Українські художники заливають двигуни розплавленим склом, створюють кольорові світи у віконечку Excel, ночують за лаштунками телешоу та шукають четвертий вимір. Все заради того, щоб на початку цієї зими вам було, щонайменше, куди піти. Щонайбільше – з чим вийти.
Щоб не заблукати чорно-білими лабіринтами зимових вулиць, ми склали для вас гід картинними галереями України.
Авангард: У пошуках четвертого виміру
Коли: 15 грудня 2018 – 6 квітня 2019 року
Працює з 10.00 до 21.00
Адреса: M17 Contemporary Art Center. Вул. Антоновича 102-104, Київ
Квиток від 100 грн.
Це вперше тема українського авангарду розкривається так масштабно: роботи художників-авангардистів, авангардна музика початку ХХ століття, кіносеанси, а також – лекції, зустрічі з митцями та мисткинями і форуми.
Відвідувачі зможуть побачити роботи Давида Бурлюка, Олександри Екстер, Олександра Богомазова, Василя Єрмилова, Анатолія Петрицького, Бориса Косарева, Олександра Родченка, Марії Синякової та Віктора Пальмова. А команда Front Pictures представить анімаційну версію найбільш впізнаваних робіт світового авангарду: ціле шоу зі звуковим супроводом.
Свій простір
Коли: 30 жовтня 2018 – 6 січня 2019 року
Працює з 12:00 до 21.00. Вихідний — понеділок
Адреса: PinchukArtCentre. Вул. Велика Васильківська/Басейна 1/3-2, Київ
Вхід вільний
Виставка про те, яке місце займає жінка в українському просторі. Візуального представлення цього простору серед робіт глядач не знайде, та й загалом, вийде радше з більшою кількістю запитань, аніж відповідей: який він, безпечний простір? Що робить те чи інше місце комфортним для всіх загалом і для жінок зокрема? Наявність квітів? Близькість до природи? Велике ліжко? Обійми? Облаштоване робоче місце?
На виставках представлені роботи Катерини Білокур, Жанни Кадирової, Катерини Єрмолаєвої, Анни Звягінцевої, Маргарити Жаркової, Оксани Казьміної, Алевтини Кахідзе, Аліни Клейтман та інших художниць і художників. Сам простір досліджується під трьома різними кутами – як фізичне явище, внутрішнє самовідчуття і історичний контекст.
Олексій Сай: Що я тут роблю?
Коли: 15 листопада – 16 грудня
Працює з 11:00 до 18:00, Вихідні — понеділок, вівторок
Адреса: Voloshyn Gallery. Вулиця Терещенківська, 13, Київ
Вхід вільний
Виставка робіт, виконаних у програмі Excel – типовій офісній програмі, яка, напевно, серед усього пакету Microsoft Office найменше асоціюється з мистецтвом. Але Олексій Сай ставить це твердження під сумнів – і створює цикл картин, не виходячи за межі свого монітору: підганяє до потрібного розміру стовпчики і рядки та зафарбовує їх. Подібна монотонна праця є сама по собі й перфомансом на офісну тематику, коли працівникам доводиться виконувати однотипні завдання, що вимагають точності. Сам художник сприймає офісну роботу як пережиток минулого, що має залишитись саме там, де 95 Windows та пасьянс «Павук».
Леонід Колодницький «Back to Black»
Коли: 22 листопада – 11 грудня
Працює з 11:00 до 19:00. Вихідні — субота, неділя.
Адреса: Karas Gallery. Андріївський узвіз, 22а, Київ
Вхід вільний
Відмова від інших кольорів, окрім чорного, для автора – справа принципу. Він нарікає на диктатуру кольорів, коли за яскравими фарбами губиться зміст, і тому у своїх роботах повертається до «дикого» чорного. Лаконічного, як малюнки на стінах печери, не обтяженого додатковими значеннями і підтекстом. Виставка – це спроба митця відтворити первісний феномен творчості, коли кожна лінія була цілісною сама по собі й несла смислове, емоційне та інформаційне навантаження.
Юрій Денисенков «BACKSTAGE»
Коли: 17 листопада – 8 грудня
Працює з 12:00 по 19:00. Вихідний — понеділок
Адреса: галерея MASLO. Староконстянтинівське шосе, 20/3, Хмельницький
Серія живописних картин, на яких представлено життя «по іншу сторону камери». Знімальні павільйони з майже розібраними декораціями, зірки без гриму, склади з реквізитом – зображення далекі від тих ідеальних, часом й гламурних кадрів, які глядач звик бачити на екрані.
Неприкрита реальність закулісся, яке художник досліджував протягом 10 років, поки працював на телебаченні. У центрі – прірва між зображенням на екрані та процесом створення цього зображення, що часто далеко від гармонії форм та кольорів.
