Бухарестська бієнале 2022 року існуватиме у віртуальній реальності й обиратиме митців і мисткинь на основі big data. Організатори оголосили, що десята їхня мистецька подія відрізнятиметься форматом від усього, що світ бачив раніше. Куратором Бієннале-2022 стане штучний інтелект, якого назвали Джарвіс (Jarvis) — на честь його вигаданого «кузена» з коміксів про Залізну людину.

Штучний інтелект розробляє віденська студія Spinnwerk. Поки що вони працюють над тим, щоби Джарвіс міг висловлювати короткі концепції на пару речень. Проте потім, як каже засновник Spinnwerk Разван Йон (Razvan Ion), він «використовуватиме глибинне навчання, щоби самостійно набувати знань із баз даних університетів, галерей і мистецьких центрів». Джарвіс робитиме це, щоби обирати мисткинь і митців для участі в бієннале. Йон зауважує, що йому доведеться покластися на те, що інформація в базах даних є повною та достовірною, й організації готові нею ділитися.

Бієнале відбудеться у віртуальному форматі, у галереї віртуальної реальності Spinnwerk, що буде відкрита у жовтні 2020 року. Тож відвідати її зможуть люди з усього світу, навіть не полишаючи своїх домівок. А для тих, у кого немає окулярів віртуальної реальності, у Бухаресті та Відні встановлять VR-кабінки, де люди зможуть віртуально відвідати виставку. «Люди реагуватимуть інакше і відчуватимуть інакше після того, як зануряться у наш наратив», — каже Йон.

Куратором дев’ятої бухарестської бієннале, що має назву «Прощання з дослідженнями» (Farewell to Research) все ще буде людина, Генк Слаґер (Henk Slager). Вона мала би вже відкритися, але через карантин також перемістилася до віртуального простору (хоч ще й не до віртуальної реальності). Бієнале буде відкрита онлайн 28 червня.

Текст: Дар’я Цепкова