На відміну від звичних нам годинників, біологічні даються нам від народження. Хай вони і пристосовуються до умов, у яких ми живемо і зростаємо, та «жайворонки» лишаються «жайворонками», а «сови» — «совами». Проте іноді через різні чинники режим збивається настільки, що впливає на якість життя людини. І, як повідомляє Technology.org, учені з Університету Нагоя готуються запропонувати дещо ефективніше за снодійне та вправи, щоби це виправити.

Команда вчених відкрила дві малі молекули — KL101 та TH30, які, згідно з їхніми дослідженнями, можуть подовжити нашу біологічну добу. Ці молекули взаємодіють із протеїнами CRY1 та CRY2, які є одними з «коліщаток» людського циркадного годинника. На рентгенівській кристалографії дослідники побачили, як саме молекули приєднуються до протеїнів і змінюють їхню роботу. Цікаво, що вони ж відповідають за утворення бурого жиру, тому, можливо, ліки від порушень сну стануть також ліками від проблем із вагою.

Звісно ж, говорити про повний контроль над циркадними ритмами рано, бо вони є сукупністю різних процесів, що постійно взаємодіють у тілі. Як і у справжньому годиннику, в біологічному — сотні деталей, кожна з яких відповідає ще за щось. Саме тому на порушення сну радять звернути увагу при багатьох інших, на перший погляд не пов’язаних захворюваннях. І тому вчені так старанно вивчають таку, здавалося б, «буденну» проблему як безсоння, або збитий режим.

Команда з Університету Нагоя продовжуватиме свої дослідження та повідомлятиме про проміжні результати. Стежте за оновленнями!

Текст: Дар’я Цепкова