Пропонуємо добірку найважливіших мистецьких івентів цього місяця у різних містах України для тих, хто готовий зігріватися теплими враженнями й отримувати нові інсайти в музеях та галереях, поки надворі негода й мороз.
Одеса
Група «МИР». Новітня історія України
Де? Виставковий зал МСМО (вул. Леонтовича, 5)
Коли? 31 січня – 29 березня (графік роботи: середа-субота 12-19, неділя 12-18, понеділок-вівторок – вихідні)
Вартість квитка: 40 гривень
Сергій Ануфрієв та Ігор Гусєв у цьому проєкті змішують естетику новинних потоків і світу дитячих фантазій, перекладають на мову мистецтва драматичні і трагічні події нашої історії. Експозиція побудована як ексцентричний шоурум в стилістиці кондитерських магазинів «Рошен». На думку авторів, у певний момент нашої історії яскраві вітрини перетворилися на своєрідну метафору дійсності, що має таємничу, казкову природу, наповнену подвійними стандартами.
Віктор Маринюк. Жити уважно
Де? Одеський художній музей (вул. Софіївська, 5а)
Коли? 24 січня – 13 лютого (графік роботи: середа-четвер, неділя-понеділок 10:30-17:30, п’ятниця-субота 11:30-19:00, вівторок – вихідний)
Вартість квитка: 80 гривень
Віктор Маринюк — легенда одеського нонконформізму, представники якого створили оновлену версію одеської «південноруської» школи і таким чином долали ізоляцію від світового мистецького процесу. З-поміж художників одеської групи Віктор Маринюк вирізняється трепетним і делікатним ставленням до форми і пластики. Його творчість – це експресивні експерименти, декоративізм, узагальненість форм і ліній, а за цим всім – насичений сенсом зміст, роздуми про особистість.
Ліза Коваль. Дії
Де? Центр креативних мистецтв SiniY Crab (вулиця Приморська, 42)
Коли? 1 лютого — 18 лютого (графік роботи: 9.00-21.00 щодня)
Вхід вільний, на події центру — за вартістю квитка
Відома одеська фотографка Ліза Коваль представить свій новий проєкт, що в кількох актах об’єднує різні види мистецтв — фото, музику, перформанс, кіно. Зокрема, на відкритті представлять перформанс одеської групи P.L.O.T. а також учасників воркшопу грецької перформерки Віри Іони Пападопулу, та презентують короткометражний фільм «Театр».
Київ
Ольга Кісельова. Сад пам’яті
Де? IZONE (вул. Набережно-Лугова, 8)
Коли? 6 лютого – 20 березня (графік роботи: понеділок-неділя 10-20)
Вартість квитка: Вхід вільний
Фонд ІЗОЛЯЦІЯ разом із Меморіальним центром Холокосту «Бабин Яр» представлять інсталяцію французької художниці Ольги Кісельової, присвячену трагедії в Бабиному Яру. Цей проєкт – спроба пропрацювати минуле, а не просто відтворити його. Дерева на території Бабиного Яру є метафорою хранителів пам’яті та символом продовження життя.
Виставка номінантів Премії PinchukArtCentre 2020
Де? PinchukArtCentre (вул. Велика Васильківська, вулиця Басейна, 1, 3-2)
Коли? 8 лютого – травень (вівторок – неділя 12-21, понеділок – вихідний)
Вартість квитка: Вхід вільний
Виставка 20 номінантів 6-го конкурсу на здобуття Премії PinchukArtCentre – загальнонаціональної премії, яка присуджується українським художникам у віці до 35 років. Художні підходи 20 номінантів дуже відрізняються, проте всі вони відображають спосіб мислення постмайданної генерації в українському мистецтві. Основні теми – це цінність праці у постіндустріальну епоху; медіаманіпуляції та їхній вплив на політичну діяльність як в Україні, так і по всьому світу; повага до гендерної різноманітності на противагу фізичному насиллю.
Олександр Сухоліт. Скульптура і графіка
Де? Мистецький центр «Шоколадний будинок», Київська НКГ (вул. Шовковична, 17/2)
Коли? 11 лютого – 8 березня (графік роботи: вівторок-середа, п’ятниця-неділя 10-18, понеділок, четвер – вихідні)
Вартість квитка: Вхід на відкриття – вільний
На думку митця, скульптура – це відкритий простір, екстеріоризація просторових емоцій та почуттів особистості. Однак Олександр Сухоліт не обмежується лише рамками скульптури, він перепробував усі жанри й техніки: живопис, графіка (гравюра на міді, техніка «сухої голки») тощо. Він створює дивовижну «графічність скульптури», бронзові, гіпсові рельєфи, іноді поліхромні.
