Опера українських композиторів Іллі Разумейко та Романа Григоріва, створена в межах лабораторії сучасної опери Opera aperta, стала головною подією на Міжнародному фестивалі опери, музики та театру O.Festival в Нідерландах. Твір вперше представили за кордоном 23 травня у Роттердамі, на великій сцені Роттердамського Шоубурга. За день до прем’єри українці також виконали п’єсу-перформанс «Колискова для Маріуполя», присвячену трагічним подіям в окупованому місті.

У травні почались європейські гастролі команди Opera aperta. Артисти вже презентували «Маріуполь» глядачам у Відні. У Нідерландах зіграли «Маріуполь» та Chornobyldorf. Восени твори планують представити в Австрії, Італії, Англії. Ведуться перемовини щодо вистави в Бразилії. За словами композиторів, головна мета закордонного туру — нагадувати світу, що війна триває, і показувати всю правду про події в Україні.

«Для нас опера Chornobyldorf — це перемога мистецького фронту України»

Chornobyldorf став ще й ключовою темою дискусії на конференції у межах O.Festival. Разом з українцями в обговоренні взяли участь режисери, композитори і лібретисти з США, Австралії, Південної Африки, Німеччини та інших країн. Уся професійна спільнота високо оцінила оперу як потужний мистецький твір. Самі ж автори «Чорнобильдорфу» називають свою роботу «перемогою мистецького фронту».

Ілля Разумейко:

«Це складний мультимедійний продукт. Опера є основою, навколо якої виникли відеоперформанси, інтерактивний сайт з елементами віртуальної реальності, антропологічний музей та Інститут дослідження Чорнобильдорфської культури. Тому з професійної точки зору нашим колегам було цікаво дізнатись різні артистичні моменти — зміст опери, цитати, образи».

Наприкінці вистави на сцені з’являється відрубана голова Лєніна, облита червоною фарбою. На думку композиторів, цей образ красномовно межує із сьогоденням. В окупованих українських містах знову з’являються постаменти радянського вождя. росіяни примусово, штучним способом намагаються повернути на тимчасово захоплені території свою історію.

«Ми — українці — для них небезпечні тому, що говоримо правду про цю історію — про “червоний” терор, голодомор, Другу світову війну, — продовжує думку Ілля Разумейко. — Від розмов про символізм ми перейшли до обговорення політичного мистецтва. І це зрозуміло, бо Chornobyldorf, як і будь-який український твір, зараз має політичний контекст. Для нас ця опера вже стала перемогою мистецького фронту у боротьбі за українську культуру».

Нова реальність диктує нові наративи, в тому числі художні. Автори опери переконані: сьогодні будь-яке українське мистецтво, навіть якщо зміст твору прямо не стосується війни — є політичним.

«Іноземці були шоковані побаченим» — про реакцію публіки на кадри з Маріуполя

Інструментальний варіант перформансу «Маріуполь» композитори створили за два дні до російського вторгнення. Вперше п’єса пролунала у форматі онлайн-перформансу в день, коли було розбомблено Маріупольський драматичний театр. Іноземній аудиторії презентували оновлену версію твору. Мелодії цимбалів і бандури доповнили українськими народними колисковими у виконанні вокалісток (Марії Штирбулової, Анни Руденко та Назгуль Шукаєвої). Під час виступу на сцені транслювали відеоряд реальних злочинів, скоєних окупантами в Маріуполі. Відео для перформансу підготував український медіа-артист Дмитро Тентюк, інструментальну композицію збагатили артисти-мультиінструменталісти Ігор Завгородній та Ігор Бойчук.

Роман Григорів:

«Без перебільшення скажу, що глядачі були розчулені відеохронікою. Ми зібрали потужні, надемоційні кадри. Після фінальних акордів люди взагалі не могли аплодувати. Кілька хвилин усі сиділи в тиші, у німому шоці. До мене особисто підійшов диригент і директор фестивалю і сказав, що на ці кадри неможливо було дивитися без сліз.

По завершенню виступу публіка розпитувала нас про воєнний стан. Я показав кілька фото і відео розтрощених міст, і вони були просто шоковані побаченим. Нібито люди тут слідкують за ситуацією в Україні, дивляться новини, але коли бачать кадри без цензури, це справляє на них зовсім інше враження».

Ольга Дятел, продюсерка опери Chornobyldorf, співзасновниця агенції proto produkciia:

«Те, що в умовах війни команда зібралась у повному складі і продовжує свою артистичну діяльність, для багатьох наших закордонних партнерів шок. У розмовах з іноземцями ми помітили, що інколи вони не знають, як до нас підступитись, намагаються бути делікатними і дуже переживають за Україну».

Приголомшливі виступи українських артистів продовжують вражати культурну спільноту різних країн. Команду запросили у серпні до Бразилії виступати в найбільшому театрі Сан Пауло. Також заплановані виступи восени — у Відні та Гаддерсфілді.

Події стали можливими завдяки роботі та витримці великої команди, до складу якої увійшли художниця Катерина Маркуш, хореграфиня Христина Слободянук, медіа-артисти Дмитро Тентюк та Георгій Потопальський, артистки Марічка Штирбулова, Марія Потапенко, Анна Руденко, Юлія Алєксєєва, Діана Зябченко, Назгуль Шукаєва, Євген Баль, Ігор Завгородній, Ігор Бойчук, Євген Малофєєв, художниця по світлу Світлана Змєєва, помічник режисера Володимир Бурковець, звукорежисер В’ячеслав Соболєв.

Організацією туру займалась команда proto produkciia, в Австрії репетиції та перформанс організаційно підтримував фестиваль Musiktheatertage.

Фінансова підтримка для реалізації репетицій та туру була надана Європейською культурною фундацією, Німецькою спілкою MitOst e.V., Європейською комісією в рамках проєкту «Сила тут», що реалізується «Іншою Освітою».

Chornobyldorf — це опера лабораторії Opera Aperta, відеоперформанси, інтерактивний сайт з елементами віртуальної реальності, антропологічний музей та Інститут дослідження Чорнобильдорфської культури. Прем’єра опери відбулась у 2020 році в Києві в Мистецькому Арсеналі за продюсування агенції рroto produkciia (Україна) та MUSIKTHEATERTAGE WIEN (Австрія).

Більше про концепцію Chornobyldorf — за посиланням.