На межі старого та нового року чимало людей полюбляє складати грандіозні плани на найближчий час. Ми переконані, що дозвілля, зокрема і відвідування яскравих культурних подій, слід планувати заздалегідь. Тож створили для себе і для вас календар фестивалів України на 2020-й рік. Перелік не остаточний, поступово доповнюватимемо його подіями та інформацією з анонсів. Усі посилання клікабельні.

*будь ласка, зверніть увагу: у зв’язку з карантином дати фестивалів у березні та квітні наразі змінюються. Ми постараємося додавати оновлену інформацію якомога оперативніше.

Театр

календарь фестивалей украина 2020

Міжнародний Англомовний Театральний Фестиваль PRO.ACT Fest

Дата: 28.02 — 1.03.2020 р.
Місце: Київ
Сайт: https://proenglishtheatre.com/proactfest

Захід організовує ProEnglish Theatre за підтримки Національної спілки театральних діячів України та Центру Леся Курбаса. Девіз цього фестивалю — «LIMIT/LESS». Передбачені дитяча, студентська та доросла програми, кожну з яких оцінюватиме професійне журі. На додачу до вистав заплановані майстер-класи та театральні експерименти.

Фестиваль театрів «Молоко»

Дата: 3-8 липня 2020 р.
Місце: Одеса
Сайт: http://molokofest.com

Фестиваль існує з 2013 року і відбувається в Одеському культурному центрі. Окрім постановок за п’єсами різних періодів та тематик у програмі — вистави під відкритим небом, майстер-класи, презентації книг. В останні роки фестиваль збирав більше 10 тисяч глядачів.


Кіно

календарь фестивалей украина 2020

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини DocuDays UA

Дата: в онлайн-форматі з 24 квітня по 10 травня
Місто: Київ
Сайт: http://docudays.ua

Перші «Дні кіно про права людини» відбулися у 2003 році. Відтоді захід виріс до міжнародного фестивалю, члена Мережі фестивалів про права людини Human Rights Film Network (HRFN). Головний захід у Києві пропонує конкурсні та позаконкурсні програми українського та іноземного документального кіно, спілкування у «живій бібліотеці», зустрічі із правозахисниками, майстерню документального кіно DOCU/КЛАС, фотовиставки. Впродовж року за підтримки фестивальної команди документальне кіно мандрує містами України і демонструється у різноманітних кіноклубах. Тему цьогорічного фестивалю ще не оголосили, але абонементи вже можна придбати.

Kyiv International Short Film Festival

Дата: перенесений на невизначений термін
Місто: Київ
Сайт: http://www.kisff.org

Фестиваль позиціонує себе як національна та міжнародна платформа для короткометражних фільмів, що популяризує кіно як привабливе культурне дозвілля для всіх можливих цільових груп. Окрім конкурсних програм демонструються тематичні підбірки та ретроспективи, проводяться лекції та майстер-класи.

Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість»

Дата: 22-30 серпня 2020 р.
Місто: Київ
Сайт: https://molodist.com

Це один з найбільших кінофорумів Східної Європи за версією Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів. Фестиваль робить акцент на молодому кіно. Тож головні «герої» конкурсної програми – студентські фільми, перші короткометражні (ігрові, анімаційні, документальні) та перші повнометражні стрічки. Кілька конкурсних програм переплітаються у розкладі з ретроспективами та хітами найвідоміших кінофестивалів, доповнюються довгими ночами короткого метру, географічними та тематичними (зокрема ЛГБТК-секція «Сонячний зайчик») підбірками.

Одеський міжнародний кінофестиваль

Дата: 25 вересня – 3 жовтня 2020 р. в онлайн-форматі
Місто: Одеса
Сайт: https://oiff.com.ua

Програмний фокус найяскравішої кіноподії літа — «арт-мейнстрім», тобто поєднання високої художньої якості та доступності для широкої аудиторії. Щороку кінофестиваль представляє низку прем’єр у трьох конкурсних програмах: міжнародній, національній та змаганні європейських документальних фільмів. «Родзинки» програми — покази під відкритим небом на Потьомкінських сходах, Літня кіношкола та низка позаконкурсних секцій. Не обходиться і без пітчингів та інших подій для представників кіноіндустрії.

