Різдвяні янголи з посмішкою Грінча-викрадача Різдва; вершина гори, яка впирається в стелю; ложечки для желе за ціною діамантової прикраси та уроки крутості від молодих художників – українські галереї на початку року вирішили не розмінюватись на дрібниці.

Ми впевнені, що ви знаєте, як зробити новорічні канікули веселими. Ми підкажемо, як зробити їх ще й красивими. Куди сходити за порцією мистецтва у січні – далі.

Київ

Андрій Шмирін «14 восьмитисячників»

Коли: 24 грудня 2018 – 28 лютого 2019
Працює з 09:00 до 20:00. Вихідні – субота, неділя.
Адреса: UA:HUB. вул.Мельникова, 42
Вхід вільний

Lera Litvinova Gallery представила експозицію «14 восьмитисячників» — серію картин українського художника, який зобразив 14 гір висотою понад вісім тисяч метрів. Експозиція вже увійшла до Книги рекордів України.
Цю серію Андрій Шмирін створював під враженням від історії українського альпініста Владислава Теризула. Він – один із 40 людей у світі, хто піднявся на кожну з вершин, висота яких перевищувала вісім тисяч метрів. Причому піднімався, не використовуючи кисневий балон.

Та у цій виставці багато кисню, від якого може почати крутитися голова – а може, це від усвідомлення висоти: вісім тисяч метрів над рівнем моря. Самі картини теж відповідають масштабності задуму – автор зобразив гори на полотнах висотою понад 2 метри.

Lera Litvinova Gallery паралельно представляє експозицію на своїй новій локації: вул. Набережно-Рибальська, 3. «Зона відгуку» — це проект, який досліджує взаємини між людьми, їх вміння бути щирими, як з незнайомцями, так і з рідними, та готовність шукати нові способи комунікації. Це своєрідна спроба осмислення комунікативних процесів сучасного суспільства.

Виставка «На десерт»

Коли: 28 грудня 2018 – 31 березня 2019 року
Працює: з середи по неділю: 10:30 – 17:30, понеділок та вівторок – вихідні. 1,2, 9 січня – музей не працює
Адреса: Музей Ханенків. Вул. Терещенківська, 15-17
Квиток: від 7 до 27 гривень

На десерт до завершення старого року і початку нового Музей Ханенків підготував для відвідувачів дещо солодке й вишукане, у прямому значенні цих слів. Як готували гарячий шоколад в кінці ХІХ століття? Якою ложечкою їли морозиво діти з королівської родини, та чим вона відрізнялась від посуду їхніх кузенів? Що дозволяє за першим поглядом визначити, що ця чашка – лише для зеленого чаю? Виставка «На десерт» здатна вгамувати і дослідницький, і естетичний голод.

Складається виставка з двох основних частин: у першій глядача знайомлять з посудом для кави, чаю та шоколаду, у другій – з тими предметами столу, без яких було важко уявити «десертне життя» — ємності для морозива та сиропів, переносні холодильники для лікерів, компотьєри, у яких подавали желе. Предмети складені у вишукану експозицію, яка імітує сервірування столу, що робить сприймання більш цілісним.

«Як бути cool»

Коли: 9 грудня 2018 – 6 січня 2019 року
Працює з 12:00 до 21.00. Вихідний — понеділок
Адреса: PinchukArtCentre. Вул. Велика Васильківська/Басейна 1/3-2, Київ
Вхід вільний

Поспішайте побачити! Молоді випускники курсу кураторів при PinchukArtCentre створили першу групову виставку. У роботах, які вони представили, митці досліджують питання крутості. «Як воно – бути крутим?», «що робити, щоб це було cool?», «на що ти готовий піти, щоб тебе визнали за крутого?» — вже традиційно художники більше запитують, аніж відповідають.

Та серед порад «як бути крутим» — займатися спортом (наприклад, пробіжкою на цвинтарі), кинути виклик відомому боксерові, влаштувати безалкогольну вечірку й багато читати. Так, можна навіть цитати у пабліках.
Виставка складається із кількох інсталяцій, фотоколажів та відео-монологів, які «занурені» у рожево-лавандовий, що називають кольором мілленіалів.

До списку учасників увійшли: Ірина Кудря, Станіслав Туріна-Жалок-Хитер-Безсовісний-Пійманий(?)-Раб Божий, Анна Бекерська, Ксенія Гнилицька, Катерина Берлова, Богдан Мороз, Добриня Іванов, Катя Лібкінд та Студія 12345678910.

On the Edge / Lviv – God’sWill

Коли: 14 грудня 2018 – 21 січня 2019
Працює з 8:00 до 23:00 (з кураторами – з 11:00 до 20:00)
Адреса: TheNakedRoom. Рейтарська 21

Нова галерея, що відкрилася у центрі Києва вже встигла зарекомендувати себе як комунікативний простір між художниками, кураторами та глядачами. Перша виставка складається з двох фото-серій: Олени Субач («На межі») та В’ячеслава Полякова («Львів – Божа воля»). Обидва митці досліджують українську провінцію, вдаються до творчого перефразування фотофактів та дають цілком чіткі інтерпретації власних робіт.
Єдиноріг із шин; жовто-блакитні гирі; ноутбук на фоні іконостасу; бабусі, що схожі на Діву Марію; графіті поверх мозаїки на сільських зупинках – деталі, знайомі тим, хто хоч раз виїжджав за межі міста-мільйонника. У виборі деталей, композиції та навіть кольористиці вражає те, що автори не вдаються до насмішки, скоріше – дивляться на такі елементи із допитливістю та уважною цікавістю. Без зверхності чи зухвальства – чистий захват.


