Аніме на картинах з Радянським гербом, люди, з яких проростають квіти, 300 півників-спартанців – якщо ви досі не знаєте, яке відношення ці образи мають до українського мистецтва – саме час це виправити. Чим дивуватимуть та приваблюватимуть українські картинні галереї у листопаді – читайте далі.

Спецфонд: Репресоване мистецтво. Одеса

Коли: 21.09 – 19.11

Працює з 10.30 до 17.30, вихідний – вівторок

Адреса: Одеський художній музей. Вулиця Софіївська, 5 А

Наприкінці 1930-х років більш ніж 80 робіт із зібрання Національного художнього музею було законсервовано та на довгі роки приховано від публіки в так званому «спецфонді». Олександр Богомазов, Тимофій Бойчук, Оксана Павленко, Давид Бурлюк та багато інших – все це були «небажані» митці, чия творчість не задовольняла партійні інтереси.

Доповнена творами із зібрання Одеського художнього музею, виставка «Спецфонд» вперше в історії Незалежності пропонує глядачам максимально повний та чесний огляд «забороненого», репресованого мистецтва. В рамках виставки діє лекторій.

Твори Євгена Лисика «Інші», Львів

Коли: 26.10 – 10.11

Працює з 10:00 до 22:00 щодня

Адреса: Мистецьке Об’єднання «Дзиґа». Вулиця Вірменська, 35

Вони – інші. У них свої правила, турботи та закони. Й тому так часто уважне око художників спостерігає за ними. Євген Лисик не просто спостерігав – змальовував, відтворював та переміщав у новий контекст. У цій виставці зібрані його графічні та малярські роботи, в яких простежується анімалістична тематика.
Євген Лисик – сценограф, й основна частина його робіт – це декорації до різноманітних вистав та п’єс. Відчуття простору поєднується з відчуттям кольору, що в цілому створює нові інтерпретації звичного природного оточення. Інші.

On the Top! Ніна Мурашкіна | XavierEscala, Харків

Коли: 01.11 – 02.12

Працює з 12:00 до 20:00. Вихідний – понеділок

Адреса: ЄрміловЦентр. Площа Свободи, 4

Ніна Мурашкіна досліджує еротичність та сексуальність людських тіл, через них більше дізнається про себе та розповідає про інших. Наповнена фемінними образами, виставка збуджує та хвилює уяву. Тут казковість поєднується зі сторінками щоденнику, на яких детально розписані еротичні образи, а чуттєвість мисткині – з зухвалістю. Сама Ніна Мурашкіна характеризує свою творчість як «болючу жіночність».

На виставці представлена й спільна робота з іспанським художником Xavier Escala, «Я дуже соромлюся», ідея якої – показати глядачеві сором’язливість як щось неприроднє та нав’язане і дозволити собі бути відвертим. Загалом в експозиції будуть представлені нові твори художниці разом з роботами з колекцій Павла Мартинова, Бориса і Тетяни Гриньових, Костянтина Кожемяки і Павла Гудімова.

Metropolis. Минулі утопії майбутнього. Львів

Коли: 23.10.2018 – 20.01.2019

Працює з 12:00 – 18:30. Вихідний – понеділок

Адреса: Центр Архітектури, Дизайну та Урбаністики Порохова ВЕЖА. Вулиця Підвальна, 4

Погляд з минулого на майбутнє – яким уявляли його графіки, художники, ілюстратори? Яким бачили науковці та письменники-фантасти? Зібрані відповіді презентуються у новій виставці куратора Павла Гудімова.

На виставці представлені статичні та інтерактивні роботи. Так, наприклад, є оригінал гравюри Джованні Баттіста Піранезі, а з частини гравюр створений своєрідний інтерактив: подорож по тюремним підземеллям, якими він їх собі уявляв.

Відвідувачі зможуть подивитись фільм «Аеліта» про політ на Марс; стрічку з Чарлі Чапліном «Механічний балет», де він уявляє себе механічною людиною. Також створено добірку утопічних проектів українських архітекторів Олександра Власова, Олексія Тація та Дмитра Чечуліна. З 8-го листопада (Міжнародного Дня Урбаністики) в рамках виставки почне працювати й лекторій.

Проект Kinder Album «Не для розголосу: секретно і цілком таємно». Київ

Коли: 11.10 – 11.11

Працює з 11:00 до 18:00, Вихідні – понеділок, вівторок

Адреса: Voloshyn Gallery. Вулиця Терещенківська, 13

Розгадати таємницю інкогніто, підключити уяву, загострити всю свою уважність, щоб відшукати причинно-наслідкові зв’язки там, де їх може й не бути. Здається, Kinder Album сумістила разом детективні загадки, мистецьку допитливість та дитячу бешкетність.

