Що готує нам новий рік? Ми вирішили пошукати, які фестивалі готуються в Україні в 2019 році в галузях театру, кіно, літератури, музики та сучасного мистецтва. Склали календар на весь рік, знаходьте цікаві заходи у нашому дайджесті й позначайте дати в календарі. Інформація буде оновлюватись.

ТЕАТР

PRO.ACT FEST

1–3 березня 2019 р., Київ, Центр Леся Курбаса

PRO.ACT FEST запрошує до участі професійні та аматорські театральні колективи, що виконують вистави англійською мовою. Минулорічна програма фестивалю складалася зі спектаклів, тренінгів та перфомансів, а також нагородження переможців у вибраних номінаціях за результатами глядацького голосування. Заявки від потенційних учасників приймають до 31 січня 2019 року. Детальніша інформація за адресами: proenglishtheatre.com; fb.

Фестиваль театрів «Молоко»

2–5 липня 2019 р., Одеса, Одеський культурний центр

Вистави у виконанні театральних колективів з усієї України, майстер-класи, презентації книжок та арт-об’єктів — усе це відбувається під час фестивалю «Молоко», який увосьме проведуть у будівлі колишньої одеської джутової фабрики, переобладнаній організаторами на модерний театральний комплекс. У 2018 році програма, що складалася з найкращих класичних і сучасних п’єс, зібрала рекордну 12-тисячну аудиторію. Подати заявку на участь та дізнатись подробиці можна за адресою molokofest.com.

КІНО

XVI Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини DocuDays UA

22–30 березня 2019 р., Київ

Впродовж останнього тижня березня в Києві традиційно відбуватиметься фестиваль документального кіно, присвяченого правам людини, що входить до мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Після завершення конкурсної програми, що складається з двох міжнародних та однієї національної секції, найкращі фільми демонструватимуть у регіонах під час Мандрівного фестивалю. Цікаві подробиці для поціновувачів документалістики шукайте на сайті docudays.ua та сторінці DocudaysUA.

48-й Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість»

25 травня – 2 червня 2019 р., Київ

Започаткований у 1970 році, фестиваль «Молодість» складається з конкурсних та позаконкурсних програм: це короткометражні й повнометражні стрічки молодих режисерів, дитячі фільми та фільми, присвячені ЛГБТ-спільноті, ретроспективні покази й інші події. Цьогоріч відкриття фестивалю було перенесено з жовтня на кінець травня, а після його завершення розпочнеться проект «Дні Українського кіно», мета якого — показати сучасні вітчизняні фільми мешканцям невеликих міст України. Інформацію про це можна знайти на сайті: molodist.com.

IX Міжнародний фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі»

20–21 червня 2019 р., Одеса, Київ

До програми «Німих ночей» входять українські й закордонні кінострічки, що демонструють під музичний акомпанемент, складений сучасними музикантами. Фестиваль був заснований у 2010 році в Одесі, а від 2017 року також регулярно проводиться в київському Національному центрі Олександра Довженка. Адреса офіційного сайту: mutenightsfestival.com.

X Одеський міжнародний кінофестиваль

12–20 липня 2019 р., Одеса

Одна з головних кінематографічних подій України вже традиційно привертає увагу добіркою нових вітчизняних та зарубіжних фільмів. На ювілейному ОМКФ організаторами анонсована нова номінація: «Приз глядацьких симпатій» Національного конкурсу із нагородою 60 000 грн. Довідатися про програму фестивалю, подачу заявок та придбання абонементів можна на сайті oiff.com.ua.

XII Львівський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів LISFF Wiz-Art

19–25 серпня 2019 р., Львів, кінотеатр «Кінопалац»

Понад 100 найновіших короткометражних фільмів з усього світу в складі конкурсної програми та поза конкурсом покажуть у Львові на початку серпня. Відвідайте сайт wiz-art.ua, щоб стежити на новинами фестивалю або подати заявку на участь.

