Час завершувати зимову сплячку та підживлювати організм вітамінами й яскравими враженнями. Чудовий спосіб збадьоритися — прогулянка музеями та галереями, команди яких натхненно працювали над новими проєктами короткими та похмурими зимовими днями.

Київ

Виставка (Ре)контексти. Фрагменти

Де: Мала галерея Мистецького Арсеналу (вул. Лаврська, 10)
Коли: 4 березня — 12 квітня (12:00 — 20:00 окрім понеділка)
Вхід вільний

Це підсумок другої частини програми (Ре)контексти. Історії, присвяченої дослідженням колективної та особистої історії. У межах виставки молоді художники та художниці осмислюють плинність часу через особистий досвід, географію місця, виявляють його видозміни та крихкість. Представлені роботи звертаються до фіксування «білих плям» у міському просторі, постправди та локальних історій, що репрезентують різні стратегії проявлення та осмислення минулого.

Виставка Мирослава Ягоди. «Я + GOD = A»

Де: Національний художній музей України (вул. Грушевського, 6)
Коли: 21 лютого – 12 квітня (середа, четвер, неділя 10:00-18:00, п’ятниця 12:00-20:00, субота 11:00-19:00)
Вартість квитка: 40 гривень

Проєкт присвячений львівському художнику Мирославу Ягоді. Митець препарує та збирає наново своє прізвище, розгортаючи абетку в зворотному порядку від останньої до першої літери, від ізольованого індивідуального «Я» до початку відліку, Альфи, через наріжний камінь — присутність Бога.

Ягода формувався наприкінці 1980-х — у 1990-х роках, у часи активних соціальних і культурних трансформацій, зламу політичних систем, відсутності сталих моральних норм і правил. Його творчість охоплювала живопис, графіку, поезію, драматургію, відеомистецтво. Стилю художника властиві трансгресивність, болісний пошук нових орієнтирів і постійні спроби віднайти своє місце у світі.

Дар Василя Щавинського

Де: Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (вул. Терещенківська, 15)
Коли: 23 січня — 2 квітня (10:30-17:30 окрім понеділка та вівторка)
Вартість квитка: 40-90 гривень

Ще у 1917 році науковець та мистецтвознавець Василь Щавинський заповів долучити своє художнє зібрання живопису та гравюри Старих майстрів до київської колекції Богдана та Варвари Ханенків. Частина колекції потрапила на зберігання до Ермітажу, але після наполегливого листування київських музейників із петербурзькими була повернута до місця призначення.

Виставковий проєкт є результатом багаторічної роботи науковців із дослідження історії та атрибуції творів живопису, графіки та бібліотечного фонду, а також реставраторів – із відновлення шедеврів цього зібрання.

1990-ті. Історія сучасності

 Де: Національний музей «Київська картинна галерея» (вул. Терещенківська, 9)
Коли: 26 лютого — 15 березня (10:00-17:45 окрім четверга та понеділка)
Вартість квитка: 80 гривень

Виставка присвячена художній практиці 1990-х років і є першою частиною музейного проєкту «Історія сучасності». П’ятдесят творів живопису, графіки, скульптури дають уявлення про нові світоглядні орієнтири, пластичні тенденції, художні стратегії, соціокультурний вектор українських митців у перші роки незалежності України. Експозицію доповнюють численні фото-, відео- та архівні матеріали того періоду, багато з яких виставляються уперше.

Зона тиші. Фрагменти / Влада Ралко

Де: Shcherbenko Art Centre (вул. Михайлівська, 22-В)
Коли: 21 лютого — 28 березня (11:00-20:00 окрім неділі та понеділка, виставку подовжено)
Вхід вільний

Відвідувачі побачать великоформатні полотна та єдиний екземпляр зіна із відібраними авторкою фото (включно з її власними). Художниця створила ці роботи влітку 2019 року під час перебування в арт-резиденції «ЧервонеЧорне» в Каневі. Назва виставки відсилає до табличок із вимогою дотримуватися тиші довкола Чернечої гори – місця, де похований Тарас Шевченко.

Сприйняття поета за радянських часів та у незалежній Україні спонукало Владу Ралко дослідити роль художника та мистецтва у формуванні людини та суспільства. У результаті серії полотен, малюнків і фотографій, об’єднані у проєкті «Зона тиші», транслюють напружене зіставлення «зовнішнього та внутрішнього», нав’язаних лозунгів та замовних творів із мистецтвом, що покликане «апелювати до людського в людині».