Kinder Album змовницьки пропонує альтернативну хроніку подій, що могла б відбутися з відомими особистостями: як реальними так і вигаданими. У представлених роботах мисткиня нехтує законами логіки та по-новому дивиться на відомі факти. «А що, якщо…», — здається, ця фраза і увімкнула уяву художниці на повну.

У вже впізнаваному, дитячому стилі художниця переосмислює події, які відбувалися з відомими персонажами. Втім, якщо одних впізнати легко (як, до прикладу, Володимира Набокова чи Мерлін Монро) то щодо інших можуть виникнути питання: «це взагалі хто? Я його знаю – чи художниця вигадала цього героя сама?». Глядач матиме змогу повправлятися у розгадуванні загадок та перевірити самого себе на знання культових персонажів.

Юрій Болса. «Живи, не бійся». Київ

Коли: 18.10 – 25.11

Працює з 11:00 до 19:00. Вихідний — понеділок

Адреса: Dymchuk Gallery. Вулиця Ярославська, 21

Сучасна побутова культура пострадянського простору: автор перекладає різні фрагменти світу, у якому живе з мови «тут і зараз» на мову «а що, якщо б». Він прискіпливий та іронічний, і дещо вигадник – як інакше зображати ту дійсність, яку ніколи не бачив вживу? Так, наприклад, на одній картині поруч зображені СейлорМун, Чорний Плащ та радянський офіцер. Сам художник назвав цю виставку своєрідною відповіддю його матері, яка постійно розповідала, як добре жилося у Радянському Союзі.

Олександр Ройтбурд «Passe-partout». Київ

Коли: 31.10– 13.11
Працює з 11:00 до 19:00
Адреса: Галерея ДУКАТ. Вулиця Рейтарська, 8 Б

Свою виставку презентує й містик української арт-сцени Олександр Ройтбурд. «Паперовий цикл» — це своєрідні відфільтровані образи мислення українського художника. І хоча роботи виконані на папері, автор не визначає їх як графіку, а називає «light-варіантом» живопису. Він працює з елементами простору та кольору, вмикає асоціативне мислення глядачів й заманює у ментальні лабіринти.

Каталін Голло. «Рівновага». Ужгород

Коли: 7.11 – 18.11

Працює з 11:00 до 20:00. Вихідний – понеділок

Адреса: ILKO Gallery. Вулиця Кошицька, 28

Графічні роботи угорської художниці. Шрифти, лінії, колір – все працює на баланс та рівновагу. Як зовнішню, так і внутрішню. Вона пропонує глядачам самим обрати кут зору, нехай і самий немислимий, й відтак, втративши рівновагу у світі фізичному – віднайти її у світі емоцій та думок.

Хмельницька виставка. Дніпро

Коли: 26.10 – 08.12

Працює з 12:00 до 20:00. Вихідні – неділя, понеділок

Адреса: Артсвіт. Вулиця Січових стрільців, 4а

До початку грудня в дніпровській галереї Артсвіт можна буде передивитися спільний із арт-центром «Масло» проект, «Хмельницьку виставку», за результатами Міжнародної фотографічної резиденції під кураторством київського письменника Олександра Михеда. В рамках резиденції три митці з трьох різних країн спробували створити колективний портрет міста Хмельницького.

Валерій Мілосердов (Україна) представив фотографічне дослідження «Засоби зв’язку», про формування зв’язків в українському суспільстві. Маріуш Форецькі (Польща) вивчав міські механізми, подорожуючи, а Олексій Шинкаренко (Білорусь) створював нові контексти для старих фотографій, 50-80-х років.

PivnykyTime 300 spartans. Хмельницький

Коли: 20.10 – 20.11

Працює з 12:00 по 19:00. Вихідний – понеділок

Адреса: галерея MASLO. Староконстянтинівське шосе, 20/3.

Залучати до мистецтва випадкових перехожих, не перевантажувати зайвими деталями та інформацією, дозволити глядачеві бачити у роботах те, що йому хочеться, а не те, що вкладав митець – молодий художник PivnykyTime втілив всі ці принципи у новій виставці.

 Триста кольорових півників-спартанців готові сприйняти будь-яку глядацьку інтерпретацію. Сам художник належить до представників паблік-арту, тож ця виставка буде зрозумілою навіть непідготовленому глядачеві.
Сама акція є дещо іронічною, і не лише через представлення спартанців у формі голів півнів, а й через контекст, вкладений автором – прообразом спартанців він обрав не персонажів Геродота, а героїв книжки Френкі Міллера «300. Графічний роман».

Текст: Оксана Грушанська