Рівненський міжнародний кінофестиваль «Місто мрії»

24–28 вересня 2019 р., Рівне

Міжнародний кінофестиваль у Рівному проводиться з 2016 року. Програма «Міста мрії» складається з різноманітних конкурсних номінацій, позаконкурсних показів, дискусій і майстер-класів. Інформацію про фестиваль шукайте на сторінці.

МУЗИКА

V Міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics

1–9 червня 2019 р., Одеса

Одеський міжнародний фестиваль класичної музики — це можливість наживо почути зірок світового масштабу, таких як Олексій Ботвінов, Робі Лакатош, Даніель Хоуп чи Майкл Гуттман. Концерти проходитимуть в Одеському театрі опери та балету й Одеській обласній філармонії; також запланований концерт просто неба на Потьомкінських сходах. Подробиці дізнавайтеся за адресою: odessaclassics.com.

Leopolis Jazz Fest

26–30 червня 2019 р., Львів

Колишній AlfaJazzFest, що торік змінив назву, за традицією проводиться на трьох сценах: у парку ім. Б. Хмельницького, на площі Ринок та на подвір’ї палацу Потоцьких. У 2019 році фестиваль зваблює відвідувачів виступом легендарного Чіка Коріа з проектом My Spanish Heart Band. Слідкуйте за подальшими новинами на сайті leopolisjazz.com.

III Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt

2–11 серпня 2019 р., Львів

Фестиваль LvivMozArt заснований відомою українською диригенткою Оксаною Линів і носить ім’я Франца Ксавера Моцарта, який впродовж 30 років жив і працював у Львові. Різноманітна й насичена програма проходить у десяти локаціях, серед яких і Львівська опера, і храм Апостолів Петра і Павла, і стара будівля трамвайного депо, перетворена на мистецький майданчик. Інформація про фестиваль опублікована на сайті lvivmozart.com/.

Koktebel Jazz Festival

6-8 вересня 2019 р., Київ, Труханів Острів

В певному сенсі невмирущий та, безсумнівно, легендарний джазовий фестиваль, що пережив вже кілька переїздів відтоді як почалася окупація Криму. На жаль, цього року він пройде не на морі — через підвищення орендної плати бази відпочинку у Чорноморську, де він проходив останні роки, «Коктебель» був змушений переміститися до Києва, і цього разу пройде на Трухановому острові. Але в будь-якому випадку, на незмінну якість програми це не вплине. Чекаємо на новини на сторінці фестивалю.

V Фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон у Одеській опері»

30 серпня — 15 вересня 2019 р., Одеса, Одеський театр опери та балету

На межі сезонів колектив Одеської опери за участі запрошених зірок порадує глядачів оперними й балетними виставами. Слідкуйте за новинами на сайті театру: opera.odessa.ua.

XIX Міжнародний джазовий фестиваль Odessa Jazz Fest

20–22 вересня 2019 р., Одеса

Це дев’ятнадцятий джазовий фестиваль в Одесі, якщо рахувати від першого «Джаз-карнавалу» 2001 року — і четвертий після смерті його засновника й директора Юрія Кузнєцова. Жанрове й географічне різноманіття учасників завжди вигідно виокремлювали Odessa Jazz Fest, тож не пропустіть цікавих оновлень на сайті jazzinodessa.com.

V Міжнародний музичний фестиваль «Золоті скрипки Одеси»

Вересень-жовтень 2019 р., Одеса

Визнані майстри й молоді музиканти зіграють на фестивалі, присвяченому «одеській» школі гри на скрипці, що була започаткована Петром Соломоновичем Столярським. Програму та інші подробиці буде опубліковано на сторінці OdessaGoldenViolins.

XIX Джазовий фестиваль Jazz Bez

Грудень 2019 р.

В рамках вісімнадцятого фестивалю Jazz Bez відбулося 50 концертів у 19 містах України, в 2018 до нього долучився й одеський Urban Music Hall. Сподіваємося, що організатори — львівський арт-центр «Дзиґа» — готують приємні новини на прийдешній рік; чекаємо на них на сайті jazzbez.org.