Kharkiv MeetDocs

Дата: 30 вересня – 4 жовтня 2020 р.
Місто: Харків
Сайт: http://meetdocsfestival.com

У 2020-му фестиваль відбудеться вчетверте. Його темою стане громадянська активність та незалежна журналістика. Минулого року програма складалася з 6 блоків і включала в себе повнометражне документальне кіно, найгучніші українські фільми року, зняті підлітками відеоролики, незалежні українські короткометражки, ретроспективи майстрів української документалістики. До всього фестиваль має потужну індустрійну платформу з пітчингами та воркшопами.

Київський тиждень критики

Дата: 22 — 28 жовтня 2020 р.
Місто: Київ
Сайт: http://kcw.com.ua

Програму цього фестивалю складають відомі українські кінокритики. На екрані кінотеатру «Жовтень» — найкращі нові фільми з фестивалів класу А, українські хіти, стрічки, що мали значний вплив на історію кінематографа або присвячені визначним діячам кіномистецтва, а після них — обговорення з куратором програми.


Музика

календарь фестивалей украина 2020

Strichka Festival

Дата: 3-5 липня 2020 р.
Місто: Київ
Сайт: https://www.facebook

Фестиваль електронної музики всьоме відбудеться в артклубі Closer на території колишньої стрічкоткацької фабрики. Минулого року на Стрічці виступили понад 40 музикантів зі США, Німеччини, Росії, України. Чекаємо нових анонсів.

Міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics

Дата: попередньо 3-14 червня 2020 р., можливе перенесення на другу половину серпня
Місто: Одеса
Сайт: https://ua.odessaclassics.com

У заході візьмуть участь понад 150 музикантів з різних куточків світу. Організатори очікують близько 25 тисяч глядачів. Уже анонсовані ювілейні концерти легенди сучасної класики Арво Пярта разом з Національним симфонічним оркестром Естонії під керівництвом диригента Нееме Ярві. У програмі також —українська прем’єра проекту «AIR: A BAROQUE JOURNEY», виступи Цюріхського модерн-балету, світова прем’єра проекту німецького піаніста Себастіана Кнауера «Beethoven Variations. Фантазія для фортепіано з оркестром». Інші хейдлайнери —
скрипалі Вадим Репін, Майкл Гуттман і Лінус Рот, віолончелістка Цзин Чжао, камерні оркестри «ISRAEL SOLOISTS», «Brussels Chamber Orchestra» і «NICO – New Ideas Chamber Orchestra», а також «Jerusalem Quartet».

Leopolis Jazz Fest

Дата: перенесений на 24-28 червня 2021 р.
Місто: Львів
Сайт: www.leopolisjazz.com

Міжнародний джазовий фестиваль до 2017-го мав назву Alfa Jazz Fest. Концерти під відкритим небом відбуваються  на трьох локаціях — у парку імені Богдана Хмельницького, на площі Ринок та у дворику палацу Потоцьких. Окрім концертів там відбуваються джем-сейшни, майстер-класи та автограф-сесії музикантів. Також вручається премія «Leopolis Jazz Music Awards» як визнання значного вкладу певного музиканта у розвиток джазової музики.

Atlas Weekend

Дата: перенесений на 6-11 липня 2020 р.
Місце: Київ
Сайт: https://atlasweekend.com

Найбільший український музичний фестиваль уже кілька років як оселився на столичному ВДНГ. Виступи музикантів різних жанрів, нічна танцювальна сцена, безкоштовний день української музики. На 2020-й рік були анонсовані A$Ap Rocky, alt-J, Metronomy, Of Monsters and Men тощо. Організатори пообіцяли, що намагатимуться привезти максимум заявлених артистів наступного року.