Арсен Савадов. Голоси любові
Де? Центр сучасного мистецтва М17 (вул. Антоновича, 102-104)
Коли? 8 лютого – 31 березня (графік роботи: вівторок-неділя 11-20, неділя – вихідний)
Вартість квитка: 100 гривень
Персональний проєкт одного зі знакових та провокаційних представників українського сучасного мистецтва. Українська аудиторія побачить прем’єру фільму «Голоси любові» (2019), який є рімейком концерту Мерілін Монро у Північній Кореї (1954) для підняття бойового духу американських військових. Але тепер події відбуваються на Сході України. Доповнює проєкт фоторепортаж створення перформансу, обрані фотографії з попередніх циклів. Окремо буде представлено 11 постановних фотографій із серії «Щоденник потопельника», який продовжує так звану «романтичну лінію» у творчості Савадова.
Мстислав Чернов, Ігор Чекачков. Продукування снів, або Що пропонує сучасна медіа-машина
Де? Художній центр Closer (вул. Нижньоюрківська, 31)
Коли? 24 січня – 14 лютого (графік робот: вівторок-субота 12-20, неділя-понеділок – вихідні)
Вартість квитка: вхід вільний
Це перший спільний проєкт Мстислава Чернова (відеожурналіста, письменника, художника) та Ігоря Чекачкова (фотографа, педагога). Обидва автори мають стосунок до документалістики. Виставка, на якій при взаємодії книги «Часи сновидінь», відеоінсталяції та звукової доріжки, показане становище нашої реальності в цифровій культурі. Образ сновидіння виступає інакомовленням, яке дозволяє художникам інтерпретувати дійсність навколо.
Львів
Андрій Хір_Хтонічні хроніки
Де? Арт-центр Павла Гудімова «Я Галерея. Львів» (вул. Шота Руставелі, 8 / вхід з вулиці Костомарова)
Коли? 11 січня – 16 лютого (графік роботи: вівторок-неділя 10-19, понеділок – вихідний)
Вартість квитка: Вхід вільний
Хтонічне є лейтмотивом усього проєкту та розповідає про потойбічне: жорстоке, криваве, сексуальне, похмуре, жахливе, огидне але смішне. Автор «вигаданої антропології» розвиває тему співіснування двох взаємопроникних світів – архаїчного та футуристичного. Художник займає місце дослідника-
етнографа, який спостерігає та занотовує у графічних малюнках, скульптурі, масках та відео. Як і в етнографічній праці, у кінцевого продукту немає чіткої жанрової приналежності. Усі твори ніби оточені атмосферою науковості та разом з тим вкрай вільні за формою та змістом.
Тиша
Де? Палац Лозинського / Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького (вул. Стефаника, 3)
Коли? 13 грудня 2019 – 13 лютого 2020 (графік роботи: вівторок-пятниця 11-17, субота-неділя 10-18, понеділок – вихідний)
Вартість квитка: 15-50 грн
Потреба в тиші, усамітненні й паузі продиктована швидким темпом сучасного життя і надміром інформації, який ми отримуємо щодня. Тому для цієї виставки обрані роботи, в яких звучить тема тиші, мовчання у різних аспектах – від філософсько-споглядального до релігійно-сакрального. Представлені краєвиди, портрети, декоративні композиції та твори релігійної тематики від різних художників і графіків XIX-XX століття. Загалом на виставці близько сорока робіт з фондової збірки Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, багато з яких експонуються вперше.
Благодійний аукціон #SaveKosmolinska
Де? Мистецька галерея Гері Боумена (вул. Наливайка, 18)
Коли? 29 січня – 20 лютого (графік роботи: вівторок-неділя 13-19, понеділок – вихідний)
Вартість квитка: вхід вільний
Спеціальна виставка-продаж на підтримку відомої мистецтвознавці, критикині, журналістки, співавторки книги «Гра в музей», авторки понад 800 науково-популярних радіопрограм про мистецтво і 500 публікацій про сучасне мистецтво, архітектуру та дизайн – Наталки Космолінської. Понад півсотні полотен, представлених на виставці, продаються задля порятунку її життя від колоректального раку. Галерея Гері Боумена долучилася до марафону #SaveKosmolinska ще у грудні в рамках Різдвяної виставки, а зараз відкриває окремий проєкт для збору коштів на лікування.
Харків
Гамлет Зіньківський. 365 2019
Де? ЄрміловЦентр (майдан Свободи, 4)
Коли? 17 січня – 14 лютого
Вартість квитка: вхід вільний
Виставка «365 2019» — це вже четвертий річний щоденниковий проєкт, який художник поступово створює протягом кожного дня конкретного року (2013, 2015, 2017, 2019). Цього разу використані олівець та папір. Здавалося б, найпростіші матеріали, проте у простоті відкривається сила і глибина та неминучість буденності. 365 думок, спостережень, тонких, іноді чорних жартів.
Гід склала Варвара Лозко