Сучасна криза показала: коли люди стільки часу проводять удома, то житлові приміщення мають виконувати набагато більше функцій, аніж ми звикли. Власники великих будинків, де є місце для вітальні, їдальні, кабінету та простору для відпочинку, не мають проблем із таким розподілом площі, але що робити мешканцям міст, де житло зазвичай скромніше?

Ідея квартир-трансформерів не нова: водночас зі смарт-квартирами з’явилося безліч варіантів трансформації спальні у робочу зону, вітальню чи кухню. Та всі ці меблі подвійного та потрійного призначення, попри свій технологічний вигляд, були вимушеною мірою, спробою розмістити все необхідне для життя у дуже обмеженому просторі.

У проєкті архітектурної фірми Woods Bagot мова йде про інше: про дім-трансформер не як відповідь на обмеження, а як норму. Очільник фірми Саймон Сент (Simon Saint) вважає, що після тривалого карантину деякі люди звикнуть проводити більше часу вдома, тож варто дати їм можливість перетворювати їхні будинки на все, що їм потрібно. «Це змінить сам спосіб, у який ми створюємо дизайни робочих місць, шкіл і домівок. Хоча ми очікуємо, що фізично офіси та класні кімнати зміняться з часом, трансформації житла можуть бути набагато швидшими», – каже він.

Свій проєкт Woods Bagot назвали AD-APT. Це кілька моделей приміщень, у яких змінюються самі стіни та внутрішній простір відповідно до потреб мешканців удень, увечері та вночі. Команда виділила два основних методи, якими люди адаптуються до роботи з дому, і зробила по моделі будинку для кожного з них. Перший називається Split Shift Home. Він створений для пари з дітьми. Дизайнери припускають, що поки хтось із батьків проводить час із дітьми, інший або інша працює, а потім вони міняються ролями. Другий проєкт Double Desk Home створений для пари або співмешканців: працюють обидва, але хтось робить це з дому, а хтось деінде.

Студія пропонує лишити незмінним простір при вході для зберігання речей та санвузол. Решта будинку буде розділена на два мінливі простори та обладнана меблями, що складаються у стіни. Також передбачена аеропонна оранжерея на терасі, щоби мешканці змогли вирощувати собі їжу без ґрунту.

У режимі «День» простір розділений надвоє. Одна частина стає домашнім офісом зі столом, що прибирається в стіну, коли не потрібен. Інша частина — це вітальня та їдальня, де обідній стіл також складається в стіну. Увечері можна розділити простір на три частини. Вітальня ділиться надвоє, створюючи гостьову спальню або дитячу, а домашній офіс перетворюється на основну спальню. У режимі «Гра» усі перетинки прибираються до стіни, створюючи єдиний відкритий простір для зборів і розваг.

Поки що AD-APT лишається на стадії проєкту, проте після закінчення карантину, якщо дизайнери праві і стиль життя багатьох людей докорінно зміниться, попит на таке житло може значно зрости.

Текст: Дар’я Цепкова
Зображення обкладинки: Woods Bagot