Володимир Будніков. Приховане

Де: Арт-центр Я Галерея (вул. Хорива, 49б)
Коли: 19 лютого — 16 березня (10:00-19:00 окрім неділі)

Автор будує експозицію навпаки, ховаючи зображене на малюнках замість того, щоби показувати його. Роботи художника показано неначе на межі двох станів – робочого складування в майстерні та музеєфікації, обидва з яких провокують роздуми про те, у чому полягає цінність мистецького твору. Глядач не може зупинитися на зображенні як звичній для сприйняття поверхні, бо намальоване або заховане, або недостатньо освітлене. У проєкті задіяно об’єкти з різних серій, поєднання яких у загальному просторі додатково оприявнює спільну тему.

Персональний проєкт «Кілька історій та об’єктів» Лесі Хоменко

Де: Voloshyn Gallery  (вул. Терещенківська, 13)
Коли: 28 лютого — 22 березня (11:00-18:00 окрім понеділка та вівторка)

Представлені на виставці об’єкти поєднує тема Криму. Героїв полотен умовно можна поділити на два протилежні табори. Перша група персонажів – знайомі авторки, публічні люди, які народилися в Криму, проте більше там не живуть. Друга група – росіяни, діячі культури, котрі не можуть потрапити до України через те, що відвідували Крим після його анексії. Обмежені спільним простором, герої розігрують низку суперечок, що не вичерпуються «груповою» приналежністю.

Персонажі на полотнах тут подібні до акторів, що грають роль у фільмі чи спектаклі. Хоменко випробовує свої об’єкти на здатність містити всю цю інформацію, оповідати історію нелінійним чином, спираючись на безапеляційну фактичність своєї матеріальності. Спроба такої оповіді – реакція на ситуацію невпинного медійного шуму та тиску великих обсягів інформації, за якого важко відрізнити правду від вигадки.

Павло Маков. Безна

Де: The Naked Room (вул. Рейтарська, 21)
Коли: 29 січня — 15 березня (11:00-20:00)
Вхід вільний

«Безна» — результат тривалого, неквапливого і дуже довірливого діалогу Павла Макова і кураторок Марії Ланько та Лізавети Герман, які прийшли до студії художника із проханням «подивитися раннє» ще до відкриття галереї півтора роки тому. У результаті eкспозиція об’єднує рисунки та офорти 1980-х років та дві програмні роботи, створені для виставки. Останні підводять до нової образності (олюднена рослина, контраст масштабів природного і рукотворного) і до нехарактерної формальної мови (поєднання друку та малюнку, залучення кольору), з якими Маков працює останнім часом.

Одеса

Суворі та стильні

Де: Одеський художній музей (вул. Софіївська, 5а)
Коли: 13 березня —22 травня  (понеділок, середа, четвер, неділя 10:30–17:30, п’ятниця і субота 11:30–19:00)
Вартість квитка: 70 гривень

Головний виставковий проєкт року є логічним продовженням «Ексгумації» (2018-2019) — експозиції, яка познайомила глядача з мистецтвом соцреалізму із зібрання Одеського художнього музею. Виставка простежує розвиток «суворого стилю» — від 1956 року, моменту розвінчання культу особистості Сталіна, до середини 1970-х, застійного брежнєвського часу. У 1970-х роках вже немає спільного радянського українського мистецтва — існує багато його окремих випадків. І нонконформізм, що виник у ці роки, — це або вихід із «суворого стилю», або його наслідок.

Більше ніж половина представлених на виставці імен — це майстри одеського живопису. На відміну від московських «суворостильців» — «художників без Раю», одесити шукали та знаходили свій локальний Рай у враженнях дитинства та емоціях юних років, у мазку та кольорі, а головне — у сліпучому блиску моря. Вони зробили спробу нового прочитання колористичної та поетичної спадщини Південно-руської школи, а також досвіду одеських «Незалежних», про яких тоді знали дуже мало. Художні пошуки одеських «суворих та стильних» стали відправною точкою і дали поштовх художникам наступного покоління, у тому числі майбутнім нонконформістам.

