Дощ у душі, Європа на спині у бика, автопортрет з літер, закоханий водолаз, кольорові трикутники попід стелею… Українські галереї та музеї підготували на лютий нову порцію мистецтва, щоб пробудити всіх нас із зимової апатії та допомогти дочекатися весни.

Ми склали для вас гід галереями та музеями України на лютий. Буде фантастично, поїхали.

ОДЕСА

ArtFiction

Коли: 26 січня – 24 лютого
Час роботи з 12:00 – 19:00, в неділю – з 12:00 до 18:00
Вихідні: понеділок, вівторок
Адреса: Музей сучасного мистецтва Одеси, вул. Леонтовича, 5

Виставка демонструє новий напрямок мистецтва, «Art Fiction», проголошений групою «МИР», до якої входять одеські художники Сергій Ануфрієв та Ігор Гусев.

У цьому проекті художники досліджують уяву, її можливості в створенні нових світів та інтерпретації подій, що вже сталися. Мистецтво у такому випадку є не результатом роботи фантазії, думок та уяви, а лише інструментом, який здатен цю саму уяву ввімкнути. Художники, схоже, поставили за мету переконати, що уявний світ – цікавіший світ, і що з того, що він не існує об’єктивно? Закоханий водолаз, уявні друзі за чаюванням, іграшкова фігурка, яка розстрілює гранат… Ігри уяви не знають меж.

У виставці приймають участь відомі художники з Одеси та інших українських міст: Олександр Ройтбурд, Ігор Гусев, Олександр Дрьомов, група «МИР» та інші. Куратори проекту – Сергій Ануфрієв та Тетяна-Маргарита Сюй.

«ЕКСГУМАЦІЯ. Соцреалізм із зібрання ОХМ»

Коли: до кінця лютого
Час роботи: з неділі по четвер – з 10:30 до 17:30, у п’ятницю та суботу – з 12:30 до 20:00
Вихідний – вівторок
Адреса: Одеський художній музей, вул. Софіївська, 5а
Квиток: входить у вартість основної експозиції (70 гривень)

До кінця місяця триватиме виставка «Ексгумація. Соцреалізм із зібрання ОХМ» та пов’язаний з нею цикл лекцій від мистецтвознавців та істориків. Жодних відмовок, ідеальна можливість подивитися зі сторони на мистецтво, яке потрапило під визначення «соцреалізму».

Проделки Зевса: выставка живописи, скульптуры и графики

Коли: 27 січня – 17 лютого
Час роботи: 10:30 – 17:30
Вихідний: середа
Адреса: Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім.. О. В. Блещунов, Квартира #6, вул. Польська, 19.
Квиток: 20 гривень, пільговий – 10 гривень

Цього року Дім Блещунова відсвяткував 30-річний ювілей, і на честь цієї події в музеї розпочато серію виставок різноманітних колекцій, адже його основна тематика – саме особисті колекції.

Дівчина на спині великого білого бика – сюжет із античного міфу, того самого, де Зевс, обернувшись биком, викрадає Європу, доньку фінікійського царя. Кохання, хіть, зрада, влада, юність та краса – дивитися на цю історію можна під різними кутами. Особливо це помітно, коли за справу беруться митці.

На виставці «Витівки Зевса» представлені роботи художників та скульпторів, які у різний час зверталися до теми міфу про Європу. Їх понад 30 років збирав колекціонер, учень засновника музею Олександра Блещунова, меценат Віталій Томчик.

Опасные связи: искусство и мода

Коли: 8 лютого – 15 березня
Час роботи: 11:00 – 20:00
Адреса: галерея Invogue#Art, вул. Катерининська, 25
Вхід вільний

В одеській галереї Invogue#Art вже зовсім скоро представлять нову незвичайну виставку, про «небезпечні зв’язки» поміж модою та мистецтвом. В основі експозиції – сім колаборацій сучасних українських дизайнерів та художників, проект командою Port.agency на чолі з кураторкою Катею Тейлор. Серед учасників – такі відомі митці та мисткині як Влада Ралко, Павло Маков, Іван Фролов, Лілія Пустовіт та інші.

Автори виставки обіцяють не тільки показати результати спільної роботи, але й розповісти про шляхи досліджень та натхнення, якими вони до цього прийшли. Зокрема в проекті присутні кілька експонатів, створених під впливом одеситки Соні Делоне та українського народного мистецтва.


МИКОЛАЇВ

Миколаїв Арт Пром 2018 «Секретні заводи»

Коли: 1 лютого – 10 лютого
Час роботи: 11:00 – 19:00, в суботу та неділю – з 10:00 до 18:00
Вихідні: понеділок, вівторок
Адреса: м. Миколаїв, Міський палац культури і мистецтв, вул. Нікольська, 54.
Вхід вільний

Роботи з експозиції створювались художниками на територіях заводів: у місцях, де будували кораблі та ремонтували деталі різних механізмів.

Учасники виставки – українські художники Віктор Покиданець, Дмитро Молдованов, Олександр Топілов, Марсель Онисько, Володимир Кабаченко, В’ячеслав Машницький, Валентин Довгоброд та Наталія Учаніна. У різних стилях, від реалізму до імпресіонізму, художники представляють свій погляд на урбаністичну промисловість.


ЛЬВІВ

Виставка Олега Фоміна «unReadable»

Коли: 30 січня 2018 — 24 лютого 2018
Час роботи: 10:00 – 21:00
Адреса:м. Львів. Книжковий Лев, проспект Шевченка, 14.
Вхід вільний

В основі виставки молодого українського художника Олега Фоміна, також відомого під псевдонімом Расті Троллер, ідея про те, що кожна думка, вимовлена чи ні, неодмінно залишає відбиток на обличчі. Але це не уклін в бік фізіогномістів, скоріше – пропозиція «прочитати» людину без слів. Олег Фомін кидає виклики почергово – то самому собі, як художнику, то глядачам, підкидаючи їм все нові й нові способи шифрування.

