Політ першого приватного пілотованого космічного корабля Crew Dragon завершився успішно. Двоє астронавтів долучилися до екіпажу Міжнародної космічної станції, і на Землі вже милуються світлинами теплої зустрічі. Чому ж запуск «Дракона» спричинив таку бурхливу реакцію в усьому світі? На це є декілька причин.

Приватні космічні польоти

Запуск Crew Dragon став першим у рамках програми комерційних запусків (Commercial Crew Program), започаткованої NASA у 2011 році — незадовго до завершення програми Space Shuttle. Космічне агентство оголосило про готовність до співпраці з приватними компаніями. Вони створюватимуть зорельоти, виконуючи роль «космічного таксі» на замовлення NASA. 

У 2009 році недостатнє фінансування змусило космічне агентство переглянути поточні програми та саму парадигму своєї роботи. Саме тоді NASA вирішила залучати приватні компанії до побудови космічних кораблів: спочатку для доправлення їх до Міжнародної космічної станції. [1] У 2014 році контракт із агентством вибороли дві корпорації — SpaceX Ілона Маска та Boeing. Корабель Starliner від Boeing ще в розробці, а Dragon після кількох безпілотних запусків нарешті виконав свою першу пілотовану місію до МКС.

Запуск Crew Dragon довів успішність підходу NASA у рамках програми комерційних запусків. Це відкриває приватним корпораціям — не лише Boeing та SpaceX — нове поле діяльності та, у перспективі, нову галузь економіки — космічну.

Руйнування монополії

Майже десять років, від самого завершення програми Space Shuttle, місії до МКС здійснювалися на російських (а раніше радянських) ракетокосмічних комплексах «Союз». [2] Спроєктовані у 1962 році для обльоту Місяця, з 2012 року вони стали єдиним способом зв’язку між Землею та Міжнародною космічною станцією. Після анексії Росією Криму відносини РФ зі світом загострилися. Через санкції та внутрішню політику російська економіка стала менш стабільною — тому поява альтернативного способу польотів стала хорошою новиною для людства як космічного виду.

Проте закінчення епохи монополії має не лише політичне значення. Конкуренція, що з’явилася тепер у космічній галузі, змусить виробництво розвиватися та вдосконалюватися швидше, бо мова йде про багатомільйонні контракти. І, звісно ж, тепер з’являється більше надії на те, що Міжнародна космічна станція лишиться справді міжнародною, і не стане заручницею політичної ситуації на Землі.

Проєкт «Артеміда»

Назва «Артеміда» — на честь грецької богині місяця, сестри-близнючки Аполлона — якнайкраще підходить програмі, що має знову, вперше з часів місії Apollo, повернути людину на поверхню Місяця. Запуск Crew Dragon став не лише альтернативою «Союзам» для польотів на МКС, а й першим кроком до втілення «Артеміди» в життя.

Якщо колись мрія про Місяць була загальнолюдським дивом, що межувало із науковою фантастикою, то зараз жанр high sci-fi може легко змінитися на кіберпанк. Наразі NASA співпрацює з одинадцятьма приватними компаніями, [3] щоби досягти поверхні Місяця у 2024 році. Проте жоден приватний бізнес, якими би шляхетними не були задекларовані ним наміри, не працює лише альтруїстично. До «місячної гонитви» приєдналися SpaceX Ілона Маска, Blue Origin Джеффа Безоса та інші, і багато з цих корпорацій відверто наголошують, що будуть видобувати корисні копалини на супутнику Землі.

«Наше бачення в тому, щоби розширити економічну сферу Землі і на Місяць. Ми бачимо Місяць як восьмий континент, який ми маємо дослідити та використовувати для видобутку, як і всі інші континенти Землі», — каже віце-президент компанії Moon Express Алан Берінштейн (Alain Berinstain). [4]

На добро чи на лихо, та приватні запуски пілотованих кораблів означають одне: Землі, її культурі, економіці та самосвідомості людства потрібно готуватися до великих змін. Розробляти нове космічне право за аналогією з морським правом, [5] звикати до нових галузей промисловості та, можливо, відступити від ідеалістичних уявлень про дослідження космосу на користь прагматичних бізнес-інтересів.

Оживлення мрії

Якщо Ілон Маск все ще лишається неоднозначною фігурою у світі аеронавтики, у почутті стилю йому не можуть відмовити навіть найзапекліші критики. Його компанія співпрацювала з NASA, створюючи чорно-білі комбінезони та інтер’єри Crew Dragon. До процесу долучився Хосе Фернандес (Jose Fernandez), дизайнер костюмів для фільмів «Бетмен проти Супермена», «Фантастична четвірка»,  «Месники» та «Люди Х», щоби зробити астронавтів схожими на супергероїв.

«Я особисто витратив багато часу — створення цих костюмів зайняло три, майже чотири роки. Вони гарно виглядають і гарно працюють» — зазначив Маск на конференції перед першою спробою запуску. — «Ми хотіли надихнути дітей, щоби одного дня вони сказали, що хочуть одягнути цю уніформу». [6]

Текст: Дар’я Цепкова


Джерела:

[1] Perrotto, Trent; Thomas, Candrea. NASA Awards Contracts In Next Step Toward Safely Launching American Astronauts From U.S. Soil
[2] Российские «Союзы» — единственное средство доставки экипажей на МКС
[3] Will Private Companies Beat NASA to the Moon?
[4] Moon Rush: These Companies Have Big Plans for Lunar Exploration
[5] Trump administration drafting ‘Artemis Accords’ pact for moon mining
[6] Elon Musk said he spent 3 to 4 years working on SpaceX’s new spacesuits and hopes the design gets kids ‘fired up’ about astronauts