Навесні час відчувається майже фізично – на очах світ зазнає таких трансформацій і змін, які здавались неможливими ще місяць тому. Виставки у картинних галереях та музеях в  березні здебільшого про це – про роботу з часом, та роботу часу. І, звісно, про ріст й життя.

Ми підготували для вас митецький гід на березень, щоб кожен сам відчув: весна й мистецтво – про одне й те саме.


Одеса

Що важливо. Виставка про та за участі людей із синдромом Дауна

Коли: 6-31 березня
Час роботи: 12:00-19:00, неділя – 12:00-18:00. Вихідні – понеділок, вівторок
Адреса: Музей сучасного мистецтва Одеси. Вул. Леонтовича, 5

Українські та німецькі митці об’єдналися, щоб разом подумати над запитанням: «Що важливо» – для людей з/без синдрому Дауна? Відповіді здадуться відвідувачам напрочуд близькими. Вино. Кохання. Піца. Почистити зуби зранку. Близькість. Доторки. Сніг.

Близько 40 робіт, серед яких – картини, інсталяції, фотографії, скульптури – форми найрізноманітніші, відповіді – про одне й теж. Також у рамках виставки діє кіноклуб, де глядачі зможуть переглянути кілька кінострічок, у яких головні герої це люди із додатковою хромосомою, а потім – поділитися думками з присутніми.

Тарасова колекція в уявному музеї

Коли: 15 березня – 15 квітня
Час роботи: з неділі по четвер – з 10:30 до 17:30, у п’ятницю та суботу – з 12:30 до 20:00
Вихідний – вівторок
Адреса: Одеський художній музей, вул. Софіївська, 5а
Вартість квитка – входить у вартість основної експозиції (70 гривень)

Вперше в Одеському художньому музеї представлені роботи колекціонера Тараса Максим’юка. Він понад 50 років збирає роботи українських художників, та україники. Відвідувачі побачать картини Михайла Жука, в тому числі одне з найвідоміших його полотен – «Біле й чорне», роботи Марії Примаченко (в тому числі ті, що виставляються вперше). Також на виставці представлена й колекція публіцистики – українські видання минулого століття, листівки, журнали.

Організатори підкреслюють, що колекція такого масштабу виставляється в музеї вперше.


КИЇВ

Ксенія Гнилицька. Алебастровий атлас. Живопис, відео

Коли: 13 березня – 12 квітня
Час роботи: 11:00 – 20:00, без вихідних
Адреса: галерея The Naked Room, вул. Рейтарська, 21
Вхід вільний

Промислові будівлі, спальні радянські райони, заводи й фабрики, що колись були матеріальним втіленням надії на світле майбутнє, а тепер радше стають неминучими декораціями. У своїх роботах Ксенія Гнилицька художньо досліджує спадок  радянського архітектурного модернізму.

Додати у проект об’єму допомагав і Олексій Биков – архітектор, який, крім того, досліджує модернізм у радянській архітектурі. На виставці представлені роботи, створені художницею за останні 8 років, а також відеоекспозиція. Саму художницю теж можна буде застати у галереї та в форматі Naked Talk – вигаданому засновницями галереї для таких зустрічей – дізнатися більше про її роботи.   

Євген Самборський: «СЕ 049201»

Коли: 15 лютого – 23 березня
Час роботи: 11:00 — 18:00, вихідні — понеділок, вівторок
Адреса: Voloshyn Gallery, вул. Терещенківська, 13
Вхід вільний

Серія робіт художника Євгена Самборського – про природу, але в тому числі – про природу метафор. Так, колажні елементи – паспорт, купюри, кредитні картки на його роботах стають знаками відображення речей, своєрідними антиподами їхнього природного стану.

Роботи виконані у колажній техніці, і тому тло однієї картини наче стає фоном для іншої, й через нашарування та поєднання різних елементів приходить до цілісності.

Євген Самборський запропонував погляд на цю серію картин та робіт як на гру, у якій рослинні декорації та знаки причетності до «людського світу речей» являються цілком рівноправними учасниками, й визнають головним лише одного – глядача.

Василь Бажай. «DE-TERMINO»

Коли:  28 лютого – 19 березня
Час роботи: 11:00 – 19:00, вихідні — субота, неділя
Адреса: Karas Gallery. Андріївський узвіз, 22а
Вхід вільний

Це своєрідний експеримент з числами, живописом та різними техніками. На виставці представлені роботи, написані 21 рік тому, чи точніше – створені й покладені на дозрівання. А по-справжньому завершеними, визрівшими новими цінностями – вони стали лише зараз, коли набули часової глибини, нашарувань нових ідей та поглядів автора.

Автор звертає увагу, що картини знаходяться вже не в тому часо-просторовому вимірі, де створювались, а разом з тим перейшли цю межу, здійснили стрибок крізь 21 рік. Такий їх особистий термін для дозрівання у цілісну колекцію, особисте авторське  DE-TERMINO.


ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Жи.Zа межами підсвідомості

Коли:  7 – 30 березня
Час роботи: 12:00 — 19:00, вихідний — понеділок
Адреса: галерея MASLO. Староконстянтинівське шосе, 20/3, Хмельницький

Київська художниця Поліна Щербина експериментує не тільки з формою та кольором, а ще – з часом. Її картини мають такий вигляд за рахунок нашарувань фарби, частин робіт, їх шліфування, а потім вибіркового знищення елементів. Це своєрідний прийом, яким авторка пропонує подумати над запитанням – що реальне, а що нам здається реальним? Й – умовно – чи може щось цілком реальне так і не знайти собі місце в самій реальності?

«Це не тільки мої роботи, ще – часу. Я – радше експериментатор, щоправда, дуже уважний і терплячий», — коментує експозицію авторка


ХАРКІВ

Civitas. Art exhibition Barbudaz

Коли: 4 – 17 березня
Час роботи: 09:00 – 16:00 (прив’язаний до графіку навчання студентів)
Адреса: HuppromLOFT. Вулиця Мистецтв, 11

Життя Мегаполісу, причому не з взірцевої його сторони – тут і чорна металургія, й карнавальні атрибути. Та неправильно це було б назвати зворотною стороною життя великого міста – радше тією частиною, якої наче й пишаєшся, але гостям показувати – не дуже зручно.

Та тут годі шукати романтизації промислових заводів, чи естетику важких об’єктів – роботи цього художника ближчі до роздумів в сфері політики чи економіки, і разом з тим – це потужне художнє висловлювання, готове до діалогу.


ЛЬВІВ

Виставка Людмили Давиденко

Коли: 22 лютого – 17 березня
Адреса: Мистецька галерея Гері Боумена. Вул. Наливайка, 18
Вхід вільний

Експозиція продовжує серію картин художниці, виконану у техніці, яку сама мисткиня називає «ризомою» — лінійним нашаруванням, сплетінням ліній.  Це нагадує звязки коренів дерев під землею – коли те, що видається на поверхні прямим, заглиблюючись набуває нових переплетінь і зв’язків.

Самі полотна радше нагадують мапи, які ще потрібно дешифрувати, щоб зрозуміти, що саме знаходиться на поверхні, а що – так і залишиться в глибині, невимовленим.

Впродовж місяця гід буде доповнюватись. Прес-релізи виставок можна надсилати на адресу contact@www.prostranstvo.media   

Текст: Оксана Грушанська