І хоча своє обличчя художник називає unReadable, тобто «нечитабельне», все ж особливо уважний глядач матиме змогу його прочитати. У прямому сенсі цього слова.


ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

Олександр Ройтбурд «Живопис з приватних колекцій»

Коли: 21 січня – 21 лютого
Адреса: м. Івано-Франківськ, Галерея ЧЕЧ, вул. Євгена Коновальця 80 А
Музей мистецтв Прикарпаття, вул. Шептицького 8
Час роботи:
Музей мистецтв Прикарпаття: 10:00 – 17:00, вихідний – понеділок
Галерея ЧЕЧ: 14:00 – 19:00, вихідний – неділя

Одразу на двох локація виставлено 17 робіт Олександра Ройтурда. Художник підкреслює, що кожен глядач може сам осмислити зображене на картині та вигадати своє власне пояснення.

Окрім робіт із приватних колекцій, представлено ще дві роботи з проекту «Ройтбурд проти Караваджо». Також відвідувачі виставки мають змогу подискутувати про сучасне мистецтво та колекціонування.


КИЇВ

Thing-Off-Itself. Lucy Ivanova

Коли: 30 січня – 5 березня
Час роботи: 11:00 – 20:00, без вихідних
Адреса: галерея The Naked Room, вул. Рейтарська, 21
Вхід вільний

Люся Іванова перетворює звичні, побутові речі та ситуації в об’єкт мистецтва, надає їм статусу «містерійних» та «загадкових». Неочікувані сюжети – злива у душовій кабіні, леопард поруч з бузковим водопоєм, напівпримарна й майже невагома постать у звичайній кімнаті, й все це – у яскраво-тривожній кольоровій гамі. Кураторки проекту, Марія Ланько та Лізавета Герман, класифікують реальність, яку створює художниця «дивною, а проте – сексуальною». Дійсно, навіть у кімнатного фікуса на картині Люсі Іванової еротичні вигини.

Міжнародна виставка безпредметного мистецтва «The World of Icons»

Коли: 18 січня – 10 лютого
Час роботи: 11:00 — 18:00, Вихідні — понеділок, вівторок
Адреса: Voloshyn Gallery, вул.. Терещенківська, 13
Вхід вільний

Впродовж року група KNO (Kyiv Non Objective) презентували дванадцять проектів на тему безпредметного мистецтва. Близько 40 художників з різних країн, у тому числі Австралії, Америки, Великобританії, України, виставляли роботи, які належать до безпредметного мистецтва, тобто такого, у якому не має місця зображенням та наративу. Роботи представлені у Voloshyn Gallery складають виставку-підсумок та демонструють зростання такої форми мистецтва в Україні.

У виставці взяли участь Дон Вуазін, Тіберій Сільваші, Деб Ковелл, Олена Домбровська, Біллі Ґрюнер, Вахіда Ажарі, Бадрі Ґубіанурі, Лінда Артс, Кайл Дженкінс, Сара Кейгері, Метт Фейлд, Дольф Верлінден, Марінда Вандехейде, Сергій Попов, Іван Де Меніс, Джордж Міртенс, Вернер Віндіш, Мирослав Вайда, Річард ван дер Аа та Імке ван Дейк.

Дорослий досвід

Коли: 22 січня – 12 лютого
Час роботі:  09:00 — 19:00
Вихідний: понеділок
Адреса: Інститут проблем сучасного мистецтва, вул. Євгена Коновальця, 18 Д

Досвід дорослості – це про свободу бути собою й здатність нести відповідальність за свої вчинки: цим, за словами кураторки виставки Вікторії Бурлаки, дорослий й відрізняється від дитини. Отримати такий досвід – означає засвоїти певний урок, або відкрити у собі нові можливості. Таким чином, біблійний сюжет, у якому Єва й Адам з’їли яблуко – є теж досвідом дорослості, на думку однієї з учасниць.

Роботи деяких учасників нагадають радше протест проти дорослого життя, яке змушує робити вибір й відповідати уявленням інших – звідси бунтівні інсталяції, скульптури, які розламуються та силуети, що розриваються на шматки.

Deathtopia

Коли: 7 лютого – 10 березня
Час роботи: 11:00 — 19:00.
Вихідний: понеділок
Адреса: Dymchuk Gallery, вул. Ярославська, 21
Вхід вільний

Deathtopia – проект про зворотню сторону життя, про місце, яке відведено смерті масовою культурою, релігією та суспільством загалом. Художник Віталій Агапєєв у своїх роботах розмірковує про небезпеку карнавалізації смерті та утопічного міфу вічності. Подібні речі на його думку не рятують від кризових думок про не-буття, а лише призводять до інфантильності суспільства.

Крім того, митець переконує, що смерть вивільняє простір для створення нового, а чіплятися за біологізм – примітивно. Адже якщо і існує можливість безсмертя – вона не пов’язана з біологічним продовженням життям, радше є результатом любові й творчості: так, людина залишається жити у пам’яті інших та своїй праці. Хто б міг подумати, що виставка з назвою Deathtopia виявиться поклоном у бік життя.

Текст: Оксана Грушанська


Дисклеймер від редакції: будь ласка, зверніть увагу, що час роботи галерей може змінюватись, тому поперед тим як запланувати свій культурний похід, радимо уточнювати чинний розклад на сайтах та сторінках галерей, гіперпосилання – в «шапці» кожної виставки.