Чимало сфер зазнало трансформацій під час пандемії, громадська діяльність не стала виключенням. Ми поговорили з директоркою ГО «КиївПрайд» Русланою Панухник і програмною координаторкою Мариною Герц про особливості їхньої комунікації на карантині, дистанційне просвітництво, нову айдентику та ПрайдОнлайн.
Про вплив коронавірусної кризи на організацію
Марина Герц: За кілька днів до оголошення карантину в Україні команда КиївПрайду підняла тему реформування та адаптації ПрайдМісяця до дистанційних умов. Ми зіткнулися, як і всі організації чи бізнеси, з незрозумілими масштабами ситуації та термінами карантину. Спершу ми хотіли перенести ПрайдТиждень на осінь, але зрештою зрозуміли, що потрібно робити ПрайдОнлайн у червні.
Наш власний офіс з’явився лише минулого року, тому команда Київпрайду вже вміла працювати над контентом і програмою віддалено. Завдяки цьому досвіду було простіше, але ніяк не легше організовувати роботу. До карантину планувалося, що ПрайдМісяць почнеться 17 травня і закінчиться Маршем рівності 21 червня. Але натомість ПрайдОнлайн стартував 6 червня і закінчиться 27 червня на GlobalPride.
Великі просвітницькі заходи — День видимості трансгендерних людей, День видимості лесбійок — ми перенесли в онлайн-формат. З одного боку, коли подія відбувається онлайн, у людей з інших міст є можливість приєднатися, отримати ту інформацію, яка раніше була їм недоступна, задати питання. З іншого — необхідно підібрати успішний формат і час для трансляції, приділити більше уваги залученню глядачів і глядачок до процесу, втримати увагу аудиторії. Хтось може відкласти перегляд запису на потім, тому необхідно спостерігати за динамікою переглядів, щоби зрозуміти охоплення заходу. Так само постає питання «завантаженості» ефіру, наприклад до 17-го травня (Дню боротьби з гомо-, бі-, трансфобією) багато організацій робили ефіри паралельно в один час.
Ми продовжуємо робити просвітницькі заходи та матеріали, флешмоби. Випробували формат онлайн-вечірок, прямих ефірів із зірками. 17 травня до Дня боротьби з гомо-, бі-, трансфобією ми запустили Прайд-марафон прямих ефірів у Instagram. Нашими гостями стали Джамала, фронтвумен гурту KAZKA Олександра Заріцька і Daniel Shake. Поговорили про різноманітність, виховання толерантної молоді, їхні плани та творчість.
Також частина наших програмних активностей залишається поза інтернетом, чекаючи на зниження захворюваності та послаблення карантину.
Про комунікацію через медіа
Руслана Панухник: Публічні комунікації — один зі стратегічних напрямків КиївПрайду, і для нас дуже важлива взаємодія з медіа. Це вихід на ширшу аудиторію, тому робота над темами про ЛГБТ+ спільноту, про КиївПрайд є неабиякою допомогою в нашій просвітницькій роботі, над розвінчуванням стереотипів і формуванням толерантного ставлення у населення нашої країни.
Але є моменти, коли ЗМІ не допомагають. Наприклад, не дуже приємно читати певні матеріали про діяльність КиївПрайду чи загалом на ЛГБТ+ тематику, де автори чи авторки, не розібравшись у суті справи, транслюють стереотипи, використовують мову ворожнечі чи вдаються до дискримінації. Ми завжди відкриті та готові до розмови, можемо підказати специфічну лексику та допомогти розібратися в темі.
Про взаємодію на відстані
Марина Герц: Зараз на тлі загальної розгубленості та тривоги перш за все важливо дати людям відчуття причетності, показати, що вони не одні. Найбільше це залежить від вдалої комунікації.
20 червня відбудеться панельна дискусія на тему трансформації активізму під час пандемії та вплив світових тенденцій на ЛГБТ+ спільноту. Зараз є загроза, що права людини відійдуть на другий план через пріоритетність питань безпеки та здоров’я, виникне простір для маніпуляцій на кшталт «не на часі». Тому нам важливо було наголошувати: «Бути різними добре разом (але зараз вдома)», виходити на нові платформи, відстоювати свої позиції.
Іноді мені здається, що ідея спрощення роботи онлайн є утопічною, оскільки людям складніше відчути свою буквальну причетність до чогось, складність впоратися з великим інформаційним потоком. Доводиться бути креативними та весь час адаптуватися, щоби донести свою думку до адресата й адресатки, тестувати різні формати онлайн-заходів, успішно проводити акції в соцмережах.
Частина спільноти відчуває ще більшу ізоляцію: одні залишилися на карантині з гомофобними близькими, інші відчувають матеріальні труднощі. Багато організацій почали надавати гуманітарну підтримку, як ніколи зараз актуальна і психологічна допомога. Донорські організації запустили міні-гранти на підтримку спільноти й адаптацію роботи до умов пандемії — це допомагає переформатувати свою діяльність і не втратити ефективність. Важливо залишатися на зв’язку зі спільнотою, тому ми провели міні-опитування про те, як карантин вплинув на їхнє життя, які у них є потреби та запити. Програму ПрайдОнлайн ми побудували на основі цих відповідей.
Про аудиторію
Руслана Панухник: Звичайно, щорічний КиївПрайд — це перш за все серія оффлайн-заходів, тому логічним для нас було перенесення подій на більш стабільний та безпечний період. Проте ми не могли стояти осторонь Міжнародного ПрайдМісяця, яким є червень, і вирішили спробувати нові формати, а саме організувати ПрайдОнлайн як додатковий майданчик для інформаційно-просвітницької роботи, підвищення видимості ЛГБТ+ спільноти, спілкування та іншої взаємодії.