Одеса

«ЕКСГУМАЦІЯ. Соцреалізм із зібрання ОХМ»

Коли: 15 грудня 2018 – 11 лютого 2019
Працює: з 10:30 до 17:30 у неділю, понеділок середу, четвер, з 12:30 до 20:00 – у п’ятницю та суботу
Вихідний – вівторок
Адреса: Одеський художній музей. Вул. Софіївська, 5а
Квиток: входить у вартість основної експозиції (70 гривень)

Виставка логічно продовжує попередню експозицію музею «Спецфонд. Репресоване мистецтво». Хоча роботи цих художників були прийняті владою, навіть більше – стали можливими завдяки ній, бо потрапляли під офіційно дозволений жанр соцреалізму.

Виставка – аж ніяк не аукціон жалю за втраченим, радше – чіткий та відсторонений погляд на те, що відбувалося. Це не погляд, з яким розглядають фотографії у дитячих альбомах, скоріше – погляд лікаря, якому потрібно оглянути пацієнта, щоб якомога точніше поставити йому діагноз.

Олександр Антонюк. Поза часом

Коли: 21 грудня 2018 – 31 січня 2019 року
Працює з 10.30 до 17.30, вихідний – середа
Адреса: Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім.. О. В. Блещунова. Вул. Польська, 19
Квиток: від 10 до 30 гривень

В оновленому виставковому просторі музею «Квартира №6» впродовж січня експонуватиметься виставка художника з Хмельницького Олександра Антонюка. У своїй творчості він активно звертається до міфологічних та релігійних тем, відтворюючи у оригінальній манері сюжети із Біблії та стародавніх єврейських оповідань.
Роботам Олександра притаманні яскраві кольори, графічність та особлива пластика, що викликає в пам’яті ілюстрації до казок та наївне мистецтво – але разом з тим вони є витонченими та колористично цілісними.


Харків

Антон Ткаченко. Номенклатура

Коли: 22 грудня 2018 – 22 січня 2019 року
Працює з 11:00 до 19:00, вихідний – неділя
Адреса: Харків. Муніципальна галерея. Вул. Чернишевська, 15

Художник Антон Ткаченко, здається, напряму сперечається з тезою, що минуле неможливо змінити. Принаймні, саме цим – зміною свого власного минулого – він і займається. Автопортрети, зроблені кілька років тому, стають арт-об’єктами, у які він вносить зміни зараз. Те саме відбувається і з роздрукованими фотографіями кількарічної давності, і з записками, отриманими листами та вітальними листівками.

Усього проект представлений в чотирьох секціях: «Я» — секція автопортретів, «Він та Вона» — секція портретів найближчих друзів, «Ми» — колажний альманах сімейної історії, «Вони» — так звані люди-привиди, які з’являються і зникають з життя, особливо не змінюючи його хід.


Львів

Ангели Різдва Марти Базак

Коли: 19 грудня 2018 – 31 січня 2019
Працює: з вівторка по п’ятницю: 10:30 – 17:00, в суботу та неділю: 10:00 – 17:00, вихідний – понеділок
Адреса: Львів. Палац Потоцьких. Вул. М. Коперніка, 15

Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького представила чи не найріздвянішу виставку. Ангели на картинах художниці Марти Базак радіють, сердяться, передражнюють тих, хто поруч, іронічно посміхаються чи виглядають так, наче задумали якийсь дотепний розіграш. Вони навряд чи потрапляють під уявлення про фразу «янгольський вираз обличчя».

Майстриня продемонструвала чи не всі техніки, якими володіє – тут і гобелени, і живопис, і графіка, і батік, і колажі. Переважають кольори, що традиційно асоціюються з Різдвом – червоний, зелений та золотий.

Графічна фантасмагорія «Світ мого маленького світу»

Коли: 15 грудня 2018 – 15 січня 2019 року
Працює: з 10:00 до 19:00
Адреса: Львів. Музей Ідей. Вул. Валова, 18 А
Вхід вільний

Дивакуваті вигадки молодої львівської художниці ERA Khelovneba, у яких вона більше заграє з собою, з власним підсвідомим, аніж зі стороннім глядачем. Кольорові плями, які трансформуються у строгі геометричні фігури, постаті, які вгадуються за переплетінням форм і кольорів і створюють цілі сюжети. Це повертає до часів, коли у дитинстві намагаєшся з друзями розгледіти за формою хмари – жирафа, слона у ванній чи перевернутий чобіт. Обираєш кут зору, трохи примружуєшся, вмикаєш уяву і фантазуєш.

У дорослій версії це більше схоже на проходження тесту Роршаха. На виставці представлено понад 80 робіт, які доповнені авторською поезією, тобто попри вільну асоціативність у сприйманні робіт – їх можна споглядати і як цілком конкретний месседж.

Текст: Оксана Грушанська