Національний центр Олександра Довженка (відомий на загал як кіностудія імені Довженка чи Довженко-центр) офіційно повідомив про свою неплатоспроможність 28 травня 2020 року.

«Від початку 2020 року Центр не отримав плановане державне фінансування за бюджетною програмою 1806030 «Державна підтримка кінематографії», що пов’язано з незатвердженням Міністерством фінансів поданого Міністерством культури та інформаційної політики (МКіП) проєкту паспорту програми», — стверджують на сайті Центру, додаючи, що бюджетними коштами покривається 70% заробітного фонду. До того ж, через неможливість забезпечення необхідних умов постає загроза цілісності фільмофонду, що зберігається у Центрі.

На фейсбук-сторінці директора Центру Івана Козленка також з’явився допис про проведення обшуку поліцією та СБУ на території Центру. Пізніше він додав, що із заявою ця подія не пов’язана.

28 травня Міністерство культури та інформаційної політики опублікувало свою заяву щодо ситуації у Довженко-центрі. У міністерстві стверджували, що наполегливо працюють над вирішенням ситуації та найближчим часом надішлють до Міністерства фінансів доопрацьований паспорт бюджетної програми 3806030 «Державна підтримка кінематографії». Проте із останньої заяви Івана Козленка стало відомо, що Мінфін повернув паспорт без погодження і фінансування не буде. Директор Центру написав заяву на звільнення. «Керувати ліквідацією Національного центру Олександра Довженка, розвитку та встановленню міжнародної репутації котрого я присвятив 8 років свого життя, я відмовляюсь», — пояснив він.

Наразі триває збір підписів під відкритим зверненням української культурної спільноти щодо ситуації навколо Національного центру Олександра Довженка та фінансування кіногалузі.

Довженко-центр — це найбільший кіноархів України, в якому зберігається більше 6000 найменувань художніх, документальних, анімаційних українських і закордонних фільмів та тисячі архівних документів з історії українського кіно. У разі порушення умов зберігання цих стрічок і паперів та звільнення співробітників, що ними займаються, вони будуть назавжди втрачені.

Ми не даємо жодних коментарів ситуації, але будемо уважно стежити за її перебігом.

Текст: Дар’я Цепкова
Зображення обкладинки: Довженко-центр