ЖИВОПИС ТА СУЧАСНЕ МИСТЕЦТВО

Odesa Photo Days 2019

17–21 квітня 2019 р., Одеса

До 2018 року фестиваль був відомий як «Odessa-Batumi Photo Days», але торік організатори оголосили, що беруть паузу для актуалізації українського контексту. Тема п’ятого фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days — «Точка зору//StandPoint». Заявки на участь у експозиції подали 192 авторів з 27 країн. Результати відбору оголосять на сайті thephotodays.org.

Kyiv Art Week

20–26 травня 2019 р., Київ

Під час четвертого Київського тижня мистецтва відбуватимуться міжнародний ярмарок KyivArtFair, виставки, наукова конференція, концерти й вечірки. Події наступного фестивалю будуть пов’язані спільною темою: «This is not a competition» («Це не змагання»). Шукайте подробиці на сайті kyivartweek.com.

Третій міжнародний фестиваль «Pavlovka pinholefest»

14 червня — 4 липня, Київ; 10-17 липня, Вінниця; 27 липня — 10 серпня 2019 р., Житомир

Київська Pavlovka Art Gallery вже втретє організовує фестиваль пінхолу — фотографії, зробленої без допомоги об’єктиву. Це давня фотографічна традиція, в якій фотоапаратом може стати будь-що — від коробки до старої праски, а результати вражають видовищністю та загадковістю. Після урочистої презентації в Музеї Гетьманства в Києві експозиція продовжить подорож ще двома українськими містами, Вінницею та Житомиром. Детальніше за посиланням: https://www.facebook.com/events/2254856538168079/.

VI Одеська бієнале сучасного мистецтва

Серпень 2019 р., Одеса

Шоста Одеська бієнале сучасного мистецтва мала відбутися в серпні 2019 року, проте навесні організатори об’явили про скасування заходу через брак коштів. Але в нас не піднімається рука видалити його з календарю — сподіваємося, наступного року Бієнале все ж відродиться. Офіційний сайт заходу: odesa-biennale.org.ua. Чекаємо на оновлення інформації!

Друга Бієнале молодого мистецтва

17 вересня – 31 жовтня 2019 р., Харків

Наслідуючи Фестиваль молодих українських художників, що відбувся у 2017 році в Києві, Бієнале оголосила open-call для митців віком до 35 років. Усі проекти поєднуватиме спільна тема: «Здається, я заходжу в наш сад». Новини та оголошення дивіться на сторінці заходу: Biennale2019.

ЛІТЕРАТУРА

VII Мистецький фестиваль «Ї»

3–5 травня 2019 р., Тернопіль

Триденний тернопільський фестиваль поєднує різноманітні мистецькі заходи в рамках чотирьох сцен: літературної, музичної, кіно-театральної та лекційної. Продаж квитків, програма й інша інформація на сайті festji.com.

IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

22–26 травня 2019 р., Київ, Мистецький арсенал

Щороку під час «Книжкового Арсеналу» відбуваються ярмарок за участі понад 150 українських видавництв, зустрічі з відомими авторами, різноманітні мистецькі заходи. Темою дев’ятого фестивалю, за словами організаторів, буде «спільне буття на основі цінностей і домовленостей». Подробиці на сторінці artarsenal.in.ua.

XXVI Форум видавців

18–22 вересня 2019 р., Львів

Заходи чергового Форуму видавців пройдуть у львівському Палаці Мистецтв та більш ніж у інших 50 локаціях. Організаторами анонсовані літературний фестиваль, ніч поезії та музики, книжковий ярмарок та інші події. Чекаємо на оголошення теми фестивалю та інших подробиць на сайті bookforum.ua.

V Міжнародний літературний фестиваль в Одесі

26–30 вересня 2019 р., Одеса

Одеський літературний фестиваль запрошує на читання та зустрічі з українськими й зарубіжними авторами; окрема секція присвячена дитячій та юнацькій літературі. Адреса офіційного сайту фестивалю litfestodessa.com.

