Карантин паралізував великі міста. Зупинка громадського транспорту могла би відрізати райони, перетворивши їх на майже автономні одиниці. Проте містяни та міські голови не здаються, згадуючи доавтомобільні способи пересування та розвиваючи нові, високотехнологічні. То як же карантин «озеленив» транспортну мережу?

Афіни: відновлення пішохідних проєктів

Майже ціле десятиліття великі пішохідні зони в центрі лишалися тільки мрією для афінян. Трафік столиці потрібно було би переспрямовувати, офісним працівникам із бізнес-центрів — продумувати інші місця для парковки тощо. Проте пандемія коронавірусу, показавши переваги цих пішохідних зон для міста, дала нове життя цьому проєкту. Як повідомляє Ekathimerini, 11 травня 2020 року очільники Афін схвалили перепланування та розширення центральних пішохідних зон. Проєкт було визнано терміновим — і він став навіть радикальнішим, ніж у попередні роки.

Автомобільний рух буде повністю скасовано у двох центральних районах міста: Торговому трикутнику та Плаке. Також для машин стануть недоступними, частково чи повністю, вулиці, що прилягають до них. Ці райони здавна були туристичними принадами, а тепер їхня краса стане ще більш доступною для мандрівників. Громадські обговорення перепланування були призначені на червень, але обмеження руху вже запроваджені. Наразі пішоходів відділяють від автопотоку декоративні клумби, будівельні роздільники та вуличні меблі.

Функции городского пространства: от транзита до нарратива

Тбілісі: всі на велосипеди і два дні на тиждень без машин

Щоби повернути мобільність мешканцям Тбілісі, мерія оголосила про намір закупити громадські велосипеди, якими можна буде пересуватися містом у справах. Деякі з цих велосипедів будуть триколісними — для перевезення дітей, вантажів, або просто для тих, хто ще не опанував двоколісних «коней». Заплатити за оренду можна буде електронним квитком, який до карантину використовувався для інших видів транспорту.

Поки велосипеди закуповуються (а це триватиме кілька місяців), мерія вже відкрила муніципальний прокат скутерів. Усі транспортні засоби дезинфікуються після кожного використання. Такі заходи можуть не лише запобігти ізоляції районів міста під час пандемії, але й після коронавірусу зменшити навантаження на транспортну мережу та зробити Тбілісі екологічнішим.

Коли рух громадського транспорту відновиться, очільники готові провести ще сміливіший експеримент — на два дні на тиждень закривати місто для приватних автівок. «Спеціалісти жартують, що у Тбілісі наразі таке ж повітря як в Бахмаро (гірський курорт у Грузії, — Ред.). Мабуть, це всі помітили. Про це варто потурбуватися», — наголосив мер Тбілісі Каха Каладзе у своєму зверненні у мережі Facebook.

Нью-Йорк: перекриття 64 кілометрів доріг

Мабуть, найбільш примітна ознака Нью-Йорка, крім Статуї Свободи та хмарочосів — це постійні затори в місті. Проте карантин може змінити цю сумну ситуацію. Як повідомив Bloomberg мер Нью-Йорка, адмінісрація планує перекрити для автівок близько 64 кілометрів доріг. На звільненому просторі будуть створені пішохідні зони та публічні простори — цього має бути достатньо, щоби всі, хто не зможе всидіти вдома влітку, змогли безпечно гуляти, зберігаючи соціальну дистанцію.

Перекриття вулиць — це лише перший крок великого проєкту, що має звільнити для пішоходів 100 миль вулиць сумарно. Проте за красивою заявою стоїть тривале протистояння між мером Нью-Йорка та міською радою. «Зелені» активісти наполягали на пішоходизації мегаполісу, тоді як їхні опоненти звертали увагу на прагматичніші проблеми, такі як дотримання водіями міських обмежень або потенційний транспортний колапс.

Проте наразі обидві сторони дійшли згоди, і проєкт втілюється в життя. Обрані вулиці знаходяться біля вже існуючих парків, скверів і рекреаційних зон, створюючи єдиний простір міста і природи. Хто знає, можливо, після закінчення карантину містяни вже не захочуть повертатися до попереднього іміджу Нью-Йорка?

Рим: пішоходизація та самокатизація

До 2,5 тисяч муніципальних велосипедів у Римі додається тисяча електричних самокатів. Це рішення спричинене карантином, але не обмежиться ним: самокати лишаться на вулицях міста і після відновлення руху громадського транспорту. Компанія Helbiz разом із мерією Риму запускає мікромобільний «флот» та запрошує приватні бізнеси долучатися до цієї ініціативи.«Рим знову підіймає прапор сталої мобільності. Ми раді бачити цей інноваційний сервіс, який зможуть використати і містяни, і туристи», — зауважила очільниця міста Вірджинія Раджі. — «У ці незвичні часи ми змінили свої звички, і адміністрація просуває новий вибір на користь мобільності. Рим також змінюється в цей час через рішення з нульовим впливом на довкілля».

Власникам самокатів дозволено використовувати велодоріжки, які також розширили для покриття більшої площі. Наразі в Римі створюється 150 кілометрів тимчасових велодоріжок, щоби повернути містянам мобільність під час карантину.

Велодоріжки та велоактивізм в Одесі: чи є шанс?

Світ: дайте нам більше електровелосипедів!

Як повідомляє The Verge, по усьому світу продажі велосипедів зросли у кілька разів. Навіть там, де велокультура все ще лишалася екзотикою, люди переходять із режиму «виїхати на пікнік раз на пару років» до щоденного використання велотранспорту у побуті. 

У Німеччині з початком карантину продажі велосипедів впали на 20-30 відсотків через закриття магазинів. Але, коли магазини відновили роботу, продажі електровелосипедів злетіли — як у порівнянні зі звичайними велосипедами, так і в абсолютних цифрах. У Сполучених Штатах ситуація така ж сама: незважаючи на різкий спад усіх продажів під час коронавірусної кризи, велосипеди тримаються на тому ж рівні завдяки постійному зростанню попиту на особисті засоби пересування. В Парижі довелося запланувати 400 миль нових велодоріжок, а в Лондоні продажі велосипедів за місяць карантину зросли вп’ятеро!

Навряд чи можна назвати коронавірусну кризу позитивним явищем для світу. Проте дещо вона точно змінила на краще. Пандемія показала слабкі місця міської інфраструктури та змусила уряди по всьому світові діяти швидко, приймаючи хай не найпростіші, але давно вже потрібні рішення. «Карантинні» звички потроху входять у наше життя — тож хай це будуть корисні звички, на кшталт «зеленого» пересування та екологічніших міст.

Далі: как в Боготе ездят на работу

Текст: Дар’я Цепкова