«Чорним по білому» Владислав Кришовський, Владислав Шерешевський
Коли: 29 листопада – 9 грудня
Працює з 11:00 по 19:00. Вихідний — понеділок
Адреса: Український центр сучасного мистецтва «Білий світ». Вул. Пушкінська 21, Київ
Вхід вільний
Виставка художників-бешкетників, у яких «чорний гумор» та «світлий розум». Графіка Владислава Кришовського та живопис Владислава Шерешевського об’єднанні саме цим настроєм, емоційністю – дитяча наївність у поєднанні з професійним перфекціонізмом.
Крім візуальної частини, у роботах обох Владиславів присутній і текст: короткі в’їдливі вислови одного та фрази-пасхалки іншого. Схованка у головоломці, головоломка в картині, картина – перед очима глядача, який ще не знає, що з ним почали гру, ледве він переступи поріг виставкової зали.
Сузір`я: Олег Соколов, Микола Лукін
Коли: 29 листопада 2018 – 3 січня 2019 року
Працює з 11:00 до 19:00. Вихідний — понеділок
Адреса: Dymchuk Gallery. Вулиця Ярославська, 21, Київ
Одеський художник нонконформіст 60-х Олег Соколов та молодий і зухвалий Микола Лукін – це нові постаті проекту «Сузір’я», де куратори «зіштовхують» художників з різних епох, але одного світу.
В роботах обох – експерименти з матеріалом, текстурою, кольором та подачею.
Олег Соколов – один з перших одеських художників-синестетів: шукав зв’язки не лише між формою та кольором, а й між кольором і звуком, геометричними фігурами та музикою. Звідси у його роботах простежується ритмічність та циклічність, різноманітні експерименти з кольоровими плямами.
Більшість робіт Миколи Лукна – суміш дитячих вражень та дорослих страхів, звідси – самотні фігури у великих порожніх, проте яскравих містах, люди-напівзвіри, напівпривиди, що присутні у світі не зажди повністю, часто – однією ногою, а то й однією лапою, чи діти, що левітують на велосипедах.
Anonymous by Artur Mloian
Коли: 4-19 грудня
Працює: 15:00 – 19:00 (вт-пт); 12:00 – 19:00 (сб, нд). Вихідний — понеділок
Адреса: Gallery 83. Вул. Тарасівська 3А, Київ
Підглядати за невидимим, це, здається, одна з улюблених справ художників. Принаймні, Artur Mloian цим і займається. Його виставка – це спроба зняти відбиток з камери серця: враження, сну, думки, ще неясної, без чіткого контуру, але з наміром існування. Під його картинами немає пояснень, і це не випробування для глядача на тему: «здогадайтесь самі», а радше запрошення взяти участь у спів-творчості, самому створити пояснення до зображеного. Крім того, художник наполягає на усамітненні глядача й картини, щоб нічиї інтерпретації не заважали віднайти відгук того, хто дивиться, в самому собі.
Виставка Оксани Мась «Квантова молитва»
Коли: 2-15 грудня
Працює з 11:00 до 20:00
Адреса: галерея Invogue, вул. Катерининська 25, Одеса
Вхід вільний
Шість автомобільних двигунів було знищено заради мистецтва – їх залили розплавленим склом під час 55-го Венеційського бієнале. Залізо двигуна почало плавитись під дією високої температури. У цей момент – зіткнення металу й скла – відбулась не просто фізико-хімічна реакція. Художниця Оксана Мась візуалізувала таким чином зіткнення духу й матерії. Магнетичні фотографії цього процесу складають одну з частин виставки «Квантова молитва».
Друга частина – це своєрідні сторінки з щоденнику. Щодня впродовж року художниця створювала по роботі, а в результаті отримала не лише мистецькі твори, а й таку собі психоаналітичну практику, результатами якої готова поділитися.
Виставка графіки Богдани Давидюк «Спрощення і надбудови»
Коли: 16 вересня — 16 грудня
Працює з 10:00 до 21:00
Адреса: «Книжковий Лев». Проспект Шевченка 14, Львів
Ілюстраторка та художниця Богдана Давидюк по-своєму дивиться на слова. Вона не шукає у них підтексти, а сприймає буквально. А тоді – зображає цю буквальність у своїх роботах. Часом результат іронічний, часом – жорстокий. Але погляд відірвати неможливо (цікаво, як би цю фразу зобразила Богдана Давидюк?)
Виставка Марії Примаченко «Авангард. Модерн. Наїв»
Коли: 2 листопада – 3 лютого 2019 року
Працює з 11:00 до 19:00. Вихідні — понеділок, вівторок
Адреса: Музей українського живопису. Вул. Троїцька площа 5а, Дніпро
Квиток: 75-100 грн.
Авангард як головну тему виставки обрав й Музей українського живопису у Дніпрі. Тут вперше представлені роботи Марії Примаченко, Василя Довгошиї, Параски Власенко, Катерини Білокур, Евмена Пшеченко та Ганна Собачко-Шостак. Роботи професійних художників та народних майстрів створюють, як стверждують організатори, цілісне уявлення про те, як творили та що писали митці України на початку ХХ ст..
Текст: Оксана Грушанська