27 травня 2020 року NASA планувала запуск ракети Falcon 9. Приватний космічний корабель Crew Dragon SpaceX із двома астронавтами на борту мав би стати першим пілотованим американським зорельотом за майже десять років — з моменту приземлення Space Shuttle 21 липня 2011 року. «Дракон» мав би доправити команду до Міжнародної космічної станції.

Проте навіть найдосконаліша підготовка до злету не могла змінити несприятливі погодні умови: запуск довелося перенести на 30 травня на 22:22 за київським часом. Речник NASA Джим Брайденстін (Jim Bridenstine) повідомив, що запуск переноситься тільки через погоду — і команда, і техніка були повністю готові до злету.

Із 2011-го усі астронавти прибували до МКС на російських (а до того радянських) ракетах «Союз». Проте вже у 2010 році США розпочали Програму комерційних пілотованих польотів (Commercial Crew Program), запропонуваввши радикально нову ідею приватних космічних компаній, що виконуватимуть замовлення NASA. У 2014 році двома переможцями стали Boeing та SpaceX. Boeing працює над своїм Starliner, а SpaceX після вдалих випробувань у березні мав би запустити Crew Dragon.

Цей політ важливий не лише через злам нинішньої монополії на доправку місій до МКС. Запуск Crew Dragon має стати першим кроком до набагато амбітнішої місії — проєкту «Артеміда» (Artemis), що має знову повернути людство на Місяць.

Стежте за оновленнями 30 травня, і хай щастить команді NASA!

Текст: Дар’я Цепкова
Фото обкладинки: NASA