Фестиваль інклюзивний — біля основної сцени є спеціальні платформи для людей, що пересуваються на візках, а виступи минулорічних хедлайнерів синхронно перекладалися жестовою мовою. Також впродовж усіх днів заходу працює алея громадських організацій, де можна дізнатися про діяльність активістів та знайти однодумців.

Фестиваль високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage

Дата: 18-25 серпня 2020
Місто: Київ
Сайт: http://bouquetstage.com/

Ядром міжнародного мультидисциплінарного фестивалю високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage є музика – класична, симфонічна, оперна, джазова, електронна, експериментальна. Програму доповнюють образотворче мистецтво, література, fashion та visual art. Окремий напрям – дискусійна платформа «Бесіди під ясенем» – глибокі розмови про головне з непересічними спікерами.
Цього літа концерти знову відбуватимуться на території Національного заповідника «Софія Київська» та музею «Золоті ворота». Учасники Bouquet Kyiv Stage  2020: оперна співачка Сусанна Чахоян, композитори Вікторія Польова та Валентин Сильвестров, оркестр New Era Orchestra (арт-директор та диригент – Тетяна Калініченко), піаніст Вадим Неселовський (Україна-Німеччина) та саксофоніст Андрій Прозоров (Україна-Австрія), ансамбль Proton Bern (Швейцарія), колектив Meriheini Luoto (скрипка, голос, Фінляндія).
Усі події фестивалю безкоштовні, гості оплачують лише вхід до музею та заповідника.

Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt

Дата: 18-26 вересня 2020 р.
Місто: Львів
Сайт: https://lvivmozart.com

Фестиваль LvivMozArt заснований відомою українською диригенткою Оксаною Линів і носить ім’я педагога та композитора Франца Ксавера Моцарта, який впродовж 30 років жив і працював у Львові. Концерти відбуваються у десятку локацій — опері, храмі, ревіталізованих культурних центрах.

Brave! Factory Festival

Дата: 22-23 серпня 2020 р.
Місто: Київ
Cайт: https://www.brave-factory.com

В одній із київських промзон, на території ПАТ «Київметробуд» відбувається фестиваль вільної музики та мистецтва. «Тут кожен, від гостя до організатора, від артиста до працівника цієї фабрики є повноцінним учасником», — пишуть організатори на сайті. Незвичні сцени, оформлення простору від сучасних українських художників, денна та нічна музична програма, фудкорти та місця для відпочинку — усе, щоб комфортно та яскраво попрощатися з літом.


Література

календарь фестивалей украина 2020

Мистецький фестиваль «Ї»

Дата: 4-8 листопада 2020 р.
Місто: Тернопіль
Сайт: http://festji.com

П’ять насичених днів на чотирьох сценах: літературній, музичній, кіно-театральній та лекційній. Відповідно, у програмі окрім, власне, презентацій книг та прес-конференцій авторів та видавців є концерти та фільми, виставки картин тощо.

Міжнародний книжковий фестиваль Book Space

Дата: імовірно кінець серпня або початок вересня 2020 р.
Місто: Дніпро
Сайт: https://bookspacefest.com

Це вже третій фестиваль у «космічному» місті. Темою першого були «Трансформації», другого — «Нові форми життя». Тему наступного очікуємо незабаром. Організатори пропонують не тільки поповнити свої бібліотеки на ярмарку, а й відвідати авторські читання, лекції на різні теми, кураторські програми.

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

Дата: перенесено на 26–30 травня 2020 р.
Місто: Київ
Сайт: https://artarsenal.in.ua/uk/knyzhkovyj-arsenal/pro-proekt/

