Уже є багато засобів переробки колись «вічних» відходів: пластику, гуми та різних полімерів. Нещодавно вчені з Масачусетського технологічного університету додали до них ще один. Цього разу для виробництва високотехнологічних речовин і деталей вони використали дьоготь.
Як повідомляє для Technology.org професор Джеффрі Гроссман (Jeffrey Grossman), який очілює команду, застосований ними спосіб годиться для будь-яких нафтопродуктів, що є скам’янілими органічними рештками, тобто складними карбоновмісними молекулами. До того ж, він дозволяє ретельно контролювати фізичні та хімічні якості отриманих матеріалів: електропровідність, пористість тощо. На думку Гроссмана, молекули скам’янілої органіки — це «мозаїка», що складається у набагато кращі варіанти речовин, аніж видобуті в інший спосіб.
За допомогою лазерного відпалу ці складні молекули наносяться дуже тонкими шарами на спеціально підготовані поверхні. Замість того, щоби, як у традиційному процесі переробки, розбивати молекули на простіші частинки, тут учені використовують їх такими, як вони є. Це дозволяє взяти все найкраще від унікальних особливостей таких буденних матеріалів як дьоготь або вугілля. Змішуючи різні молекули у певних пропорціях, можна створювати матеріали «на замовлення»: не підлаштовуючи проєкт під характеристики уже існуючих речовин, а отримуючи нову із потрібними властивостями.
«Ми маємо цю розмаїту та хаотичну «кормову базу», але вона така дешева і така багата на корисні хімічні речовини. Ідея в тому, щоби зрозуміти її достатньо добре, освоїти прості та масштабовані інструменти та скористатися цим розумінням, щоби створити для себе щось нове»,
— стверджує Гроссман.
Команда вже опублікувала своє дослідження та наразі працює над масштабуванням його для промисловості.