Ми вже сходили на рибалку та познайомилися з дядями Вітєю та Сашею. Наловили риби, навчилися насаджувати черв’яка на гачок і з’їли по скибці чорного хліба із зеленою цибулею. Ми навчилися спостерігати (і рибалити). Саме час навчитися фіксувати спостереження. Про це — сьогоднішня стаття.

У попередній частині: Антропологія місцевості: спостереження та участь

Будь-яка обсервація одночасно містить дві дії: спостереження (можливо, й участь у ньому) та збір даних. Тож кожен сеанс спостереження супроводжується фіксацією й аналізом того, що ми досліджуємо. Аби структурувати власні нотатки до, під час і після кожного сеансу обсервації, використовуємо принцип бортового журналу (англ : log book). На думку французьких дослідників Стефана Бо (Stéphane Beaud) та Флоренс Вебер (Florence Weber), він дозволяє виконати роботу над собою та перші етапи з дешифрування місцевості.

Як саме?

Із попереднього допису згадаємо, що сучасна соціоантропологія базується на емпіричних дослідах. Отже, аналіз території та її процесів завжди має бути об’єктивним. Тому бортовий журнал у його етнологічному розумінні має нагадувати звіт судового пристава. Саме таке порівняння ми наводимо студентам французької школи дизайну та мистецтв перед кожним воркшопом. Митцям на замітку, адже це правило дійсне не лише для етнографічних досліджень, а і для будь-яких мистецьких та дизайнерських передпроєктних досліджень.

Так, у 2017 році французька мисткиня Ноемі Сов (Noémie Sauve) опинилася на борту наукової шхуни Tara Pacific, аби приєднатися до семитижневої експедиції з вивчення стану коралових рифів. Одночасно із науковцями Ноемі вела власні дослідження: у різних нотатниках містилися замальовки з обсервацій, вигадані ілюстрації та теорії, наукові нотатки, що, переплітаючись, єднали собою реальність та уяву.

Супроводжуючи масштабне наукове дослідження, мисткиня прагнула зафіксувати кожен аспект наукових протоколів: світло, звук, швидкість, воду, риб, планктон, тощо. Щовечора та наприкінці тижня вона влаштовувала своєрідний звіт-показ для усієї команди, аби поділитися своїми зібраними за день спостереженнями. Протягом двох років експедиції на борту Tara Pacific побувало шість митців: кожен із резидентів прагнув висвітлювати для широкого загалу важливість захисту морського середовища та його скарбів.

«Plancton», 17.09.2017
19×28,5 см
ручка bic на зошиті у клітинку-подорожньому щоденнику
Copyright © 2016 Noémie Sauve et Fondation Tara Expéditions


Наголошую на тому, що бортовий журнал не має нічого спільного із журналом інтимним, окрім хіба що позначки дати та місця: він констатує факти, детально описує місця, події, речі та акторів подій. Тож, як справжній капітан корабля, судовий пристав або лабораторний вчений, із яким Броніслав Маліновський порівнював етнографа, під час заповнення журналу будьте скрупульозними, чесними, допитливими, звертайте увагу на деталі та слова, які використовуєте. Останні в жодному разі не можуть бути взаємозамінними.

Для фіксації спостережень обирайте будь-який зручний вам формат: це може бути таблиця у Word або Excel, письмові нотатки в окремому зошиті чи блокноті, замітки у смартфоні тощо. Так, якщо у капітана шхуни бортовий журнал завжди має чітку структуру та навіть візуальну сітку, в антрополога чи дизайнера нотатки можуть мати (іноді дуже) довільну форму. Намагайтеся зберігати певну структуру, яка відповідатиме специфіці ваших спостережень і вашим особистим звичкам. Це ваші нотатки, тож перш за все вони мають бути зрозумілими вам.

Циклічність

Залежно від кінцевих цілей вашого дослідження/проєкту, обсервація може тривати кілька циклів, тож позначайте початок та кінець кожного циклу та підциклів.

Обсервація може бути:

– Денною чи нічною;

– Добовою (спостереження ведеться лише один або декілька денних періодів, наприклад, зранку, в обід, ввечері чи вночі);

– Цілодобовою (ви спостерігаєте за змінами контексту протягом 24 годин, наприклад, з 7 ранку до 7 ранку);

– Щоденною;

– Щотижневою;

– Щомісячною;

– Щосезонною (ви аналізуєте, як змінюється досліджуваний контекст у залежності від дня тижня, місяця, пори року);

– Щорічною.

Минулого разу ви знайомилися з рибальським ком’юніті, аби краще дослідити берегову зону Дніпра. Ці нечисленні зустрічі усе ж мали повторюваний, циклічний характер: щоразу ви зустрічалися суботнім ранком приблизно у двох кілометрах від центральної прибережної частини. Із цих обсервацій ви зрозуміли, що товариство збирається переважно на вихідних, оскільки майже всі – офісні працівники, окрім програміста Жені, що працює на фрілансі та іноді рибалить по середам, відпочиваючи від клієнтів і нескінченних рядків коду.