З огляду на те, що левова частка нашої комунікації відбувається в соціальних мережах, я би сказала, що карантин не став на заваді нашій діяльності. Звичайно, нам довелося прилаштуватися до нової реальності та шукати способи вирішення глобальних викликів. Наразі основна цільова аудиторія залишилася з нами, і я навіть помітила певний приріст, особливо серед тих людей, що раніше не «зависали» онлайн і/чи є мешканцями та мешканками інших регіонів.
Про маніфест «Різні. Рівні»
Марина Герц: Кампанію «Різні. Рівні» ініційовано та розроблено за участі мережі громадських організацій по всій Україні: Gender Z, Інша, КиївПрайд, Ліга, Сфера, Освітній Центр із Прав Людини у Львові за підтримки Програми Сприяння Рівності Національного Демократичного Інституту в Україні. Ідея та технічна розробка продуктів кампанії належить ISD Group — це креативна діджитал-агенція, що вже 16 років працює над створенням проєктів світового рівня на перетині технологій та мистецтва.
Кампанія розповідає про однакове та спільне замість того, щоб акцентувати увагу на відмінностях. Назва кампанії та пісні походить від «Усі різні! Всі рівні!» (All different, all equal) — одного з популярних слоганів прайд-маршів по всьому світу. Ми різні, та багато що нас об’єднує, зокрема прагнення жити в справедливому та різноманітному суспільстві.
Пісня «Різні.Рівні» надихає визнати переваги рівності, закликає українців і українок бути відкритими до ідей різноманіття. Маніфест пов’язаний із інтерактивним сайтом, що дозволить усім охочим висловити свою підтримку та буквально долучитися до мільйонів людей, які підтримують рівність для ЛГБТ+. Виконавці і виконавиці, серед яких Alina Pash, Сергій Бабкін, Latexfauna, KrutЬ, Гурт [O], YUKO, Constantine, поділяють цінності та ідею кампанії — це і стало основним мотивом їхньої участі. Маніфест — це найбільша колаборація зірок задля підтримки рівності.
Про нову айдентику
Руслана Панухник: Щороку Організаційний комітет разом із дорадчим консультуванням зі спільнотою обирають головну тему КиївПрайду. Цьогоріч нам дуже припав до душі рядок із Маніфесту Толерантності, що записали українські співаки і співачки в рамках кампанії «Різні. Рівні». Він звучав так: «Бути різними добре разом», саме це і стало основною темою КиївПрайд 2020.
Наступним кроком стало створення символіки, яка, як і тема, щороку змінюється, аби максимально повно відобразити суть і меседжі КиївПрайду. Зазвичай ми оголошуємо публічний тендер і відбираємо фіналістів і фіналісток за певними критеріями. Цього разу ми особливу увагу приділяли діджитал-форматам айдентики та її адаптивності до соціальних мереж.
Нову символіку КиївПрайду створило креативне агенство MOZGI Ideas. Вона реалізована у вигляді графічних елементів, що символізують універсальні потреби та цінності людей — безпеку, цілісність, різноманіття, єдність, видимість та любов. Усього у конкурсі узяло участь 17 команд із більш ніж 30 проєктними ідеями.
Усі технічні та додаткові візуальні елементи пішли на другий план. Головна деталь — це 3D-модель переплетених ліній, де кожний колір має символічну форму. Ми подивилися на веселку і веселковий прапор зсередини, надавши кольору сенсу через об’єм. В основі кожної лінії знаходяться графічні елементи, які візуально показують цінності, спільні для всіх нас, наприклад, око — це видимість, коло — цілісність, дев’ятикутник — різноманіття.
Про ПрайдОнлайн
Марина Герц: Програму ПрайдОнлайн ми формували на основі запиту суспільства і навколо теми «Бути різними краще разом». У спільноти є великий запит на історію прайд-руху, квір-теорії, камінг-ауту, особистих історій. Ми плануємо цього започаткувати День союзників і союзниць ЛГБТ+ спільноти. Нам хотілося би знову підняти тему різноманіття українського суспільства в цілому і важливість об’єднання зусиль для розвитку демократії та прав людини в Україні, У нас тривають інформаційні лекції про історію прайд-руху та квір-теорію, жива бібліотека, кінопокази, відверті розмови про секс і пошук виходів із глобальної ситуації.
У рамках ПрайдОнлайн крім воркшопів і панельних дискусій ми так само намагаємося реалізувати живу бібліотеку камінг-аутів онлайн, включити розважальний і інтерактивний контент. Залежно від формату і цільової аудиторії ми вибираємо той чи інший інформаційний майданчик для трансляцій. Запис більшості заходів буде збережений у відкритому доступі.
Руслана Панухник: З огляду на те, що в усьому світі ЛГБТ+ спільнота зіткнулася з викликами пандемії та карантину, сотні прайдів і спеціальних заходів було скасовано чи перенесено на невизначений термін. Найбільші організації, що об’єднують прайди в Європі (EPOA) та в світі (InterPride), закликали усіх об’єднатися та організувати новий формат прайду — Global Pride, який відбудеться 27 червня 2020 року. КиївПрайд як член великої родини теж приєднався до організації та святкування цієї всесвітньої події. Ми підготували коротке відеопослання до світової спільноти, яке буде опубліковане на наших ресурсах, а також трансльоване під час марафону GlobalPride.
Познакомиться заново: как родители и дети восстанавливают отношения после каминг-аута