уважніше.
Однією з несподіванок CES стала презентація прототипу смарт-авто Vision-S від компанії Sony, який цьогоріч уже сподіваються відправити на випробування. У транспортному засобі є 33 датчики на внутрішній та зовнішній сторонах, які допомагають водієві під час руху і водночас контролюють самопочуття людей в автомобілі. Проектувальники не оминули увагою і розважальні опції: просторова аудіосистема Sony буде встановлена на кожному сидінні, також автомобіль матиме панорамний екран для перегляду фільмів та телебачення.
Представники Mercedes показали свій концептуальний автомобіль Vision AVTR, присвячений продовженню стрічки «Аватар», яке має вийти незабаром. На виставці можна було побачити і кілька прототипів електромобілів, зокрема від Fisker та Byton, а також доопрацьована версія i3 Urban Suite від BMW, яку охрестили «лімузином на одного». Зокрема на базі цієї моделі BMW та Samsung анонсували впровадження 5G у автомобілі вже на наступний рік.
Uber и Hyundai представили повнорозмірний концепт літаючого таксі Uber Air — Hyundai S-A1. Він має вертикальну систему зльоту та посадки, кабіна розрахована на 4 пасажирів. Тестові польоти почнуться за кілька місяців, а повноцінний запуск очікується у 2023 році. За попередніми даними, першими отримають таку послугу Даллас, Лос-Анджелес та Мельбурн.
Toyota амбітно презентувала Woven City — прототип міста майбутнього, що буде зведене біля японської гори Фудзі на місці закинутих виробничих об’єктів. На відміну від сьогоднішніх міст, які «крутяться» навколо автомобілів, ця концепція орієнтована на більш стійкі форми особистої мобільності (безпілотні, як один із варіантів). Обіцяють, що з часом у цьому клаптику майбутнього житимуть звичайні люди.
Безумовно, їхню рутину полегшуватимуть роботи та інші смарт-«співмешканці». Наприклад, душ Moxie із Bluetooth-динаміком та голосом асистента Alexa, килимок у ванній від Mateo, який відстежуватиме вагу та поставу, холодильник Samsung Family Hub, який сам сформує список закупів чи підкаже, яку вечерю можна приготувати з наявних у ньому продуктів, подушка Motion, яка врятує від хропіння…
Попри назву та традиції, не уся продукція, представлена на CES, — електронна. Компанії, які не виробляють пристрої, таким чином демонструють, як технології допомагають їм трансформуватися та підвищувати якість життя своїх клієнтів. Тому не варто дивуватися появі у списку учасників таких компаній як, наприклад, L’Oreal чи Procter & Gamble.
Хіт серед умовно нетехнологічних презентацій — Impossible Pork, свинина на рослинній основі. Цей вид м’яса є найпопулярнішим у світі, але вирощування та утримання худоби спричиняє 14,5% світового обсягу викидів парникових газів. Тож виготовлення замінників звичних продуктів не тільки матиме величезний вплив на довкілля, а й сприятиме сталому розподілу харчових ресурсів серед населення планети, яке не припиняє зростати.
Не бракувало на виставці й екологічних рішень, зокрема із використанням Internet of Things. Наприклад, компактний газовий датчик моніторингу повітря AerNos, що передає дані майже в режимі реального часу. Традиційні системи моніторингу дорогі та потребують об’єднання з іншими, тоді як цей наносенсор цілком може бути доступним одиничним споживачам, які хочуть контролювати стан повітря у своєму будинку та навколо і пом’якшувати вплив підконтрольних їм джерел забруднення.
Здоров’я поволі стає одним із пріоритетних фокусів для виробників гаджетів та програмного забезпечення. Ті показники роботи організму, на дослідження яких ще кілька років тому можна було витратити купу грошей та часу, сьогодні реально зафіксувати браслетами та іншими гаджетами для носіння. Цифрова терапія та дистанційний моніторинг уже допомагають лікарям приймати більш обґрунтовані та зважені рішення по лікуванню своїх пацієнтів. Серед прототипів, презентованих на цьогорічній виставці, — розумні окуляри для людей із дислексією, пристрої для аналізу якості сну, споживання калорій, рівня кисню та цукру в крові, тощо.
Змальоване учасниками CES «завтра» виглядає привабливо. Та як завжди є «але». Наприклад, тема конфіденційності та безпеки обміну даними, яка після численних витоків усе гучніше звучить у середовищі винахідників, розробників та стартаперів. Вона простежується у чималій кількості аспектів: від авторського права та піратства до навчання штучного інтелекту і екосистем розумних міст. І якщо злам сторінки у соцмережі якось можна пережити, то крах системи розумного міста чи певного державного сервісу може призвести до непоправного колапсу. Тож очевидно, що одночасно з розробкою прогресивних технологій та пристроїв навіть тим компаніям, які прямо не працюють із даними, доведеться долучитися до загального пошуку компромісного балансу між поступом уперед на гребені великих даних чи оберіганням приватного простору кожної людини, авторських патентів та державних секретів.
Вам буде цікаво: інсайти CES 2019
Текст: Дар’я Трапезнікова