Ута Кільтер. «It’s My Life-2. Танатологічні штудії»

Де: Muzeon Experimental Centre (вул. Леонтовича, 5, вхід із двору Музею сучасного мистецтва Одеси)
Коли: 13 березня — 12 квітня
Вхід вільний або free donation

У 2014 році у арт-критикині, перформерки та акторки Ути Кільтер була діагностована пухлина мозку. Під час тривалого лікування її вдалося законсервувати, але лікарі попередили про можливий рецидив. Цей факт викликав у мисткині інтерес до теми смерті та спонукав провести власні танатологічні дослідження.

Експозиція презентує ретроспективу діяльності Ути Кільтер за останні 30 років: відеодокументація перформансів та акцій, випуски передачі «Ситуація Ута», архівні матеріали з фонду МСМО, артефакти й особисті речі з колекції Кільтер. Також будуть показані роботи інших авторів, присвячені Уті Кільтер або створені за її участі: скульптури Paul Bretter, фототриптих Оксани Канівець, уривки з фільмів Кіри Муратової, фрагмент документального фільму.

Андрій Бабчинський та Віктор Хохленко. «Flower power»

Де: галерея Invogue#Art (вулиця Катерининська, 25)
Коли: 6 — 26 березня (з 11:00 до 20:00)

Любов до Індії, дружба, свобода від будь-яких рамок, від будь-яких умовностей, ідеальні міста та мрії про ідеальне суспільство, почуття єдності. Уламки цих почуттів, що застрягли в чакрі серця, що відбилися на папері, побутових предметах, що стали відчутними в бронзі або камені, в уривках із carnet de voyage, разом із різними артефактами об’єднаються в проєкті.

Виставка Дмитра Куровського «Сокровенності»

Де: галерея Siniy Crab (вулиця Приморська, 42а)
Коли: з 14 березня
Вхід вільний

Виставка «Сокровенності» українського художника та музиканта Дмитра Куровського відкриється 14 березня. На вернісажі запланований мультимедійний перформанс відомого українського проєкту Foa Hoka. У події також візьме участь багаторічний колаборатор Foa Hoka, відомий київський даб/афрохаус діджей – Dubmasta.
На цей раз у центрі уваги художника — сокровенні людські почуття. Для митця це чергова спроба висловити пристрасть і мрії, замислитись про значення людини і зробити вагому заяву: «Я не боюся прозрінь!»

Харків

Виставка «Сосуд» Жаннети Соловйової та Олени Кудінової

Де: Муніципальна галерея (вул. Чернишевська, 15)
Коли: 14 лютого — 13 березня (11:00-19:00 крім неділі)

Витвори не мають спільної історії та не схожі за технікою, проте вони об’єднані в єдину експозицію товаришуванням мисткинь. Художниці познайомилися під час останньої навчальної практики Олени Кудінової в Харківському художньо-промисловому інституті, яку очолювала Жаннета Соловйова. Це стало початком дружби, котра тривала багато років. Маючи хист до виставкового дизайну, Олена Кудінова часто допомагала митцям із створенням експозиції. За словами Жаннети, саме під час одного з монтажів її виставки в Муніципальній галереї вони домовилися з Оленою зробити спільну виставку.

Сергій Якименко | Paradise Day

Де: ЄрміловЦентр (площа Свободи, 4)
Коли: 5 березня — 5 квітня (вівторок-неділя 12:00 — 20:00)
Вхід вільний

У межах мультимедійного проєкту будуть представлені масштабні полотна, неонові написи, об’єкти та відео-арт. Композиційна гра за задумом вільно об’єднує новітні художні напрями і жанри, серед яких комікс, графіті та аніме.

Перші ідейні роздуми з’явилися ще у 2014 році, коли більшість нових творів митця були створені на картонних коробках. Сергій зізнається, що використовував пакунки не тільки як місце для сортування та зберігання візуальних доробків, а як власне предмет мистецтва, що пов’язаний з темою людської пам’яті та приватного життя. У світі, що потребує змін, Якименко ставить собі за мету зосередитися насамперед на культурних взаєминах, котрі саме і презентує актуальний український поп-арт.

