11 лютого організація Mars Society анонсувала на своєму сайті конкурс проєктів дизайну першого міста на Марсі, де проживатиме 1 мільйон мешканців. Автори найкращих п’яти проєктів отримають призи у розмірі 10000, 5000, 2500, 1000 та 500 доларів відповідно. Окрім того, 10 найцікавіших пропозицій будуть презентовані на жовтневому міжнародному з’їзді спільноти в Лос-Анджелесі, і ще 10 разом із ними опублікують у книзі «Марсіанські міста: нові суспільства для нового світу» («Mars City States: New Societies for a New World»).

На що ж варто звернути увагу розробникам марсіанського міста? Насамперед воно має бути якомога більш автономним і якомога менше залежати від імпортованих із Землі товарів. Отже, варто заздалегідь подумати про розвиток локальної промисловості із залученням 3D-друку, роботів і штучного інтелекту. В ідеалі місто має самостійно виробляти усе необхідне для життя – їжу, одяг, пальне, будівельні матеріали тощо, — та ввозити із Землі тільки електронне обладнання.

Очікувана вартість доставки вантажів із використанням технології SpaceX Starship або подібних до неї складатиме 500 доларів за кілограм із Землі на Марс та 200 доларів за кілограм у зворотному напрямку – отже, конкурсантам пропонують розробити модель економіки, яка виявилася б ефективною за таких умов.

Окрім економічної ефективності, оцінюватимуть технічний, естетичний та соціокультурний аспекти проєктів – майбутнє місто хочуть бачити привабливим для життя, із продуманими інженерними системами, життєздатним самоврядуванням та міцною спільнотою. Автори оголошення також зазначають, що місто не обов’язково має бути сконцентроване в одній локації, як це зазвичай відбувається на Землі, – проєкт може передбачати кілька поселень на самій планеті та її супутниках.

До участі запрошують команди та індивідуальних розробників із усіх куточків світу. Проєкти обсягом до 20 сторінок прийматимуть до 30 червня 2020 року. Посилання на веб-сайт із аплікаційною формою невдовзі розмістять на сайті Mars Society. Конкурсантам також пропонують список джерел для використання під час розробки проєктів, а саме – плани SpaceX, дані NASA, книги засновника «марсіанської спільноти», аерокосмічного інженера Роберта Зубріна та концепції марсіанських колоній на 1000 мешканців, розроблені під час аналогічного конкурсу минулого року.

Зображення: SpaceX