У фокусі ювілейного фестивалю — «Оптимісти Скептики». Куратор теми, літературознавець Ростислав Семків окреслює тему так: «Постійно сподіватися на краще — це щось наче по-дитячому, наївно. Скептиків зараз точно значно більше, ніж оптимістів. І тенденція також не оптимістична: ряди скептично налаштованих постійно поповнюють ті, хто ще вчора був певен, що вихід з будь-якої ситуації є. Що це? Черговий спад історичного циклу, після якого почнеться новий підйом нашої віри в можливості людського розуму, творчих сил та розважливості? Чи таки найглибша точка дна, під яким відчуваємо ще глибше дно? Оптимісти або / і / також / ніколи / не скептики. Хто ми тепер?». До кураторської команди також долучилися Сергій Жадан (письменники), Любов Морозова (музика), Оксана Хмельовська (професійний розвиток) та інші фахівці.
Офлайн-подію перенесено, але із 19 травня по 10 червня онлайн відбудеться дистанційна професійна програма «Література на експорт», спрямована на посилення експортних можливостей українських видавців і залучення іноземних літературних агентів до перекладу українських книжок.

Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Poltava

Дата: 5-7 червня 2020 р.
Місто: Полтава
Сайт: http://www.meridiancz.com

Meridian Poltava – фестиваль сучасної шведсько-української поезії. 30 мистецьких подій за участі 10 українських та 5 шведських літераторів відбудуться на 12 історичних локаціях Полтави, Решетилівки та на полі Полтавської битви. У програмі — презентації нових книжок, публічні дискусії, театральні постановки, музичні концерти, поетичні читання. Вхід на всі події вільний.

Міжнародний книжковий фестиваль «Зелена хвиля»

Дата: 6-9 серпня 2020 р.
Місто: Одеса
Сайт: http://expodessa.com/books/

Книжковий ярмарок, доповнений широкою програмою заходів, відбувається в Одесі з 1996 року. У його фокусі — видання та розповсюдження книг, популяризація читання, мистецтво ілюстрації, міжнародні культурні зв’язки та просвітництво.

Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz

Дата: 4-6 вересня 2020 р.
Місто: Чернівці
Сайт: http://www.meridiancz.com

3 дні, 30 подій, 15 локацій, понад 40 учасників. Як і щороку, організатори готують насичену літературно-дискусійну програму за участю цікавих та відомих поетів із Австрії, Ізраїлю, Німеччини, Румунії, Швейцарії та України. У рамках фестивалю відбудуться презентації нових книжок, публічні дискусії, театральні постановки, музичні концерти, поетичні читання. Сам захід – це культурологічна прогулянка Чернівцями із зупинками в місцях, які репрезентують місто. Центральною темою у 2020 році буде сторіччя із дня народження одного із найвизначніших поетів післявоєнної Європи — Пауля Целана. Заходи супроводжуються перекладом німецькою мовою. Вхід на всі події вільний.

BookForum (Форум видавців)

Дата: 16-20 вересня 2020 р.
Місто: Львів
Сайт: https://bookforum.ua

Найпопулярніший видавничо-літературний захід України. Тут презентують свіжонадруковані романи та збірки поезій, читають нові твори та дискутують із колегами та читачами. У 2019-му форум відвідало більше 25 тисяч львів’ян та гостей з усієї України та понад 30 країн світу. 820 подій відбувалися на чотирьох десятках локацій у центральній частині Львова.

Міжнародний літературний фестиваль в Одесі

Дата: 23-27 вересня 2020 р.
Місто: Одеса
Сайт: http://litfestodessa.com/home_ua

Програма фестивалю приділяє увагу не лише східноєвропейським темам і регіону Чорного моря, але й ширшому міжнародному контексту. Під час фестивалю окрім літературних читань відбуваються й дискусії на політичні теми, присвячені Європі та іншим країнам світу. Тексти зарубіжних авторів тут читають мовою оригіналу і в українському перекладі.


Також варто відвідати

календарь фестивалей украина 2020

Фестиваль сучасного мистецтва ГогольFest

Сайт: http://gogolfest.org/

Не так давно фестиваль став мандрівним. У 2020 році команда планує провести його відразу в декількох українських містах — Маріуполі, Вінниці, Дніпрі, Одесі, Славутичі, Ужгороді та Херсоні. Восьмим містом, можливо, стане Рівне. Славутицька міська рада вже анонсувала проведення ГогольFest’у на 4-5 липня 2020 року.