Одного разу ви вирішуєте спостерігати весь суботній день: близько другої години дня рибалки згортаються, а о шостій практично на тому самому місці з’являється група студентів якогось мистецького вишу. Саме так ви вперше помічаєте, що з цього майданчика відкривається чудовий вид на захід сонця…

Як вести бортовий журнал?

Порада №1

Не відкладайте на завтра те, що можна зробити сьогодні: візьміть за звичку вносити ваші field notes до журналу після або під час кожного етапу.

Якщо перший етап завершився о 18:00, не чекайте ранку, аби занести необхідні дані до вашого файлу, нотатника тощо. Ви ризикуєте значно спотворити результати, адже чим більше часу мине від кінця обсервації, тим більшою є вірогідність того, що згадувати аналізоване ви будете крізь призму вашої пам’яті та відчуттів.

Порада №2

Задля чистоти дослідження документуйте перебіг подій у реальному часі: робіть фото- та відеозйомку, фіксуйте звукову обстановку території, записуйте на диктофон розмови та інтерв’ю, відзначайте важливі моменти в нотатнику (паперовому або додатку на смартфоні). Ви також можете скористатися методом детективів, журналістів і письменників: робіть аудіозамітки, проговорюючи вголос усе, що помічаєте.

Порада 3

Поведінка дослідника та його відносини з середовищем, яке він аналізує, матимуть сильний вплив на точність і правдивість зібраних даних. Тож управління враженнями та емоціями (англ: impression management) необхідне для того, аби лишатися в рамках дослідження. Це перш за все стосується обсервацій inside (наприклад, партисипативна обсервація та обсервативна партисипація), де після занурення у середовище на більш-менш тривалий час дослідник повинен віднайти (або ж намагатися зберегти від початку) емоційну дистанцію, необхідну для аналізу.

Аби уникнути суб’єктивації результатів дослідження, спробуйте вичитувати власні нотатки (бажано, вголос), обговорювати їх із колегами, тьюторами, друзями тощо. При цьому вмикайте так званий фільтр: прибирайте ті тези, що містять маркери суб’єктивації (тобто ознаки вашої особистої думки). Наприклад, серед нотаток ви знаходите тези на кшталт «квіти в палісаднику подохли, мабуть, Вася-козел їх потоптав» або «genius loci (дух місця, – Ред.) тут так собі».  Імовірно, ці відчуття не мають нічого спільного з об’єктивною дійсністю. Їх краще прибрати.

Саморефлексії – чудовий метод для терапії, проте марний, якщо ви дослідник. Хоча фіксація кількості випитих келихів і випалених цигарок – досить антропологічна штука.

Кадр із  фільму Bridget Jones’ Diary (2001)

Сортуйте та фільтруйте ваші нотатки: до бортового журналу заносьте лише об’єктивні обсервації; дописи щодо ваших особистих відчуттів, емоцій, припущень зберігайте, проте нотуйте їх окремо.

Хоча бортовий журнал найчастіше використовується для дослідження території та її соціальної матерії, його основним медіумом лишається текст. Тож бажано паралельно застосовувати візуальні методи аналізу, аби доповнювати, супроводжувати, підтверджувати ваші польові нотатки. Про це поговоримо в наступних матеріалах.


Домашнє завдання

Дивитися:

– Сайт наукової експедиції Tara Pacific: https://oceans.taraexpeditions.org

– Сайт мисткині Ноемі Сов: https://noemiesauve.com та портфоліо з експедиційними роботами

– Інтерв’ю Ноемі Сов на борту Tara Pacific: https://www.youtube.com/watch?v=5SjIiBafBCM

– Бортовий журнал французького фотографа Nicolas Floc’h на борту Tara Pacific: https://www.youtube.com/watch?v=AZB1X58T954

Читати:

– Bronislaw Malinowski (1989). A Diary in the Strict Sense of the Term.

– Stéphane Beaud, Florence Weber (2012). Guide de l’enquête de terrain.

Тренуватися:

1. Провести цілодобове спостереження власного двору. Задля цікавості експерименту, зробіть це, використовуючи методи
– прямої обсервації інкогніто із власного вікна;
– партисипативної обсервації, допомагаючи двірнику Григорію Петровичу підмести зранку двір та граючи ввечері з бабусями в настільну гру militer.

2. Проаналізувати систему функціонування та соціальну складову найближчого АТБ (якщо ви живете в іншій країні, обирайте місцеву популярну мережу супермаркетів), спостерігаючи щоп’ятниці.


#stayhome – бонусне завдання

Зробіть бортовий журнал вашого карантинного (чи то локдаун) періоду. Щодня ведіть обсервацію:

– Свєти на прогулянці з її собакою, спостерігаючи з власного вікна;

– ваших сусідів у будинку навпроти;

– вашої коханої чи коханого, бабусі, кота чи ігуани, що перебуває у самоізоляції з вами.

Ставте питання та нотуйте ваші обсервації в коментарях, або ж надсилайте ваші бортові журнали на мейл освітньої платформи з урбаністики Terrain vague project.terrainvague@gmail.com, щоб отримати фідбек.

Текст: Анастасія Кондратьєва