Львів

Виставка Володимира Костирка «Руки і світ мистецтва»

Де: Арт-центр Я Галерея (вул. Шота Руставелі, 8/2а, вхід з вул. Костомарова)
Коли: 18 лютого —18 березня (10:00-19:00 окрiм понеділка)

Автор намагається створити альбом девіацій, злочинів, самогубств серед гравців на полі мистецтва. Костирко у своїх роботах звертається до образів таких митців як Джексон Поллок, Вівіан Маєр, Зенг Фанджі. За словами художника, він продовжує ілюструвати історії на тему морального релятивізму в так званому світі мистецтва.

Іван Базак. Повторення

Де: Палац Лозинського (вул. Стефаника, 3)
Коли: 25 лютого —25 березня (вівторок-п’ятниця 11:00-17:00, субота-неділя 10:00-18:00)

Виставковий проект «ПОВТОРЕННЯ. REPETITION» презентує твори Івана Базака, художника, сценографа та режисера музичного театру. Вони вибрані з різних циклів та проєктів останніх 20 років. Велике значення у них мала повторюваність мотиву, розміру й техніки. Звідси і народилась назва виставки.

Метафоричний реалізм Миколи Кумановського

Де: Палац Лозинського (вул. Стефаника, 3)
Коли: 21 лютого – 22 березня (вівторок-п’ятниця 11:00-17:00, субота-неділя 10:00-18:00)

У рамках проєкту «Дифузія» Музей сучасного українського мистецтва Корсаків організовує чергову гостьову виставку у Львівській національній галереї мистецтв імені Бориса Возницького.

Упродовж сорока років діяльності Микола Кумановський створив численний та різноманітний доробок. Це об’ємні цикли авторської та друкованої графіки, величезний пласт станкового малярства, скульптура, інсталяції, колажі, оформлення книг, власні поетичні тексти. Філософські засади та стилістичні пріоритети свого мистецтва він означив терміном «метафоричний реалізм».

Проєкт Василини Буряник «Територія утворення ран»

Де: Арт-центр «Дзиґа» ( вул. Вірменська,35)
Коли: 26 лютого — 18 березня ( щодня 11:00-00:00)
Вхід вільний

Квінтесенцією твору є спостереження, вивчення та відтворення поведінкових норм, продиктованих ментальними настроями індивідів. У час мілітарної та інформаційної агресії, коли переважна більшість є заручником ситуації та пасивним обсерватором, народжується нова шкала суб’єктивних реакцій. Абстрактність та умоглядність сприйняття, викликані дистанційністю проблеми, переростають у дуальність проявів. Таким чином, де один індивід, не втрачаючи комфорт, зчитує «повільне кровоутворення», як медитативний процес забуття, інший відчуває максимальну напругу та відчай від безвиході.

Виставка Мар’яни Косики «Звіди»

Де: Арт-центр «Дзиґа» ( вул. Вірменська,35)
Коли: 28 лютого — 18 березня ( щодня 11:00-00:00)
Вхід вільний

Мисткиня прагне розуміння і ототожнення своїх почуттів з емоціями оточуючих і усвідомлення та виокремлення своєї особливості, індивідуальності. Результатами творчих і філософських пошуків авторка ділиться з глядачем, сміливо використовуючи поєднання різних технік і стилів. Тут немає настроїв спротиву, напруги у меті чи протесту. Тут – просто людина, емоція, простір та форма зображення, як спосіб передати думки, переживання та сподівання.

Виставка Андрія Сагана «Точки. Кола. Смужки»

Де: Арт-центр «Дзиґа»( вул. Вірменська,35)
Коли: 14-27 березня ( щодня 11:00-00:00)
Вхід вільний

Центральний об’єкт – та точність і виразність, що кричить про себе на фоні всього. Танець первинного творіння, збереження і руйнування в безкінечному просторі. Космічна свідомість наповнена екстатичною атмосферою жіночого та чоловічого початку (перша енергія).

Хмельницький

Світличний/Шапошников «Іншому Собі»

Де: Арт-центр MASLO (Старокостянтинівське шосе, 20/3)
Коли: 28 лютого — 10 квітня (12:00-19:00 крім понеділка)
Вхід вільний

Живописні твори, представлені на виставці, є художнім результатом тривалої дружби та співтворчості двох харківських митців. На межі 1980—1990-х років художники працювали над камерними та монументальними роботами, трансформуючи творчий процес у гру в мистецтво. Автори дописували свої ранні малюнки, нашаровували живопис та відходили від принципу індивідуального авторства.

Гід склала Дар’я Трапезнікова