ТАКОЖ ВАРТО ВІДВІДАТИ:

Міжнародний фестиваль ГогольFest

27 квітня – 1 травня 2019 р., Маріуполь

Мультидисциплінарний міжнародний фестиваль сучасного мистецтва ГогольFest у 2018 році переїхав до Маріуполя й наступного року також пройде в цьому місті. Він традиційно охоплює п’ять напрямків: театр, музику, кіно, літературу й візуальне мистецтво. Актуальну інформацію від організаторів дивіться на сторінці gogolfest.org.

XII Міжнародний архітектурний фестиваль CANactions

17–18 травня 2019 р., Київ

Щорічний фестиваль CANactions — найбільша архітектурна подія в Україні. У 2019 році він буде присвячений дослідженню поняття «громада» як соціального та просторового феномену. Програма включає в себе лекції, дискусії, майстер-класи, виставки, кінопокази, а також конкурс молодих архітекторів. Подробиці можна дізнатися на сайті festival.canactions.com.

Міжнародний фестиваль PortoFranko

Середина червня 2019 р., Івано-Франківськ

Фестиваль у Івано-Франківську проводиться в поточному форматі з 2016 року. Востаннє він запам’ятався глядачам футуристичною оперою «AEROPHONIA» та низкою сміливих інсталяцій і перфомансів. Подробиці подій, що відбулися, та плани наступних експериментів можна дізнатися на сайті portofrankofest.com.

Другий український урбаністичний форум

21-22 червня 2019 р., Запоріжжя

Аналітичний центр CEDOS цього року вже вдруге організовує Український урбаністичний форум, на цей раз — у Запоріжжі. Впродовж двох днів міські активісти, архітектори, урбаністи та інші вивчатимуть на прикладі Запоріжжя, як розвиваються індустріальні міста. Реєстрація на форум відкрита до 18 червня. Детальніше — за посиланням https://urbanforum.org.ua.

Архітектурний фестиваль PROSTONEBA

26-28 липня 2019 р., Київ

Ще один архітектурний фестиваль відбувається в Києві в липні, на ВДНГ. Оснований в 2015 році, раніше він також відбувався у Чернівцях, Львові, Одесі. Фестиваль позиціонує себе як простір для спілкування та обміну досвідом архітекторів, дизайнерів, урбаністів та партнерів (виробників та забудовників) і включає доволі насичену програму. Тема цьогорічного фестивалю звучить як «Без Меж». Детальніше — на сторінці.

Фестиваль Bouquet Kyiv Stage

16-26 серпня 2019 р., Київ

Мультидисциплінарний фестиваль високого мистецтва поєднує у собі музику, живопис, літературу, кіно, театральне мистецтво, а також працює із соціальними напрямками: інклюзія, розбудова громадської дискусії. Вже на підготовчому етапі фестиваль передбачає цілу феєрію конкурсів та заходів, зокрема, присвячених звучанню Києва. Основні локації — Софія Київська та Золоті ворота. Кожен з десяти днів фестивалю включатиме купу різноманітних подій — повну програму та детальнішу інформацію можна знайти на сайті bouquetstage.com/.

Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM

4–8 вересня 2019 р., Київ

Найбільший в Україні показ авторської анімації проходитиме в Києві вчотирнадцяте. Він складатиметься з міжнародного і національного конкурсів, майстер-класів і лекцій, показів експериментальної анімації та відеоарту, тематичних позаконкурсних скринінгів та дитячої програми. Про це читайте на сайті linoleumfest.com.

Дні Мистецтва Перфоманс

Львів

Єдиний в Україні фестиваль перформативного мистецтва, який одинадцять років поспіль проводить арт-центр «Дзиґа», дає змогу поспілкуватися з українськими й закордонними митцями, взяти участь у їхніх виступах і «Школі перфомансу». Поки дати заходів на 2019 рік не оголошені, слідкуємо за анонсами на сторінці DzygaLviv.

Може бути корисно: Митецький травень: гід виставками Одеси, Києва та Львова

Текст: Генадій Кац