Сучасна техніка стає все тоншою та легшою. Це вимагає нових рішень та технологічних проривів у галузі електроніки – і, здається, один з таких здійснили вчені з Лінчепінзького університету. Як повідомляє Technology.org, у своєму  дослідженні вони показали, що за допомогою вільних електронів плазми можна створювати надтонку металеву плівку, з якої виготовлятимуть плати для техніки нового покоління.

Плазма — це особливий стан матерії, в якій електрони відриваються від молекул, створюючи іонізований газ. У повсякденному житті ми бачимо плазму у деяких лампах та екранах (не кажучи вже про звичне полум’я). Команда вчених Лінчепінзького університету змогла використати ці вільні електрони для створення неймовірно тонкої металевої плівки.

Зазвичай настільки тонка фольга отримується у вакуумі, за допомогою молекулярної пари, в якому є потрібні для кінцевого продукту атоми. Атоми реагують із поверхнею, на якій має утворитися металева плівка. Такий метод називається хімічним осадженням з парової фази. Проте така реакція можлива лише з тими молекулами, що готові «ділитися» електронами з іонами металів.

«Ми зрозуміли, що поверхневі хімічні реакції потребують вільних електронів, які є у плазмі. Ми почали експериментувати з молекулами-прекурсорами та іонами металів, даючи їм опинитися на поверхні та притягнути електрони з плазми»,

— каже один з учасників команди, Генрік Педерсен (Henrik Pedersen).

Дослідження команди описує роботу з неблагородними металами: залізом, кобальтом та нікелем, з яких було найважче створювати плівку. Традиційні реакції ХОПФ для них вимагали дорогих реагентів, були нестабільними та складними. Використання плазми допомагає позбутися цих реагентів і значно спростити і здешевити процес.

Дослідники вже отримали грант від Шведської дослідницької ради та продовжують свою роботу.

Текст: Дар’я Цепкова