Фестиваль соціальних інновацій та нової музики Plan B

Дата: перенесено на 9-11 жовтня у зв’язку з карантином
Місто: Харків
Сайт: https://planbfest.com

Удень учасники фестивалю зустрічаються на дискусіях та воркшопах, слухають на панельних виступах змінотворців з усієї країни. Вночі на них чекає концертна програма та вечірки з українськими та закордонними хедлайнерами. У 2020 році фестивалю передуватиме Idea Boot Camp, що запланований на 9-10 квітня.

Міжнародний архітектурний фестиваль CANactions 2020

Дата: перенесено на 18-19 вересня 2020 р. у зв’язку з карантином
Місто: Київ
Сайт: http://festival.canactions.com/ua

Темою 13-го фестивалю буде «Homes for Tomorrow» — житло, одна з найголовніших проблем нашого часу. Протягом двох днів архітектори та урбаністи з різних країн обговорюватимуть основні принципи організації житлового середовища, які визначають нові типології житла та відображають уявлення мешканців про якість і переваги міського життя.

Фестиваль фантастики та популярної культури Kyiv Comic Con

Дата: перенесено на невизначений термін
Місто: Київ
Сайт: https://comiccon.kiev.ua

Косплей-шоу, ігротека настільних ігор, прем’єри фільмів, аніме та відеоігор, презентації перекладів коміксів, кіберспортивні змагання — усе це чекає на відвідувачів на величезній території Українського дому.

Kyiv Art Week

Дата: перенесено на невизначений термін
Місто: Київ
Сайт: https://kyivartweek.com

Центральна подія — Kyiv Art Fair, мистецький ярмарок, у якому беруть участь українські та закордонні галереї. Цього разу заявки приймають до 31 січня. Протягом тижня у різних мистецьких та публічних просторах Києва також відбуваються виставки, презентації проєктів та витворів сучасного мистецтва.

Український урбаністичний форум

Дата: травень червень 2020 р. в онлайн-форматі
Місто: Хмельницький
Сайт: https://www.facebook.com/events/796080000870615/

Форум організовує Аналітичний центр CEDOS за підтримки Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine. «Ринок вирішить?» – питання, яке стане головною темою цьогорічного заходу. Тема посилається на один із найбільших в Україні ринків, який є водночас і символом міста, і важливим наповнювачем його бюджету. Тож предмет обговорень  — розвиток міст в умовах ринкової економіки, зокрема про соціальні, політичні, економічні процеси, що стоять за щоденними проблемами типових українських населених пунктів.

Заплановано серію подкастів, статей і тематичних вебінарів (зокрема онлайн-вечірку). Організатори також обіцяють восени провести подію для місцевих активістів та активісток, представниць і представників громадських організацій у Хмельницькому.

Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM

Дата: 2-6 вересня 2020 р.
Місто: Київ
Сайт: https://linoleumfest.com

Це найбільший показ авторської анімації в Україні. Крім міжнародного і національного конкурсів фестиваль пропонує серії майстер-класів та лекцій, покази експериментальної анімації та відеоарту, тематичні та дитячі програми. За словами організаторів, головна мета — показати, що анімація це не тільки дитяча розвага, але й вид сучасного мистецтва, який за допомогою нових технологій підіймає актуальні теми перед широкою аудиторією.

Форум Креативних Індустрій

Дата: 9-11 вересня 2020 р.
Місто: Київ
Сайт: https://forum.creativity.in.ua

Форум Креативних Індустрій – найкреативніша бізнес-подія осені, яка охоплює всі сегменти культурних та креативних індустрій та залучає представників культури, бізнесу, державних установ, громадських та неприбуткових організацій та медіа для утворення якісних проектів творчої та професійної взаємодії. Програму заходу розраховано на 3 дні, розподілено на 9 тематичних блоків та не менш 6 паралельних потоків. Під час події доступно не менше 7 зон додаткових активностей. Розклад та перелік спікерів будуть оприлюднені ближче до події.

Календар склала Дар’я Трапезнікова